S diabetológom MUDr. Jozefom Lackom vo videu nižšie hovoríme o tom, že už rok sú pre diabetológov k dispozícii revidované štandardné terapeutické postupy, ktoré vychádzajú z medzinárodných odporúčaní. Primárnym cieľom diabetológov na Slovensku by malo byť zlepšovanie komplexného manažmentu pacientov práve s dôrazom na zabránenie, resp. spomalenie rozvoja život ohrozujúcich kardiovaskulárnych a nefrologických komplikácií. Nevyhnutná je včasná diagnostika a moderná liečba diabetu.
Lekárov je však stále menej – koľkokrát sa priemerne diabetik 1. a 2. typu dostane k diabetológovi?
Analytička Veronika Rybanská z Inštitútu zdravotných analýz nám prezradila aktuálne počty diabetikov na Slovensku a okresy, v ktorých žije najviac a najmenej diabetikov. Koľko percent diabetikov má popri tomto ochorení štyri a viac pridružených diagnóz komplikujúcich liečbu?
Nielen lekári by sa mali študovať a aktívne sa zaujímať o novinky v liečbe
Pri úspešnom zvládaní liečby cukrovky zohráva významnú rolu aj záujem a iniciatíva zo strany samotných pacientov. „Diabetes je doživotné ochorenie, preto je dlhodobá, zásadná úprava svojho životného štýlu a aktívne vyhľadávanie informácií v tejto oblasti je pre pacientov nemenej dôležité ako dodržiavanie samotnej liečby,“ upozorňuje diabetológ MUDr. Lacka.
Dokazujú to aj výsledky novej štúdie. Tá vyhodnotila efekt deväť rokov trvajúcej nadštandardnej starostlivosti o ľudí s cukrovkou v programe Dôvera Pomáha diabetikom. Ten stojí na bezplatnom vzdelávaní a poradenstve pre poistencov a aktívnej spolupráci s diabetológmi. Zapojených je v ňom už vyše 14-tisíc pacientov s cukrovkou.
„Pri vyhodnotení efektu programu na vyše 4 300 pacientoch vidieť, že tí, čo program absolvovali, majú až o 40 % nižšie riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí vzdelávanie neabsolvovali. Majú menej návštev na pohotovosti. Ak sa dostanú do nemocnice, pobudnú v nej kratšie v porovnaní s pacientami bez vzdelávania. Tieto závery boli prezentované aj na medzinárodnej konferencii Európskej asociácie pre štúdium diabetu v Madride tohto roku,“ povedal Roman Mužik, manažér odboru stratégie a inovácií v zdravotníctve zdravotnej poisťovne Dôvera.
„Práca s lekármi v diabetickom programe priniesla zlepšenie vyšetrovania glykovaného hemoglobínu, nefrologických parametrov a lipidového spektra, ako aj častejšie vyšetrované očné pozadie,“ doplnil. Dodal aj to, že poisťovňa aj finančne motivuje lekárov, aby poskytovali kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Diabetológom napríklad vypláca vyššie úhrady, ak vyšetrujú nefrologické (obličkové) parametre.