Silné dažde? Myslite aj na správne uskladnenie liekov

Až do pondelka 16. septembra by veľkú časť územia Slovenska mali zasiahnuť silné búrky sprevádzané silným vetrom. Odborníci preto vydali výstrahy pred hroziacimi povodňami. V rizikových oblastiach je určite dobré sa pripraviť na možné povodne, súčasťou príprav by malo byť aj správne uskladnenie liekov.

13.09.2024 11:00
Liek / Lieky / Foto: ,
Lieky treba uschovať.
debata

Je dôležité všetky lieky uchovávať v dobre uzavretom obale, tak sa zamedzí kontaktu liečiva s vlhkosťou. Zvláštnu pozornosť pritom venujte otvoreným a používaným liečivám. „Pri inhalátoroch, prípadne liekoch či kapsulách pripravených v dávkovačoch liekov, by nemalo v žiadnom prípade dôjsť ku kontaktu s vodou a ak áno, tieto prípravky ďalej nepoužívať a zaistiť si vopred dostatočnú zásobu na dané obdobie,“ radí lekárnik Pavel Horký z on-line Lekárne Pilulka.

„Povodne sú psychicky veľmi náročnou situáciou. Preto v prípade, ak je u človeka prítomné psychické ochorenie, je potrebné počítať s možným zhoršením ťažkostí vplyvom stresovej situácie, byť na túto situáciu pripravený a požiadať lekára o predpísanie liečiv na spánok či úzkosť,“ uvádza odborník.

Z voľnopredajných liekov je na toto obdobie vhodné mať k dispozícii v prípade akútnych ťažkostí základné liečivá typu Ibuprofen, Paralen, aktívne uhlie či lieky na tráviace ťažkosti.

„Pri práci v zatopených priestoroch a pri ich čistení sú osoby vystavené riziku infekcie. Z týchto dôvodov je potrebné mať k dispozícii dezinfekciu rúk, pri práci používať gumové rukavice a mať k dispozícii aj jednorazové vlhčené obrúsky,“ odporúča ďalej lekárnik.

Aké hygienické potreby treba mať po ruke v prípade povodní?

Čistú vodu: Voda znečistená povodňami nie je vhodná na pitie ani na osobnú hygienu. Používajte balenú alebo prevarenú vodu.

Dezinfekcia: Ak nemáte prístup k čistej vode a mydlu, používajte dezinfekčné prostriedky, napr. antibakteriálne gély alebo dezinfekčné obrúsky.

Ochrana pred infekciami: Voda z povodní môže obsahovať baktérie, vírusy a iné nečistoty. Vyhnite sa kontaktu s povodňovou vodou a pokiaľ to nie je možné, dôkladne sa umyte a vydezinfikujte akýkoľvek kontakt s otvorenými ranami.

Sanitárne potreby: Pokiaľ nie sú dostupné funkčné toalety, je dôležité mať pripravené provizórne riešenie pre zaistenie hygieny, napr. vrecká na odpad či chemické toalety.

Menštruačné a dojčenské potreby: Nezabudnite na zásoby hygienických potrieb pre ženy (menštruačné vložky, tampóny) a dojčatá (plienky, detské obrúsky, náhradné cumlíky a dojčenskú výživu).

debata chyba
Viac na túto tému: #lieky