„Priebeh chrípkovej sezóny na severnej pologuli, a teda aj na Slovensku, sa obvykle odhaduje aj s ohľadom na vývoj epidemiologickej situácie vo výskyte akútnych respiračných ochorení a chrípke a jej podobných ochorení na južnej pologuli. Tam sa totiž chrípková sezóna prekrýva s európskymi letnými mesiacmi a zväčša vrcholí v auguste,“ vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva SR.
Odborníci počas leta pozorne sledujú dianie v krajinách, ako je napríklad Austrália, čím získajú indície o možnom priebehu sezóny počas nasledujúcej zimy na severnej pologuli. Scenáre z južnej pologule sa síce na severe nemusia naplniť, no vytvárajú priestor na prípravu.
„Vírusy chrípky zachytené v Austrálii korešpondovali so zložením vakcín odporúčaných Svetovou zdravotníckou organizáciou pre južnú pologuľu. Na základe vývoja chrípkovej sezóny na južnej pologuli, vnímavosti populácie k chrípkovým vírusom (vírusy chrípky sa medzi jednotlivými chrípkovými sezónami spravidla líšia) a dlhodobo nízkej zaočkovanosti obyvateľov SR proti chrípke možno na území Slovenska očakávať obdobnú intenzitu chrípkovej sezóny, ako bola predchádzajúca sezóna 2023/2024,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva SR.
Chrípková sezóna na Slovensku v rokoch 2023/2024 priniesla mierne nižší počet prípadov akútnych respiračných ochorení oproti predchádzajúcemu roku, pričom bolo hlásených približne 1,42 milióna prípadov, čo znamená pokles o takmer 5 % oproti sezóne 2022/2023. Chrípka a jej podobné ochorenia tvorili asi 12 % z celkového počtu akútnych respiračných ochorení, čo predstavovalo približne 170 tisíc prípadov, teda mierny pokles o 3 % oproti predchádzajúcej sezóne.
Čítajte viac Na Vianoce chorí? Často je to tak, tu sú príčiny. Pozrite si návod, ako si nepokaziť najkrajšie sviatky rokaPočas chrípkovej sezóny 2023/2024 na Slovensku zaznamenali 16 úmrtí spojených s prípadmi ťažkého akútneho respiračného ochorenia, ktorých príčinou bol prevažne vírus chrípky A. Aj keď nešlo o celoštátnu epidémiu, objavili sa lokálne epidémie, pričom najvyššiu chorobnosť zaznamenali u detí do 5 rokov.
Príznaky a liečba ochorenia
Chrípka je vírusové ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa šíri najmä v chladných mesiacoch. Pôvodcom je vírus chrípky, ktorý má niekoľko typov, pričom každý rok sa vyskytujú rôzne mutácie. Chrípka sa prenáša kvapôčkovou infekciou – teda kýchaním, kašľom alebo blízkym kontaktom s infikovanou osobou.
Chrípka sa často začína náhle vysokou horúčkou, zimnicou, bolesťou hlavy a svalov, únavou a bolesťou hrdla. Tieto príznaky bývajú oveľa intenzívnejšie ako pri bežnom nachladnutí. Pridávajú sa tiež kašeľ a nádcha. Chrípka oslabuje organizmus, čo môže viesť k dlhšej únave aj po odznení hlavnej fázy ochorenia.
Liečba chrípky zahŕňa predovšetkým pokoj na lôžku, dostatočný prísun tekutín a vitamínov, hlavne vitamínu C. Lieky sa používajú na zníženie horúčky a tlmenie bolesti. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať antivirotiká, ktoré skrátia priebeh ochorenia, no účinné sú iba pri včasnom podaní. Dôležité je dodržiavať izoláciu, aby sa vírus nešíril ďalej.
Čítajte viac Počas chrípkovej sezóny stúpa počet infarktov a porážok. ,Prsty’ v tom má systémový zápal v tele, ktorý spôsobuje chrípkaRiziká chrípky
Chrípka môže viesť k závažným komplikáciám najmä u rizikových skupín, ako sú starší ľudia, deti, tehotné ženy a ľudia s oslabenou imunitou. Medzi najčastejšie komplikácie patrí zápal pľúc, zápal priedušiek a v extrémnych prípadoch aj zlyhanie orgánov. Každoročné očkovanie sa odporúča ako účinná prevencia, najmä pre rizikové skupiny.