Mladí vo svojom živote prestávajú používať túto veľmi dôležitú vec. Následky? Môžu byť vážne

Sexuálne aktívna dospievajúca mládež v Európe stále menej často používa prezervatívy a výrazne tak zvyšuje riziko nákazy sexuálne prenosnou chorobou a neplánovaného tehotenstva. Vo svojej správe založenej na štúdii v 42 krajinách to uviedla európska pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

06.09.2024 11:00
mladí, mobil Foto:
Mladí používajú ochranu pri sexe menej.
debata

Štúdia v rokoch 2014 až 2022 sledovala sexuálne správanie 242 000 sexuálne aktívnych dospievajúcich starších ako 15 rokov. WHO použila údaje zo 42 väčšinou európskych krajín, ale zahrnula tiež Strednú Áziu a Kanadu.

Kardiologička: Zomierajú náhle mladí športovci častejšie ako inokedy?
Video
Zdroj: TV Pravda

Kým pred desiatimi rokmi používalo prezervatív 70 percent chlapcov, pred dvoma rokmi to bolo už len 61 percent z nich. Takmer tretina dospievajúcich priznala, že pri poslednom styku nepoužila ani kondóm, ani antikoncepciu, ale toto číslo sa v priebehu rokov príliš nemení. Stabilný je tiež podiel párov používajúcich antikoncepciu, je ich asi len 26 percent.

Rozdiely v prístupe sú naopak podľa WHO znateľné v rôznych sociálno-ekonomických skupinách. Kým mládež z rodín s nižšími príjmami mala styk bez ochrany v tretine prípadov, u dospievajúcich z vyšších tried to bola len štvrtina.

shutterstock 626915567.jpg test Čítajte viac Toto vám kazí doma sex! Niekedy to má následky ako nevera. Otestujte sa, či aj vy to tak máte

Európska WHO upozorňuje, že nechránené styky mládeže môžu viesť k šíreniu pohlavne prenosných chorôb, vrátanie HIV, ale aj k tehotenstvom a potratom podstupovaným v nebezpečných podmienkach. Na vine je podľa organizácie nedostatočná sexuálna výchova aj vzdelanie strán sexuálneho zdravia a možností ochrany.

Zistenia nie sú prekvapujúce

„Hoci sú zistenia správy znepokojujúce, nie sú prekvapujúce. V mnohých krajinách je komplexná sexuálna výchova vhodná pre daný vek stále zanedbávaná, a tam, kde je dostupná, je v posledných rokoch čoraz častejšie napádaná na základe falošného predpokladu, že podporuje sexuálne styky, zatiaľ čo pravdou je, že vybavenie mladých ľudí správnymi znalosťami v správnom čase vedie k optimálnym zdravotným výsledkom spojeným so zodpovedným správaním a voľbou,“ uviedol šéf európskej WHO Hans Kluge.

WHO tiež upozorňuje, že šírenie chorôb má dopad nielen na nakazených, ich osobné a profesionálne životy, ale tiež kladie zvýšené nároky na zdravotnícky systém a vyžaduje vyššie výdavky.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #sex #milovanie #antikoncepcia