Pozor, tento vážny zdravotný problém, ktorý môže skončiť fatálne, útočí najviac v jednej časti dňa

Viete, v akej časti dňa býva najviac infarktov? Niekoho možno táto informácia prekvapí, no je to ráno. Súvisí to s fyzickými zmenami, ktoré prebiehajú v tele práve počas ranných hodín.

04.09.2024 06:00
spanok Foto:
Je dôležité budiť sa ráno dostatočne vyspatý.
debata

Ráno, keď sa telo prebúdza, sa aktivuje takzvaný sympatický nervový systém, ktorý riadi nevedomé telesné funkcie, ako je pulz, dýchanie, trávenie a reakcie na stres. Zároveň je jeho úlohou zvýšiť bdelosť a energetickú pripravenosť tela na náročné, najmä fyzické úlohy nového dňa. Súčasťou príprav na túto „misiu“ je logicky aj zvýšenie srdcovej frekvencie a krvného tlaku. Na druhej strane to však vedie k väčšej záťaži na srdce.

Zdriemnuť si po obede je blahodarné. Avšak nie pre každého!
Video
Zdroj: TV Pravda

Ďalšou príčinou, prečo sú srdcové príhody ráno častejšie, je vyššia hladina stresových hormónov. Hladiny kortizolu, adrenalínu a ďalších stresových hormónov sú v tejto fáze dňa vyššie a môžu prispieť k zúženiu ciev, čo zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín a následného infarktu. Hladiny hormónov sa zvyšujú z rovnakého dôvodu ako krvný tlak. Teda aby ste boli pripravení na nároky nového dňa.

A napokon, rolu hrá aj hustejšia krv, čo je ďalší príznak rannej doby. Hustá krv zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín. Krv je taká v dôsledku nižšieho príjmu tekutín počas noci, ráno sa preto odporúča poriadne sa napiť. Tieto faktory spoločne vytvárajú zvýšené riziko pre srdcové príhody v ranných hodinách.

spánok, ospalosť Čítajte viac Spíte dosť a aj tak sa budíte na smrť unavení? Zrejme za to môže niektorá z týchto 7 vecí

Dostatočne a dobre spite

Čo môžete urobiť, aby ste znížili riziko, že vás infarkt postihne práve v ranných hodinách? Kľúčom je dostatočne dlhý a kvalitný spánok. Zohráva dôležitú úlohu v prevencii infarktu, pretože podporuje zdravé fungovanie srdca a ciev.

Počas spánku sa krvný tlak prirodzene znižuje. Nedostatok spánku môže viesť k trvalo zvýšenému krvnému tlaku, čo vedie k zvýšenému riziku infarktu. Kvalitný spánok rovnako pomáha znižovať zápalové procesy v tele. Chronický zápal je jedným z faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju aterosklerózy (upchávanie tepien) a následne k srdcovým ochoreniam.

Nedostatok spánku môže ďalej zvýšiť hladinu stresových hormónov, ako je napríklad kortizol, čo negatívne ovplyvňuje srdcový rytmus. Arytmie, najmä zvýšený pulz, sú rizikovým faktorom srdcových príhod.

spánok, chrápanie Čítajte viac Chrápete a neriešito to? Pozor, môže to byť nebezpečné. A ktoré pomôcky proti chrápaniu sú účinné?

Výdatný spánok tiež pomáha regulovať metabolizmus cukrov a tukov, čo má priamy vplyv na hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Ich vysoká hladina tiež prispieva k vzniku infarktu.

Spánok umožňuje telu regenerovať a obnovovať rôzne systémy vrátane kardiovaskulárneho systému, čím prispieva k jeho dlhodobému zdraviu.

Ďalej je dôležité dodržiavať všeobecné zásady zdravého životného štýlu, medzi ktoré patrí obmedzenie stresu, dostatok odpočinku, pohybová aktivita či zdravá výživa. Treba tiež prestať fajčiť a piť alkohol a nechať si pravidelne merať hladinu cholesterolu a krvný tlak.

debata chyba
Viac na túto tému: #spánok