Jesenná vlhkosť: odborník radí, ako predísť plesniam v domácnosti

Po teplom lete dorazila daždivá jeseň, čo znamená zvýšené riziko rastu plesní v interiéroch. Tie môžu spôsobovať akútne problémy najmä alergikom a astmatikom, dlhodobý pobyt v prostredí s plesňami ale nie je zdravý pre nikoho. Ako vysokú vzdušnú vlhkosť redukovať, aby sa plesne nešírili?

19.09.2024 06:00
pleseň, šok, stena, vlhkosť Foto:
Zabráňte vzniku plesní.
debata

Samotné vyššie množstvo vody vo vzduchu zdraviu škodlivé nie je, môže ale napáchať škody na zariadení domácnosti alebo znemožniť dokonalé schnutie bielizne a spôsobiť jej zatuchnutie. Vo vlhkom prostredí sa však výborne darí plesniam.

Štyri dôležité signály, kedy je potrebné čistiť klímu v aute
Video
Zdroj: TV Pravda

„Plesne produkujú alergizujúce či dokonca toxické spory, ktoré sú zdraviu nebezpečné. Vo vlhku sa darí aj roztočom, ktorých výkaly tiež patria medzi časté alergény,“ varuje odborník na alergie z portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký.

Spory sú mikroskopické rozmnožovacie čiastočky plesní, ktoré sa uvoľňujú z existujúcich plesňových ložísk, napríklad na rastlinách v prírode. Vonkajší vzduch už od začiatku leta obsahuje vysoké koncentrácie týchto sporov, a väčšina z nich sa do budov dostane vetraním. Spory sa potom usadia na povrchoch v interiéri, a pokiaľ tu majú dostatok vlhkosti, začnú z nich rásť nové ložiská plesní. Tie začnú čoskoro do vzduchu uvoľňovať nové spory.

Ako zistím, že mám doma príliš vlhko?

Pokiaľ ste na vnútornej strane okien objavili kvapôčky vody, prípadne sa na stenách začali tvoriť ložiská plesní, ide o jasné znaky toho, že je vo vzduchu príliš veľa vody, ktorá na chladnejšom povrchu kondenzuje.

Plesne sa ale z dôvodu obmedzeného prúdenia vzduchu môžu začať tvoriť aj za nábytkom alebo pod kobercom, kde si ich človek nemusí všimnúť. Podozrenie na vysokú vlhkosť vzduchu s istotou potvrdí vlhkomer alebo meteostanice. Ak na displeji uvidíte hodnotu nad 70 % (pri vyšších teplotách nad 22 °C už 60 %), spozornite.

Čo robiť pri zvýšenej vlhkosti?

Prvým krokom by malo byť zavedenie správneho postupu vetrania. „Odporúčam niekoľkominútové prudké vyvetranie celého bytu ráno aj večer. Čím je vonku chladnejšie, tým kratšia doba na vyvetranie stačí. Naopak by som neodporučil kontinuálne vetranie takzvane na ventilačku,“ radí odborník na alergie.

Pokiaľ zmena vetracích návykov nepomohla, nezostáva nič iné len zaobstarať odvlhčovač vzduchu. Ten na rozdiel od nedostatočne účinných tabletových pohlcovačov vlhkosti dokáže zo vzduchu odstrániť aj niekoľko litrov vody denne. Ako vybrať odvlhčovač vzduchu?

Pri výbere odvlhčovača vzduchu je dôležité vedieť, aký je minimálny potrebný odvlhčovací výkon pre váš priestor. Ten sa odvíja od veľkosti daného priestoru, relatívnej vzdušnej vlhkosti nameranej vlhkomerom a tiež od počtu osôb, ktoré sa v priestore bežne pohybujú.

Ďalej záleží, či potrebujete odvlhčovať bežné obytné priestory, alebo napríklad chladnejšiu pivnicu. „Pre miestnosti s teplotou nad 15 °C odporúčame kondenzačné odvlhčovače, pre nevykurované miestnosti do 10 °C potom odvlhčovače adsorpčné,” radí Michal Závacký z portálu ProAlergiky.cz.

žena, voda, pitie, flasa Čítajte viac Používate na pitie opakovane jednu fľašu? Určite to nerobte, vedci prišli na otrasnú skutočnosť

Ďalším faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, je spotreba prístroja. „Drahšie odvlhčovače často svoju obstarávaciu cenu kompenzujú vyššou energetickou účinnosťou, a teda nižšími prevádzkovými nákladmi. Lacné odvlhčovače sa teda dlhodobo skôr neoplatia. Vždy ale porovnávajte príkon vo wattoch, ktorý nájdete v popise produktu,” dodáva odborník na alergie.

Odvlhčovače vzduchu môžu byť vybavené dodatočnými funkciami, ktoré vám skvalitnia život. Odvlhčovače s funkciou čističky vzduchu sa hodia najmä do priestorov, kde už dochádza k rastu plesní alebo kde sa pohybujú ľudia na tieto plesne alergickí. Pomocou HEPA filtra dokáže zo vzduchu odstrániť nebezpečné spóry plesní, uhlíkový filter potom prípadne odstráni aj zápach.

Menšie domácnosti ocenia odvlhčovač s funkciou sušenia bielizne, ktorý tento proces výrazne urýchli. Zároveň čo do obstarávacej ceny spotrebiča aj do spotreby elektrickej energie vychádza tento variant lacnejšie ako sušenie v automatickej sušičke.

byt Čítajte viac Stop plesniam. Akú mať teplotu a vlhkosť v byte + zásady vetrania

Ako používať odvlhčovač?

Použitie moderných odvlhčovačov je veľmi jednoduché a intuitívne. Odvlhčovač stačí postaviť do voľného priestoru v miestnosti s uzavretými oknami a vonkajšími dverami. Väčšina prístrojov sama stráži aktuálnu vlhkosť a vypne sa, keď sa relatívna vzdušná vlhkosť v miestnosti dostane okolo žiaducich 50 %. Presušenie vzduchu sa tak báť nemusíte.

Pri akútnej vlhkosti, napríklad po záplavách, je možné účinok odvlhčovania zvýšiť prikurovaním v miestnosti. Väčšina elektrických odvlhčovačov umožňuje napojenie hadice na odtok nazhromaždenej vody priamo do odpadu, takže nie je nutné ani vyprázdňovať nádrž. Pokiaľ vás v domácnosti trápi vysoká vzdušná vlhkosť, obstaraním odvlhčovača vzduchu môžete účinne ochrániť svoje zdravie aj majetok.

debata chyba
Viac na túto tému: #plesne #vlhkosť #záplavy 2024