Nebezpečný trend. Jedovatou hubou liečia zápaly aj rakovinu

Zápaly, depresiu a úzkosti, ale aj rakovinu. Tieto zdravotné problémy vraj dokáže vyriešiť užívanie jedovatej huby muchotrávky červenej. Tí, ktorí ju užívajú, veria, že jej jedovaté vlastnosti huby sa dajú eliminovať sušením alebo sú pri správnom dávkovaní neškodné. Trend sa rozmohol najmä v susednom Poľsku.

11.11.2024 06:00
huby, muchotrávka, hríby, Kysuce, jeseň,... Foto:
Muchotrávka červená je nebezpečná.
debata (9)

Užívatelia hovoria aj o halucinačných zážitkoch, ktoré huba vyvoláva, a pripisujú im „očistný“ alebo „spirituálny“ účinok. Odborníci však tento prístup jednoznačne odsudzujú. Podľa nich muchotrávky obsahujú silné toxíny, ktoré môžu viesť k akútnym zdravotným problémom vrátane poškodenia pečene a nervového systému. Počiatočné príznaky otravy môžu prejsť až do kómy. Navyše, tieto toxíny sa v tele môžu hromadiť a spôsobovať dlhodobé poškodenia.

Odborník na výživu: Majú byť huby bežnou súčasťou jedálnička?
Video
Zdroj: TV Pravda

Mnohé internetové zdroje šíria dezinformácie, čo viedlo k nárastu popularity tejto praktiky medzi ľuďmi hľadajúcimi netradičné liečebné postupy. Lekári však upozorňujú, že využívanie jedovatých húb ako liečiva je nielen neúčinné, ale priamo ohrozuje životy.

Ako napísali poľské internetové noviny Fakt.pl, v krajine sa ľudia obracajú k užívaniu muchotrávky červenej s nádejou na vyliečenie rôznych ochorení, napríklad chronických bolestí, zápalových procesoch v tele, úzkosti, depresie a dokonca rakoviny. Tí, ktorí túto metódu propagujú, tvrdia, že sušená muchotrávka dokáže zmierniť príznaky týchto ochorení, hoci vedecké dôkazy to nepodporujú.

huby, muchotrávka, hríby, Kysuce, jeseň, hubárska sezóna Čítajte viac Otráviť sa možno aj jedlými hubami. Ako?

Hrozí až kóma

Otrava muchotrávkou červenou (Amanita muscaria) spôsobuje závažné fyzické a neurologické príznaky, pretože obsahuje toxíny muskarín a kyselinu ibotenovú. Príznaky sa zvyčajne prejavia do jednej až dvoch hodín od konzumácie a zahŕňajú silnú nevoľnosť, zvracanie, potenie, halucinácie a výrazné zmeny vo vnímaní reality. Následne sa môžu vyskytnúť závraty, zvýšená srdcová frekvencia, zmätenosť, úzkosť a kŕče. Vo vážnych prípadoch môže otrava viesť k strate vedomia alebo kóme, a preto si vždy vyžaduje lekársku pomoc.

Otrava muchotrávkou červenou môže byť veľmi vážna, ale úmrtia sú pomerne zriedkavé, keďže jej toxíny sú menej smrteľné v porovnaní s muchotrávkou zelenou. Smrť môže nastať najmä pri vysokých dávkach alebo u citlivých jedincov, ako sú deti alebo starší ľudia.

muchotrávka zelená, huby, otrava, jed, smrteľne jedovatá, muchotrávka Čítajte viac Niektoré huby sú "o hubu"! Pozor, zas sa množia otravy muchotrávkou zelenou

Otrava sa lieči predovšetkým podporou dýchania, hydratáciou a podávaním aktívneho uhlia, ktoré môže pomôcť absorbovať toxíny. Pri vážnejších príznakoch sú hospitalizácia a sledovanie životných funkcií nevyhnutné, pričom liečba závisí od individuálneho stavu pacienta.

Tradičné využitie muchotrávky červenej

Muchotrávka červená je známa svojimi psychoaktívnymi účinkami a jedovatými látkami. V ľudovom liečiteľstve sa využívala v niektorých kultúrach, hoci s veľkou opatrnosťou. Jej používanie je však v súčasnosti kontroverzné a rizikové.

Niektoré kultúry v severných oblastiach, ako sú sibírske kmene, používali extrakty z muchotrávky na zmiernenie bolesti a navodenie relaxácie. Používali sa veľmi malé dávky, pretože vyššie dávky môžu byť toxické a spôsobiť halucinácie.

Muchotrávka bola známa aj pre svoje halucinogénne vlastnosti, a preto sa využívala v rituáloch a náboženských obradoch. Šamani ju používali na vyvolanie zmien vedomia a na komunikáciu s duchovným svetom.

Vonkajšie použitie muchotrávky sa niekedy odporúčalo na liečenie kožných problémov, ale iba vo forme slabých odvarov, pretože látky v nej obsiahnuté môžu dráždiť pokožku.

Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #huby #otrava hubami