Kedy je med jedovatý, ako vzniká zvuk bzzz a čo sa deje, keď zomrie včelia kráľovná?

Vedeli ste, že približne jedna tretina potravy, ktorú jeme, je výsledkom opelenia včelami medonosnými? Zohrávajú kľúčovú úlohu v našom ekosystéme a ich význam presahuje ďaleko za výrobu medu. Uvedomujú si to aj v zdravotnej poisťovni Dôvera a pozrite sa, čo vymysleli.

23.10.2024 00:00
Dovera Foto:

Včelár Viktor Wercholák zo spoločnosti Včelí dom priniesol svet včiel do materských škôl a Domovov sociálnych služieb v Bratislavskom kraji. Vďaka jeho prednáškam sa takmer 2 000 detí a seniorov dozvedelo veľa zaujímavostí. „Osveta najmä medzi deťmi je v problematike včelárenia a opeľovačov extrémne dôležitá, pretože pomáhame budovať vzťah k prírode už v mladom veku,“ povedal včelár.

Deti najviac zaujímalo ako včely robia med a koľko včiel ho bodlo. „Seniori boli často prekvapení z množstva medu, ktoré včelstvo dokáže vyprodukovať, ale veľmi ich prekvapilo napríklad ako sa rodí nová včelia matka. Určite najviac otázok smerovalo na spôsoby ako pomôcť včielkam a opeľovačom,“ do­dal.

Projekt, ktorý podporila zdravotná poisťovňa Dôvera, ukázal, že vzdelávanie o prírode je dôležité v každom veku. Deti si odniesli nezabudnuteľné zážitky, keď mohli zblízka pozorovať, ako si včely nažívajú v úľoch a včelára bombardovať množstvom otázok. Okrem zážitkov a nových vedomostí, dostal každý, vďaka Dôvere, aj milý darček – balíček semienok nektárodajných a peľodajných rastlín.

Foto: Včelí dom
Dovera

Vedeli ste toto o mede?

Ak ste aj vy milovníkom medu a máte pocit, že o včelárstve viete toho dosť, možno vás prekvapíme. Prinášame vám 10 faktov, ktoré vás zaručene budú fascinovať:

  • Medovina tu bola skôr ako človek. V dutinách stromov, kde žili včely, sa med skvasil s dažďovou vodou a tak vznikla prvá medovina.
  • Med sa ako jediná potravina nikdy nepokazí. V hrobke kráľa Tutanchamóna, ktorá bola otvorená v roku 1922, bol nájdený 3 000 rokov starý a stále jedlý med.
  • Včely medonosné majú 170 pachových receptorov a 50-krát silnejší čuch ako pes.
  • Každé včelstvo má svoju osobitú vôňu alebo feromóny, aby sa členovia mohli navzájom identifikovať.
  • Keď včely lietajú, rýchle mávanie krídel vytvára kladný statický elektrický náboj, ktorý priťahuje negatívne nabité peľové zrnká.
  • Včely medonosné sú tak posadnuté čistotou, že väčšina opustí úľ, keď vedia, že je čas zomrieť, aby sa vyhli kontaminácii plodov a zásob potravy. Tak isto nikdy nekalia v úli – iba ak je včelstvo choré a trpí hnačkou.
  • Keď kráľovná zomrie alebo je úľ pripravený na rojenie, včely robotnice vychovajú niekoľko matiek. Keď sa vyliahnu, bojujú medzi sebou. Víťazka uspeje tým, že všetky svoje súperky uštipne na smrť.
  • Včely robotnice pri hľadaní potravy lietajú rýchlosťou až 21–28 km/h. Aby to dosiahli, trepocú krídlami 200-krát za sekundu. To je to, čo vytvára ikonický zvuk včiel „bzzz“. Keď sa vracajú naložené nektárom, peľom, propolisom alebo vodou letia rýchlosťou asi 17 km/h.
  • Ak včely zbierajú nektár z jedovatých rastlín, ako je napríklad rododendron, môže byť med toxický pre ľudí. Medy niektorých rastlín môžu spôsobovať aj halucinácie. Na Slovensku taký med nemáme.
  • Včely medonosné sú jediným hmyzom, ktorý produkuje potravu, ktorú konzumujú ľudia.
Foto: Včelí dom
Dovera

Viac horských lúk a líp

Včely vidia veľké plochy kvetov lepšie ako jednotlivé. Organizovaná výsadba im preto pomáha pri hľadaní potravy. Dôvera už v minulosti v spolupráci so včelármi nechala vysadiť niekoľko horských lúk a desiatky líp po celom Slovensku. Zdravotná poisťovňa už niekoľko rokov podporuje ekologické projekty finančnými čiastkami, ktoré sa odvíjajú od počtu uzavretých digitálnych prihlášok. Ku každej digitálnej prihláške pridajú 0,50 eur a tie následne využijú na zveľaďovanie životného prostredia.

Facebook X.com chyba Newsletter