Sú mRNA vakcíny nebezpečné, ovplyvňujú našu DNA? Pravdou je, že…

Poslanec Peter Kotlár, ktorý pôsobí ako vládny splnomocnenec na vyšetrenie pandémie, šíri vyhlásenia, podľa ktorých by bolo treba zakázať na Slovensku mRNA vakcíny používané na očkovanie proti covidu. Neboli vraj riadne schválené a môžu poškodzovať ľudské zdravie, konkrétne DNA. Štátny ústav pre kontrolu liečiv ale vraví, že sa nie je čoho báť, a vysvetľuje, ako vakcíny presne fungujú.

05.10.2024 06:00
injekcia, očkovanie, chrípka Foto:
Sú vakcíny nebezpečné?
debata (156)

mRNA (messenger RNA) je zjednodušene povedané návod, ktorý dáva našim bunkám inštrukcie na výrobu proteínov. mRNA vakcína proti covidu obsahuje informáciu o časti vírusu – konkrétne o takzvanom spike proteíne (hrotový proteín). Na základe tejto informácie si naše telo tento proteín samo vytvorí a náš imunitný systém sa ho naučí rozoznať.

Tehotenstvo a očkovanie proti COVID-19
Video
Zdroj: TV Pravda

„Spike proteín je malá časť vírusu, ktorá sa nachádza na jeho vonkajšom obale a sám o sebe nedokáže spôsobiť infekciu. Ak sa neskôr stretneme so skutočným vírusom, naše telo už bude vedieť, ako naň reagovať a rýchlo ho zničí. Vďaka tomu sme pred ochorením chránení bez toho, aby sme museli prejsť samotnou infekciou, prípadne bude mať infekcia výrazne slabší priebeh,“ vysvetľuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Vakcína je nebezpečná, myslia si jej odporcovia, avšak pravda je, že ako každý liek môže a nemusí mať vedľajšie účinky. „mRNA z vakcíny sa v tele dlho nezdrží – po splnení svojej úlohy sa rozloží a organizmus ju vylúči. Navyše, mRNA vakcíny neobsahujú živý vírus, takže nemôžu spôsobiť ochorenie. Bezpečnosť všetkých liekov, vrátane mRNA vakcín, sa neustále monitoruje aj po ich zaregistrovaní a uvedení na trh,“ vysvetľuje štátny ústav.

Ďalšou obavou je, že mRNA môže ovplyvniť ľudskú DNA, to je však lož. „mRNA z vakcíny nikdy nevstupuje do bunkového jadra, kde sa nachádza DNA. mRNA slúži len ako dočasný návod pre bunky, aby vytvorili spike proteín, a po vykonaní tejto úlohy sa rozloží a telo ju odstráni. Naša DNA tak zostáva úplne nedotknutá,“ uvádza ústav.

Ministerka Dolinková o pandémii a jej spochybňovaní
Video
Zdroj: TV Pravda

Testované aj schválené

Pravdou nie je ani to, že mRNA vakcíny neboli vedecky posúdené a schválené. „Boli starostlivo testované v klinických štúdiách a prešli prísnym hodnotením Európskej liekovej agentúry (EMA). Na základe výsledkov, ktoré potvrdili ich bezpečnosť a účinnosť, boli schválené na použitie v celej Európskej únii. Tieto vakcíny prešli rovnakými kontrolami ako iné lieky, aby sme mali istotu, že sú pre verejnosť bezpečné,“ komentuje ústav.

Majú mRNA vakcíny vedľajšie účinky? Rovnako, ako všetky lieky, aj mRNA vakcíny môžu vyvolať vedľajšie účinky, ktoré sa ale nemusia prejaviť u každého. Mierne vedľajšie účinky sú známkou toho, že imunitný systém na vakcínu reaguje a spustil proces tvorby protilátok. Medzi ne patria napríklad bolesť v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov alebo kĺbov, horúčka či zimnica. Tieto príznaky sú väčšinou mierne a zmiznú po niekoľkých dňoch.

doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc., kardiologička Čítajte viac Kardiologička o náhlej srdcovej smrti: Zomierajú mladí športovci častejšie ako inokedy?

„Výskyt a intenzita vedľajších účinkov závisí od mnohých faktorov ako napríklad vek či zdravotný stav pacienta. Preto je očkovanie potrebné vždy konzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná anamnézu pacienta,“ dodáva Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Podrobné informácie o vakcínach sa nachádzajú v príbalovom letáku, ktorý nájdete na našej webovej stránke v databáze registrovaných liekov. Cez web ústavu je tiež možné vedľajšie účinky vakcín nahlásiť.

Facebook X.com 156 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vakcíny #mRNA vakcína #Covid 19