Prvý prípad západonílskej horúčky na Slovensku potvrdili v roku 2019, ďalší v roku 2022. „V SR sme doteraz v laboratóriách ÚVZ SR laboratórne potvrdili osem prípadov ochorenia na západonílsku horúčku. V piatich prípadoch bol potvrdený prenos na území SR, v ďalšom bol prenos na území SR vyhodnotený ako pravdepodobný a v dvoch prípadoch bol potvrdený import zo zahraničia," ozrejmil úrad.
Čítajte viac Na Vianoce chorí? Často je to tak, tu sú príčiny. Pozrite si návod, ako si nepokaziť najkrajšie sviatky rokaChorobu prenáša komár
Západonílska horúčka je akútne, chrípke podobné horúčkovité ochorenie. Prenášačom vírusu, ktorý ochorenie spôsobuje, je najčastejšie domový komár z rodu Culex. Inkubačný čas je zvyčajne dva až 15 dní. Približne 80 percent infekcií u človeka prebieha asymptomaticky. Ak sa príznaky objavia, prejavujú sa ako mierne chrípkové ochorenie.
Závažné formy ochorenia ako zápal mozgu a mozgových blán sa vyskytujú predovšetkým u starších osôb, imunokompromitovaných alebo u osôb s pridruženými ochoreniami. U menej ako jedného percenta infikovaných osôb sa môžu rozvinúť poškodenia nervového systému.