Priemerný vek hospitalizovaného pacienta | |
---|---|
Infarkt myokardu | 64 rokov roku |
Chronická ischemická choroba srdca | 65,5 roka |
Fibrilácia predsiení | 68,6 roka |
Zlyhávanie srdca | 72,2 roka |
Zdroj: Dôvera |
Srdcové zlyhanie je chronický stav, ku ktorému dochádza, ak srdce nedokáže pumpovať krv tak, ako by malo. To vedie k nedostatočnému prietoku krvi do životne dôležitých orgánov, ako sú obličky, mozog, a na druhej strane dochádza k preťaženiu (nahromadeniu tekutín) v iných častiach ľudského tela, napríklad v pľúcach, pečeni alebo dolných končatinách. Srdcové zlyhanie môže mať rôzne príčinu aj prejavy. Vedie k nemu dlhodobý proces, počas ktorého sa srdce postupne vyčerpáva, slabne a nenávratne sa poškodí. Na Slovensku sa s touto diagnózou lieči zhruba 100-tisíc pacientov.
Aké ochorenia môžu spôsobiť srdcové zlyhávanie?
89 % pacientov so srdcovým zlyhávaním má vysoký krvný tlak
34 % pacientov so srdcovým zlyhávaním má ischemickú chorobu srdca
31 % pacientov so srdcovým zlyhávaním má cukrovku
Výnimkou nie je ani to, ak pacient so srdcovým zlyhávaním má všetky tieto diagnózy a ešte aj nejaké navyše.
Zdroj: Dôvera
Vysoký krvný tlak spúšťa ďalšie ochorenia
Artériová hypertenzia je rizikovým faktorom pre srdcovo-cievne ochorenia, napríklad pre srdcové zlyhávanie, cievnu mozgovú príhodu, chronickú ischemickú chorobu srdca či infarkt myokardu. Pri dodržiavaní správnej liečby však môžete zabrániť vzniku mnohých vážnych komplikácií.
Najviac prípadov srdcového zlyhávania sa vyskytuje u mužov vo veku 65 rokov a u žien vo veku 70 rokov.
Hypertenzia sa len tak ľahko nezbavíte, lieky na tlak budete musieť pravidelne užívať. Vysoký krvný tlak však vďaka nim môžete mať dlhodobo pod kontrolou. Vedeli ste, že tento problém má 40 až 50 percent dospelých? Takmer polovica však o tom nevie, pretože nepociťuje žiadne príznaky ani ťažkosti. To znamená, že každý piaty pacient, ktorý navštívi svojho praktického lekára, má vyšší tlak. Týka sa to približne pol milióna dospelej populácie na Slovensku.
- POZOR NA ČÍSLA: Hraničnou hodnotou na začatie liečby hypertenzie je tlak krvi 140/90 mmHg a vyšší. Táto hodnota by mala byť nameraná pri minimálne dvoch rôznych návštevách lekára.
- CIEĽ JE JASNÝ: U liečených a dobre kontrolovaných hypertonikov nesmie byť hodnota tlaku krvi vyššia ako 130/80 mmHg.
- VEK NEOSPRAVEDLŇUJE: Ani u starších ľudí nad 65 rokov by tlak krvi nemal presiahnuť hodnoty 140/80 mmHg.
- MERAJTE SI AJ TEP: Pri meraní tlaku je dôležité merať aj srdcovú frekvenciu. Optimálna je okolo 60 úderov za minútu.
- POZOR: Za rizikovú sa u hypertonikov považuje srdcová frekvencia nad 80 úderov za minútu v pokoji, bez ohľadu na vek.
Krvný tlak | mmHg |
---|---|
Optimálny | 120/80 (u diabetikov 120/70) |
Normálny | 120–129/80–84 |
Vysoký normálny | 130–139/85–84 |
Hypertenzia 1. stupňa | 140–159/90–99 |
Hypertenzia 2. stupňa | 160–179/100–109 |
Hypertenzia 3. stupňa | 180 a viac/110 a viac |
Infarkt môžete mať bez toho, aby ste o ňom vedeli
Príznaky tichého infarktu si ľahko pomýlite s prepracovanosťou, následkami zlého spánku, prejavmi vyššieho veku alebo so žalúdočným refluxom. Príznaky infarktu sa nemusia objaviť nečakane a náhle alebo intenzívnou bolesťou na hrudníku, ktorá väčšinou pretrváva 10 minút, je intenzívna, pálivá, prítomná najčastejšie v strede hrudníka s vyžarovaním do ľavej hornej končatiny, ramien, krku, dolnej sánky a do zadnej (najmä ľavej) časti hrudníka.
Infarkt myokardu môže prebiehať aj bez akýchkoľvek príznakov. Hovorí sa mu tichý infarkt alebo tichá ischémia. Takmer 50 % infarktov prebieha bez príznakov. Väčšina ľudí dokáže rozpoznať len jediný symptóm infarktu – bolesť v hrudi, ďalšie hlavné príznaky pozná len 27 % z nich.
Príznaky sa dokonca môžu líšiť od človeka k človeku. Niekedy pretrvávajú aj niekoľko dní a niektorí ľudia pociťujú len mierne symptómy pripomínajúce napríklad problémy s trávením. Keď zistia, že práve prekonali infarkt, bývajú skutočne prekvapení.
Čítajte viac Reumatoidná artritída ovplyvňuje život pacientov aj napriek liečbeNajčastejšie príznaky, podľa ktorých odhalíte, že ide o srdcový infarkt
- bolesť na hrudníku
- dýchavičnosť
- silné potenie, studený pot
- závraty
- svalová slabosť
- nevoľnosť a vracanie
- pocity úzkosti
- únava
- búšenie srdca
Príznaky sa mierne líšia aj medzi mužmi a ženami
Na Slovensku prekvapí infarkt myokardu približne 14 000 ľudí ročne. Približne 40 % z nich má 45 až 64 rokov. U žien sa vyskytuje v neskoršom veku ako u mužov. Väčšinou ide o obdobie po menopauze. Ženy pri infarkte pociťujú bolesť alebo nepríjemný tlak na hrudi častejšie ako muži a pravdepodobne sa u nich aj častejšie objavujú aj ďalšie typické príznaky. Ženu až do menopauzy chránia pred srdcovo-cievnymi ochoreniami ženské pohlavné hormóny, ktorých hladina okolo 40. až 45. roku začne klesať a postupne sa znižuje až k menopauze. Spoliehať sa nemôžu ani na hormonálnu substitučnú liečbu. Podľa odborníkov výsledky klinických štúdií nepotvrdili, že by tento druh liečby prinášal zásadnejšie benefity v súvislosti s rizikom srdcovo-cievnych ochorení.
Tichý infarkt sa viac objavuje medzi mužmi
Tichý infarkt sa síce objavuje najmä medzi mužmi, väčšie množstvo žien má však predpoklady, že na tichý infarkt zomrie.
Tichý infarkt je rovnako zlý ako bežný infarkt, zákerný je v tom, že ani nemusíte vedieť, že ste ho prekonali a nedostanete tak liečbu, ktorú potrebujete. Nemôžete tak zabrániť ďalšiemu infarktu, ktorý už zväčša prebieha „na ostro“ a hrozí vám až 3-krát väčšie riziko úmrtia na ischemickú chorobu srdca. Tichý infarkt totiž zanecháva jazvy a poškodenie srdca.
Príznaky tichého infarktu si ľahko pomýlite s prepracovanosťou, následkami zlého spánku, prejavmi vyššieho veku a miernu bolesť v krku alebo hrudníku si môžete zameniť so žalúdočným refluxom a pálením záhy.
Najčastejšie príznaky, podľa ktorých odhalíte, že ide o tichý infarkt
- nevysvetliteľná únava
- nepohodlný tlak v čeľusti
- tlak v hornej časti chrbta alebo ramien
- mierna bolesť v krku alebo hrudníku
Infarkt neohrozuje len srdce
K zablokovaniu cievy a následnému odumretiu tkaniva či orgánu v dôsledku zastavenia prívodu krvi, a tým aj kyslíka do orgánu, môže dôjsť aj v iných častiach tela. Typickými príkladmi sú infarkt mozgu (cievna mozgová príhoda), infarkt pľúc alebo infarkt obličky.
Nepomýľte si žilový a srdcovo-cievny systém
Každý úder srdca je impulz, ktorý poháňa krv do všetkých častí tela, zásobuje ho kyslíkom a potrebnými živinami. Ochorenia žíl a srdcovo-cievne ochorenia sú úzko prepojené, pretože obidva systémy – žilový aj srdcovo-cievny – majú kľúčovú úlohu pri cirkulácii krvi v tele. Pri ochoreniach žíl (žilového systému), môže dochádzať k zhoršeniu návratu krvi do srdca a, naopak, ochorenia srdca (srdcovo-cievne ochorenia), môžu ovplyvniť funkciu žíl, napríklad znížením srdcového výdaja, čo môže spôsobiť hromadenie krvi v dolných končatinách a viesť k tvorbe opuchov a kŕčových žíl. Chronické žilové ochorenie má svoj pôvod v poškodení žilovej steny.
Najčastejšie príznaky chronického žilného ochorenia
- Nohy sú ťažké, unavené a napäté, najmä večer a v teplom počasí.
- Dolné končatiny a členky sú opuchnuté, najmä večer.
- Problémy zhoršuje dlhšie sedenie alebo státie a teplo.
- Objavujú sa kŕče v nohách, mravčenie a nepokoj, najmä v noci.
- Na končatinách sa vyskytujú metličky alebo už kľukaté žily, ktoré môžu byť bolestivé.
- Na nohách a chodidlách sa môžu objaviť červené alebo hnedasté škvrny.
Ochorenia srdca sa nevyhýbajú ani celebritám
S tachykardiou žije napríklad speváčka Miley Cyrus (31). Pri tomto ochorení bije srdce rýchlejšie ako sto úderov za minútu. Svoj stav má však pod kontrolou a neohrozuje jej zdravie. Je svetlým príkladom, že pri správnej lekárskej starostlivosti môžu ľudia so srdcovými chorobami stále viesť plnohodnotný život.
Herec James Gandolfini získal medzinárodné uznanie stvárnením mafiánskeho bosa Tonyho Soprana. V roku 2013 zomrel na masívny infarkt počas dovolenky v Taliansku vo veku iba 51 rokov.
Britskú herečku Emmu Chambers si určite pamätáte z filmu Notting Hill. Zomrela v roku 2018 vo veku 53 rokov na infarkt. Jej náhla smrť šokovala fanúšikov aj kolegov. Trpela silnými alergiami, ale príčina infarktu zostala záhadou. Jej náhla smrť je pripomienkou, že infarkt môže dostať ktokoľvek bez ohľadu na vek.
Podobne záhadná smrť zastihla aj herečku Brittany Murphyovú, ktorú mama našla v roku 2009 nehybne ležať v sprche. Zomrela na náhle zastavenie srdca. Špekulovalo sa, či ho spôsobilo nezistené ochorenie srdca, cukrovka 2. typu, alebo problémy so štítnou žľazou.
Clint Eastwood toto leto, vo svojich 94 rokoch, prišiel o svoju veľkú lásku Christinu Sanderu, ktorá zomrela len v 61 rokoch na infarkt. Bezprostrednou príčinou bola srdcová arytmia a ateroskleróza. Žili spolu od roku 2014.
S arytmiou, teda s nepravidelným srdcovým rytmom, mal problémy aj vtedy 67-ročný český slávik Karel Gott, ktorý v roku 2015 podstúpil operáciu srdca.
Infarkt prekonal pred piatimi rokmi napríklad aj český herec Oldřich Kaiser (69) a mikrostimulátor má v srdci voperovaný herec Jiří Bartoška (77). Kardiostimulátor má voperovaný napríklad herec Ján Krampol. Náhradnú aortálnu chlopňu museli voperovať herečke Ive Janžurovej v roku 2016. Náhla srdcová slabosť v roku 2012 prepadla spisovateľa Michala Viewegha. Sám si zavolal záchranku a v nemocnici zistili, že má prasknutú aortálnu chlopňu. Cestou na sálu ho museli dokonca oživovať. Problémy so srdcom mala pred dvomi rokmi aj speváčka Helena Vondráčková.
Elizabeth Taylor zomrela v roku 2011 vo veku 79 rokov na srdcové zlyhávanie. Diagnostikovali jej ho v roku 2004, ku koncu života ju upútalo na invalidný vozík.