Vyrovnať sa s bolestivou menštruáciou môže byť náročné, ale existuje niekoľko spôsobov, ako zmierniť bolesť a podobné nepríjemné pocity. Tu je osem účinných stratégií.
Teplé obklady: Aplikácia tepla na dolnú časť brucha môže pomôcť uvoľniť svaly maternice a zmierniť kŕče. Môžete použiť teplú vodu vo fľaši alebo vyhrievaciu podložku.
Cvičenie a pohyb: Ľahké cvičenie, ako je joga, chôdza alebo plávanie, zlepší krvný obeh a uvoľní endorfíny, ktoré prirodzene znižujú bolesť.
Lieky proti bolesti: Lieky s obsahom ibuprofénu alebo paracetamolu efektívne znižujú bolesť spojenú s menštruáciou. Dôležité je užívať ich podľa odporúčaní lekára.
Bylinky a prírodné doplnky: Byliny ako harmanček alebo alchemilka tiež môžu pomôcť zmierniť menštruačné bolesti. Pred tým, než ich začnete používať, je však lepšie poradiť sa rovnako s lekárom.
Masáže a akupresúra: Jemná masáž dolnej časti brucha alebo akupresúrne techniky uvoľňujú napätie a stimulujú krvný obeh, čím sa znižuje intenzita kŕčov.
Strava a hydratácia: Konzumácia potravín bohatých na horčík, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty zmierňuje kŕče. Dostatok vody a vyhýbanie sa nadmernému množstvu soli znižuje zasa nadúvanie.
Čítajte viac Nedajte si zobrať maternicu, hľadajte možnostiOddych a relaxácia: Dostatok spánku a relaxačné techniky, ako je hlboké dýchanie alebo meditácia, pomôžu zvládnuť stres, ktorý zhoršuje menštruačné problémy.
Hormonálna terapia: Ak je bolesť nezvládnuteľná, lekár môže odporučiť hormonálnu liečbu, napríklad antikoncepciu, ktorá reguluje cyklus a zmierňuje príznaky dysmenorey (silnej, kŕčovitej menštruácie).
Čo už nie je v poriadku?
Menštruácia je síce bežnou súčasťou života žien, no niektoré príznaky už môžu byť signálom, že niečo nie je zdravotne v poriadku. Ak zažívate nasledujúce symptómy, je dobré zvážiť návštevu lekára.
Extrémne silné krvácanie si vyžaduje kontrolu u odborníka. Ak musíte meniť vložky alebo tampóny každú hodinu po dobu niekoľkých hodín za sebou, alebo krvácate tak silno, že vás to obmedzuje v bežných aktivitách, môže to byť príznak myómov alebo hormonálnej nerovnováhy.
Ak menštruácia trvá dlhšie ako sedem dní, zbystrite, môže ísť rovnako o hormonálnu poruchu alebo iný zdravotný problém, napríklad polypy, endometriózu alebo poruchu zrážanlivosti krvi. Výrazná bolestivosť je tiež možná známka problému. Ak je bolesť neznesiteľná aj po užití liekov proti bolesti, alebo ak vás vyraďuje z bežného života, možným vysvetlením je endometrióza alebo prítomnosť zápalu.
Ak máte veľmi nepravidelné cykly, ktoré sú oveľa dlhšie alebo kratšie ako zvyčajne (napríklad cyklus kratší ako 21 dní alebo dlhší ako 35 dní), lekár by vás mal vyšetriť na problémy so štítnou žľazou, polycystické vaječníky alebo hormonálne poruchy.
Ženu môže vydesiť, ak zbadá, že z nej spolu s krvou odchádzajú aj krvné zrazeniny, čo je síce v niektorých prípadoch normálne, no ak sú väčšie ako 2,5 centimetra, navštívte radšej gynekológa, môže ísť o prítomnosť myómov či iné poruchy maternice.