Unikátny štipec na prste dokáže predpovedať akútne zlyhanie

Ivan Kočiš mal 82 rokov, keď odrazu pocítil dušnosť, zistil, že v noci nemôže dýchať a nevyjde nahor po schodoch. Dovtedy denne chodil na päťkilometrové prechádzky a v zásade sa cítil ako zdravý senior. Pána Kočiša totiž zradilo srdce a zaradil sa tak medzi pacientov s diagnózou chronicky zlyhávajúceho srdca. Prišli aj ďalšie srdcové záchvaty a ďalšie hospitalizácie v krátkom čase.

08.09.2024 06:00
muž, senior, dôchodca, srdcový záchvat, infarkt Foto:
Na pomoc takýmto pacientom, akých je na Slovensku zhruba 100-tisíc, prichádza unikátne riešenie Seerlinq.
debata

Jeho synovia vyhľadali pomoc na klinike Premedix v Bratislave. Stal sa prvým pacientom, ktorý využíva neinvazívny diagnostický systém na diaľkové monitorovanie tlaku v ľavej komore srdca Seerlinq.

Chronické zlyhávanie srdca je jedným z najčastejších ochorení vo svete, ktorým trpia 2 – 3 % populácie. Na Slovensku je práve toto ochorenie najčastejšou príčinou hospitalizácie a vyznačuje sa vysokou úmrtnosťou. Zlyhávajúce srdce nedokáže dostatočne prečerpávať krv a pokrývať potreby organizmu, dochádza k hromadeniu tekutín v tele a k riziku akútneho srdcového zlyhania. Pacienti majú zníženú kvalitu života nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke. Logicky pociťujú neistotu a strach z častých hospitalizácií a vývoja ochorenia.

Na pomoc takýmto pacientom s chronickým zlyhávaním srdca, akých je na Slovensku zhruba 100-tisíc, prichádza unikátne riešenie Seerlinq. Ide o neinvazívny diagnostický systém na diaľkové monitorovanie tlaku v ľavej komore srdca. Zároveň znižuje náklady na zdravotnú starostlivosť, pretože pacient sa vyhne hospitalizácii. Ide o svetový objav slovenských lekárov a vedcov pod vedením kardiológa MUDr. Allana Böhma. Na zlepšenie svojho zdravotného stavu ho budú môcť využiť práve slovenskí pacienti.

Pripomína pulzný oxymeter

Čo to vlastne Seerlinq je? Ide o malý prístroj, ktorý si pacient nasadí na prst, pripomína pulzný oxymeter (ten je známy z čias covidu). Jediné, čo pacient potrebuje vlastniť, je smartfón, do ktorého sa stiahne potrebná aplikácia, a takisto tlakomer, pretože údaj o krvnom tlaku je tiež potrebný na hodnotenie zdravotného stavu. Systém Seerlinq je založený na pokročilej analýze fotopletyzmogra­fického signálu (PPS) prostredníctvom umelej inteligencie. Na podobnom princípe funguje napríklad meranie tepu na smart zariadeniach, napríklad na športových hodinkách (to je to červené svetielko).

,,Štipec na prst" podobný pulznému... Foto: Neuropea
Seerlinq, srdce, srdcové zlyhávanie ,,Štipec na prst" podobný pulznému oxymetru plus mobilný telefón. Meranie si pacienti vykonávajú doma.

"V rámci svojho výskumu som si pred niekoľkými rokmi uvedomil, že meranie PPS môže v sebe skrývať viac dát než aktuálne využívame. Poskytuje nám zaujímavé informácie nielen o tepe, ale aj o fungovaní srdcovo-cievneho systému, konkrétne o plniacich tlakoch ľavej komory srdca. Dnes vieme, že na základe týchto dát dokážeme predvídať akútne zhoršenie zdravotného stavu (akútne zlyhanie srdca) s dvoj- až trojtýždňovým predstihom. Vďaka tomu sme schopní včas upraviť liečbu a predísť tak akútnej hospitalizácii či predčasnému úmrtiu,“ hovorí MUDr. Allan Böhm, ktorý stojí za objavom tohto riešenia.

Seerlinq sa využíva na diaľkové monitorovanie pacientov s chronickým zlyhávaním srdca, pričom namerané informácie spracúva a vyhodnocuje umelá inteligencia. Tá dokáže predpovedať a včas upozorniť lekára na riziko blížiaceho sa srdcového zlyhania ešte predtým, než si zhoršenie stavu subjektívne uvedomí samotný pacient.

srdce, EKG, rytmus srdca, srdcový tep Čítajte rozhovor Pacienti sa niekedy pýtajú, či sa s voperovaným "strojčekom na srdci" dá zomrieť

Zvýšené plniace tlaky = úprava liečby

Za zhoršením zdravotného stavu pacienta často býva nesprávne dávkovanie či vynechanie liekov a vďaka takémuto vzdialenému monitorovaniu sa pacient a lekár vyhnú aj takýmto nedorozumeniam, na ktoré by sa inak nemuselo prísť. Zlepšenie a personalizácia liečby je pre pacientov s týmto ochorením, ktorí často užívajú rozličné lieky, nesporným benefitom. Používanie takéhoto telemonitoringu znižuje aj príznaky depresií a úzkostí, pretože pacienti nadobudnú pocit, že oni aj odborníci nad ochorením získali kontrolu.

„Samozrejme, niekde na druhej strane musí stáť lekársky tím, ktorý stav pacienta vyhodnocuje. Spočiatku pacientov monitorujeme denne, neskôr každý druhý deň, aby sme včas zachytili zvýšené plniace tlaky srdca, ktoré odzrkadľujú zhoršovanie stavu. S pomocou monitoringu vieme pacienta nastaviť na optimálnu liečbu a vyhne sa akútnej hospitalizácii,“ vysvetľuje MUDr. Böhm. „Medzi najčastejšie príčiny týchto akútnych hospitalizácií býva problém s liekmi, najmä dávka lieku na odvodnenie. Pri malej dávke hrozí zavodnenie a pľúcny edém, priveľká dávka zas spôsobuje dehydratáciu a minerálový rozvrat organizmu. Stačí však urobiť aj diétnu chybu, vypiť priveľa či primálo tekutín, zjesť slané čipsy. Napríklad sme si všimli, že počas veľkonočných sviatkov sa pacientom zvýšili plniace tlaky srdca a začali sa zavodňovať, čo spôsobil zvýšený príjem soli.“

Telemonitoring teda upozorní na zvýšené plniace tlaky v ľavej komore srdca včas a situácia sa dá riešiť skôr, ako pacient dostane srdcový záchvat. „Na kardiologickom kongrese som prednášal prípad pacientky, ktorá zle pochopila dávkovanie lieku. Hoci sme jej nastavili liečbu, počas telemonitoringu sme videli, že plniace tlaky v srdci sa zvyšujú a niečo teda nefunguje. Zavolal som preto pacientke a na problém sme počas telefonického rozhovoru prišli. Už sa jej v tom čase aj horšie dýchalo a s istotou by skončila v nemocnici s pľúcnym edémom. Takto sme sa tomu elegantne vyhli.“

Doteraz bolo takéto diaľkové monitorovanie pacientov možné len voperovaním monitorovacieho prístroja priamo do srdca, čo je spojené s celým množstvom rizík typických pre invazívny výkon. Navyše ide o extrémne náročný a finančne nákladný zákrok. Seerlinq tak okrem zvyšovania komfortu pacientov prináša mnohé výhody pre systém zdravotnej starostlivosti, znižovanie nákladov na hospitalizáciu, pooperačnú starostlivosť či drahé vybavenie. Vďaka zníženému počtu hospitalizácií zmierňuje preťaženie systému nemocníc. Slovensko totiž patrí medzi krajiny s najvyššou mierou odvrátiteľných hospitalizácií práve z dôvodu srdcového zlyhávania.

Ako sa používa systém Seerlinq

Pacient na zabezpečenie monitoringu potrebuje iba jednoduché meracie zariadenie pripomínajúce pulzný oxymeter, ktoré si raz za dva až tri dni nasadí na prst. Ďalej je potrebný smartfón, tlakomer a pripojenie na internet. Systém je užívateľsky prístupný a vyžaduje si minimum času a technických zručností, čím je vhodný pre každého pacienta. Niektorým seniorom sú ochotní pomáhať príbuzní.

Pacient v mobile otvorí aplikáciu a zapíše do nej svoj odmeraný krvný tlak. Nasadí si Seerlinq na prst a zapne zariadenie. Najprv sa dve minúty meria v stoji a následne dve minúty v ľahu. Táto zmena polohy, sed-ľah, je veľmi dôležitá. Ďalej sa odporúča nerozprávať a nehýbať sa, aby bol signál čo najpresnejší. Pacientom, ktorí spĺňajú potrebné kritériá, toto monitorovanie uhrádza jediná zdravotná poisťovňa.

„Naším cieľom je, aby to bolo plne hradené všetkými zdravotnými poisťovňami,“ dodáva MUDr. Böhm. „Sme prví na svete, ktorí dokážu tieto plniace tlaky srdca monitorovať neinvazívne a naše zariadenie už zavádzame do klinickej praxe aj v iných krajinách.“ Žiaľ, niektorí pacienti si takéto monitorovanie musia hradiť z vlastného vrecka. Startup Seerlinq bol založený v roku 2022 a jeho cieľom je zavedenie nového systému monitorovania pacientov s chronickým zlyhávaním srdca do klinickej praxe.

Infolinka Seerlinq

Mobil: +421 950 721 660

E-mail: telemonitoring@seerlinq.com

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Chronické srdcové zlyhávanie #chronické ochorenie #zlyhanie srdca