Predstava, že do vás zavedú takmer dvojmetrový prístroj, mnohým naháňa trochu strach. Pomocou endoskopu si však špecialista dokáže detailne prezrieť celú sliznicu konečníka, hrubého čreva a koncovú časť tenkého čreva. Kolonoskopia má dve fázy – prípravnú a samotné vyšetrenie gastroenterológom. Prípravná fáza je časovo náročnejšia. Od vašej prípravy závisí dôkladnosť samotného vyšetrenia. Môžete ovplyvniť čas vyšetrenia, znížiť riziko komplikácií alebo prehliadnutia nálezu. Dôležité je, aby vaše črevá boli pred vyšetrením „čisté“, preto sa oplatí dodržiavať inštrukcie. Hladovanie pred kolonoskopiou nie je vhodné, pretože spomaľuje pohyby čriev.
Pred kolonoskopiou nejedzte tuhú stravu aspoň 8 hodín a nepite 2 až 4 hodiny pred vyšetrením.
Nezabudnite si priniesť zoznam všetkých liekov vrátane voľnopredajných, ktoré užívate.
Dva dni pred vyšetrením by ste mali dodržiavať bezzvyškovú diétu a jesť len jedlá s nízkym obsahom vlákniny. Pri zápche, niektorých ochoreniach, ak užívate množstvo liekov alebo máte nad 65 rokov, je potrebné držať bezzvyškovú diétu minimálne päť dní. Deň pred vyšetrením by ste nemali jesť tuhú stravu, len číre tekutiny ako vývar, čiernu kávu a čaj, jablkovú alebo hroznovú šťavu. Pite dostatočné množstvo tekutín. Dve hodiny pred zákrokom už ani nepite.
Čítajte viac Na Slovensku umiera najviac ľudí na rakovinu hrubého čreva. Len 12 percent Slovákov absolvuje preventívnu prehliadku, ktorá by toto ochorenie mohla zachytiťPred kolonoskopiou sa užíva preháňadlo, preto si na procedúru vyhraďte čas a zostaňte doma. Prvú dávku preháňadla vypijete večer pred zákrokom, druhú tri až päť hodín pred zákrokom. Preháňadlo nemá príjemnú chuť, ale môžete si to uľahčiť, ak ho budete piť vychladené a pridáte doň limetku alebo zázvor. Plátok citróna alebo cukrík zmení chuť v ústach.
Vyšetrenie sa začína na ľavom boku, niekedy potom pokračuje na chrbte. Kolonoskop je ohybná dlhá tenká hadička zakončená malou kamerou. Postupne sa zavádza do celého hrubého čreva a následne, pri jeho vyťahovaní, lekár podrobne prezerá celú sliznicu. Ak sa pri vyšetrení nič nenájde, ďalšie vyšetrenie stačí absolvovať o 10 rokov. Ak lekár natrafí na nejaký polyp, bezbolestne ho v priebehu pár sekúnd odstráni, následne vytiahne a odošle na histologické vyšetrenie.
Bezzvyšková diéta
Áno: biely chlieb, cestoviny, ryža, dobre uvarená zelenina bez šupky, ovocie bez šupky a semien, chudé mäso – kuracie a ryby, vajcia
Nie: semiačka, orechy, pukance, tučné jedlá, ovocie so semienkami a šupkou, kukuricu, brokolicu, kapustu, fazuľu alebo hrášok