Herečka sa podľa pôvodných správ mala otráviť botulotoxínom z jedla, od utorka ju hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti v elitnej pražskej nemocnici Na Homolce, kde stále zostáva. Nakoniec sa však ukázalo, že vinníkom jej vážnych zdravotných problémov – údajne jej malo ísť o život – je celkom iná baktéria, dostala yersiniózu, menej častú črevnú infekciu, na ktorú užíva antibiotiká. V Česku ročne postihne stovky ľudí. Ani otrava botulotoxínom síce nie je veľmi častým zdravotným problémom, avšak ak sa už objaví, následky môžu byť aj fatálne.
Botulotoxín, nazývaný aj „klobásový jed“, je jedným z najsilnejších známych toxínov a spôsobuje závažné ochorenie nazývané botulizmus. Tento toxín produkuje baktéria Clostridium botulinum, ktorá sa prirodzene nachádza v pôde a v určitom prostredí s nízkym obsahom kyslíka.
Zdroje otravy
Najčastejším zdrojom botulizmu je konzumácia nesprávne konzervovaných potravín, najmä domácich výrobkov, kde baktérie nájdu vhodné podmienky na produkciu toxínu. Týka sa to najmä konzervovanej zeleniny, ovocia, mäsa a rýb, ktoré neboli dostatočne sterilizované. Pri priemyslovo spracovanom jedle je riziko otravy minimálne.
Botulotoxín sa môže do tela dostať aj prostredníctvom rán, ktoré boli kontaminované pôdou alebo prachom obsahujúcim tieto baktérie.
Ako sa prejavuje
Prvé príznaky botulizmu sa objavujú zvyčajne 12 až 36 hodín po konzumácii kontaminovaného jedla. Medzi typické prejavy patrí svalová slabosť a ochrnutie, zhoršené videnie (dvojité alebo rozmazané videnie), sucho v ústach a ťažkosti s prehĺtaním, vracanie a nevoľnosť či zhoršené dýchanie, ktoré môže viesť až k zlyhaniu dýchania.
Ochrnutie svalov môže postupovať od hlavy smerom nadol, pričom najväčším rizikom je postihnutie dýchacích svalov, čo môže byť bez rýchlej liečby smrteľné.
Liečba botulizmu
Botulizmus je akútny stav, ktorý si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu. Liečba zahŕňa podávanie antitoxínu, ktorý zastaví pôsobenie toxínu na nervový systém. Antitoxín je účinnejší, ak sa podá čo najskôr po objavení sa symptómov. Nedokáže však zvrátiť už vzniknuté poškodenie. Ak je ohrozené dýchanie, je nutné pacienta pripojiť na umelú ventiláciu. V prípade ranového botulizmu sa podávajú aj antibiotiká.
Aká je prevencia
Prevencia botulizmu spočíva najmä v správnom spracovaní a konzervovaní potravín. Je dôležité, aby boli potraviny konzervované pri dostatočne vysokej teplote, ktorá zničí baktérie. Rany by mali byť dôkladne ošetrené. Otrava botulotoxínom je síce vážna, no so správnymi preventívnymi opatreniami a včasnou liečbou je možné minimalizovať jej riziká.
Čítajte viac Doc. Kužela: Aká je to protizápalová strava? Tri rady, ako rozpoznať tie správne potravinyVyužíva sa v estetickej medicíne
Botulotoxín sa stal aj jedným z najpopulárnejších nástrojov v estetickej medicíne na zlepšenie vzhľadu tváre. V estetickom priemysle sa využíva jeho schopnosť dočasne paralyzovať svaly, čím sa vyhladzujú vrásky a zjemňuje vzhľad pokožky. Botulotoxín sa považuje za bezpečnú a účinnú metódu s rýchlymi výsledkami.
Botulotoxín typu A, ktorý sa najčastejšie používa práve v estetickej medicíne, blokuje nervové impulzy smerujúce do svalov. Týmto spôsobom dochádza k dočasnej paralýze svalov, ktoré sú zodpovedné za tvorbu mimických vrások. Svaly sa uvoľnia, čo vedie k vyhladeniu vrások a zjemneniu liniek na povrchu kože.
Účinok injekcie trvá približne tri až šesť mesiacov, po ktorých sa svalová aktivita postupne vracia. Botox sa aplikuje na čelo, vrásky medzi obočím, vrásky okolo oči, nosové vrásky či vrásky na krku a okolo úst.