Rozhovor so záchranárom: Prečo treba pri anafylaktickom šoku niekedy rátať do desať?

Na konci leta a začiatku horúcej jesene je ešte stále aktuálna téma bodnutia hmyzom. Kulminuje najmä počet ôs - vzhľadom na dostatok potravy. Ich prítomnosť ľudia pociťujú pri sedení vonku na terasách pri popíjaní sladkých nápojov, ale aj pri pití piva, pri grilovaní. Osy a sršne netreba vnímať len ako strašiaka, je to hmyz, ktorý pomáha udržať stabilitu v prírode. Ich bodnutie však bolí a každý sa im snaží vyhnúť. A strach majú obzvlášť osoby, ktorým po bodnutí hmyzom hrozí závažná alergická reakcia. Hovoríme o tom s lekárom, záchranárom a pedagógom MUDr. Júliusom Pavčom.

02.09.2024 16:00

Vo videu nižšie sa dozviete…

  • Aká je lokálna a aká je to systémová alergická reakcia?
  • Ktoré „čudné pocity“ predchádzajú rozvoju anafylaktickej reakcie?
  • Ako použiť autoinjektor (laické adrenalínové pero)?
  • Ako môže „na diaľku“ pomôcť operátor na tiesňovej linke 155?
  • Kde na tele je správne miesto pre aplikáciu autoinjektora?
  • Ako účinkuje adrenalín, ktorý si pacient aplikuje do svalu? Treba sa niečoho obávať?
  • Čo urobia záchranári, keď prídu za pacientom so závažnou reakciou po bodnutí hmyzom?
Ktoré "čudné pocity" predchádzajú rozvoju anafylaktickej reakcie?
Video
Počet ôs v auguste a v septembri kulminuje. O možnej pomoci pri bodnutí hmyzom hovoríme s MUDr. Júliusom Pavčom. / Zdroj: TV Pravda
MUDr. Július Pavčo, 155, tiesňová linka, operátor Čítajte rozhovor Rozhovor: Na tiesňovej linke 155 operátor zažil vraždu v priamom prenose

Vyše 70 % anafylaktických reakcií hlásených v Európe spôsobuje jed osy. Pri potvrdení systémovej alergickej reakcie na bodnutie blanokrídlym hmyzom (osa, včela) sa odporúča tzv. kauzálna liečba, čiže dlhodobá liečba príčiny problému – formou alergénovej imunoterapie. Táto terapia zabezpečí ochranu pred ťažkou systémovou alergickou reakciou v 77 až 84 % pri včelom jede a 91 až 96 % v prípade jedu osovitých.

Laicky povedané, organizmus si postupne zvyká na postupne sa zvyšujúcu dávku alergénu (v tomto prípade jedu). Imunoterapia postupne sa zvyšujúcou dávkou konkrétneho alergénu je jedinou príčinnou liečbou alergie (aj v prípade iných alergií).

Používajú sa štandardizované prípravky (imunopreparáty) vyrobené z jedu blanokrídleho hmyzu (osa a včela), ktoré sa podávajú formou podkožných injekcií. Na rozdiel od iných alergénov (ako sú pele stromov, tráv, burín, roztoče atď.) je v súčasnosti pre alergikov na bodnutie blanokrídlym hmyzom dostupná len injekčná forma. Liečba trvá tri až päť rokov, v niektorých prípadoch však aj dlhšie.

V tzv. úvodnej (iniciálnej) fáze liečby sa podáva postupne stúpajúca dávka alergénu až po dosiahnutie cieľovej dávky a potom pokračuje tzv. udržiavacia fáza liečby, ktorá sa podáva celoročne. Trvá už spomínaných tri až päť rokov. U nás dostupné prípravky sú Alutard SQ jedy hmyzu Apis mellifera (včela medonosná) a Alutard SQ jedy hmyzu Vespula spp. (rod osa). Predpísať ich môže imunoalergológ.

Liečba sa má uskutočniť pod dohľadom lekára, ktorý má skúsenosti s tzv. špecifickou imunoterapiou. Pre možné riziko anafylaktickej reakcie, sa môže liečba uskutočniť iba v zdravotníckych zariadeniach, kde sú ihneď dostupné resuscitačné prístroje a lieky vrátane adrenalínovej injekcie a vyškolený personál.

Pacient sa má v deň podania injekcie vyhýbať telesnému cvičeniu, horúcej sprche a pitiu alkoholu.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #osa #včela #sršeň #bodnutie hmyzom #anafylakticky šok #anafylaxia #Epi-Pen