Prečo je mráz nebezpečný pre ľudí, ktorí majú problémy so srdcom či pľúcami?

Mráz môže predstavovať vážne zdravotné riziko, a to najmä pre ľudí so srdcovými a dýchacími problémami, ale aj pre ďalšie rizikové skupiny, vrátane seniorov a chronicky chorých. Predpoveď počasia hovorí, že s mrazivými ránami treba v nižších polohách počítať na väčšine územia aj v ďalších dňoch.

05.11.2024 06:00
Košice Počasie Stromy Námraza Foto:
Prišlo ochladenie a s ním mrazy.
debata (3)

Mráz môže zvýšiť riziko infarktu, pretože spôsobuje zúženie ciev a vyšší tlak na srdce. Keď sa telo vystaví chladu, krvné cievy sa reflexívne zužujú, aby sa zachovalo vnútorné teplo a chránili sa dôležité orgány pred podchladením. Tento proces však spôsobuje, že srdce musí pumpovať krv cez zúžené cievy, čo značne zvyšuje krvný tlak a celkovú záťaž na srdce. Pre ľudí s už existujúcimi kardiovaskulárnymi problémami môže byť toto zaťaženie kritické.

Okrem toho nízke teploty zvyšujú hustotu krvi, čo znamená, že krv má väčšiu tendenciu tvoriť zrazeniny. Krvné zrazeniny môžu upchať tepny, čím blokujú prísun krvi do srdca. Keď sa do niektorej časti srdcového svalu nedostáva dostatok okysličenej krvi, dochádza k ischémii, ktorá sa môže rozvinúť do infarktu myokardu.

Mráz teda zvyšuje nároky na srdce a zároveň podporuje tvorbu krvných zrazenín, čo je nebezpečná kombinácia, najmä pre osoby s vysokým krvným tlakom, aterosklerózou či inými srdcovocievnymi chorobami. Preto je dôležité, aby sa ľudia z rizikových skupín počas mrazivého počasia dostatočne chránili pred vystavením extrémnemu chladu.

Chlad zužuje dýchacie cesty

Mráz má výrazný vplyv na pľúca a dýchacie cesty. Studený vzduch, ktorý sa dostáva do dýchacích ciest, je suchší a môže dráždiť sliznice v nose, priedušnici a prieduškách. Táto podráždenosť vedie často k zúženiu dýchacích ciest, čo sťažuje dýchanie a môže vyvolať kašeľ alebo dýchavicu.

zima deti Čítajte viac Ako dlho byť na mraze s malými deťmi a kedy treba okamžite do tepla, ak ste chronik?

Ľudia s ochoreniami, ako je astma alebo chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), sú na tento efekt obzvlášť citliví a môžu pociťovať výrazné zhoršenie symptómov pri vdychovaní studeného vzduchu. Zima navyše oslabuje imunitný systém, čo zvyšuje náchylnosť pľúc na infekcie, ako sú prechladnutie a zápaly priedušiek.

Chladné počasie má vplyv aj na ďalšie časti tela. Napríklad reumatické bolesti sa môžu v mraze zosilniť, rovnako tak problémy s kĺbmi a svalmi. Okrem toho mráz prispieva k vysychaniu pokožky a môže zhoršiť ekzémy alebo iné kožné problémy.

Ak patríte do rizikovej skupiny, je dôležité v chladnom počasí dodržiavať určité opatrenia. V prvom rade by ste mali obmedziť čas strávený vonku, najmä ak je veľmi chladno alebo veterno. Ak musíte ísť von, obliekajte sa vo vrstvách, aby ste si zachovali teplo – dôležité je, aby vrchná vrstva oblečenia bola nepremokavá a vetruodolná. Nezabudnite na čiapku, šál a rukavice, pretože cez hlavu, krk a ruky telo stráca veľké množstvo tepla.

Pri dýchaní je vhodné nosiť šál alebo masku cez ústa, aby ste zohriali vzduch predtým, ako ho vdychujete. Studený vzduch totiž môže dráždiť sliznice a zhoršiť dýchanie. Okrem toho si dávajte pozor na fyzickú aktivitu. Záťaž na srdce pri nosení ťažkých predmetov alebo pri rýchlej chôdzi sa v mraze ešte zvyšuje, preto si vyberajte radšej menej namáhavé aktivity.

V miestnostiach udržiavajte príjemnú teplotu a dbajte na dostatočné zvlhčovanie vzduchu, pretože suchý vzduch môže zhoršiť dýchanie a spôsobovať podráždenie slizníc. Zvýšte tiež príjem tekutín, ideálne teplých nápojov, aby ste zabránili dehydratácii.

zima, sneh, mráz, sneženie, žena, čiapka, vetrovka, dovolenka, turistka, rukavice, slnko, zdravie, radosť, smiech Čítajte viac Do mrazivých dní si vezmite palčiaky, nie prstové rukavice. Prečo?

Mráz pretrvá

Po víkendovom ochladení teplota počas noci klesla v pondelok na väčšine územia pod nula stupňov Celzia, a to aj v nížinách. Niektoré zaznamenali mráz už v nedeľu, avšak najmä na Podunajskej nížine sa prvý mrazový deň sezóny vyskytol až v pondelok. S mrazivými ránami treba počítať aj naďalej. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

„V dolinách teplota klesla aj pod mínus päť stupňov Celzia, pričom o málo chladnejšie ako v pondelok bolo v noci na nedeľu s teplotou do takmer mínus sedem stupňov Celzia,“ konštatuje SHMÚ s tým, že nemrzlo len ojedinele, v tzv. teplých svahových zónach (stanice Malý Javorník a Modra) alebo v pondelok aj na horách.

S mrazivými ránami treba v nižších polohách počítať podľa meteorológov na väčšine územia aj v ďalších dňoch. Na horách sa bude teplota počas niektorých nocí držať nad nula stupňov Celzia, a to pre teplejší vzduch vo vyšších polohách a následné inverzné teplotné zvrstvenie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #mráz #Astma #infarkt myokardu