Čo všetko zohráva úlohu pri diagnózach týkajúcich sa štítnej žľazy, má význam užívať jód či výživové doplnky s riasami? Ktorá z porúch sa rieši v zásade jednoducho? Na čo sú v súvislosti s týmto orgánom dobré selén a vitamín D? Prečo dostávajú obyvatelia v blízkosti jadrových elektrární do lekárničiek jódové tablety? Zhovárame sa s endokrinológom MUDr. Mariánom Štrbákom z Premedix Clinic v Bratislave.
Autoimunitný zápal štítnej žľazy, ktorý ju poškodzuje a časom vedie k jej zníženej funkcii, je omnoho častejší u žien. Vieme, prečo je to tak?
Je to pomerne časté ochorenie štítnej žľazy a trpia ním 8– až 10-násobne častejšie ženy. Jednoznačnú odpoveď na otázku „Prečo?“ nemáme, pravdepodobne zohráva úlohu lepší imunitný systém žien, ktorý sa možno vie kvalitnejšie ubrániť infekciám, ale zároveň začne aj skôr bojovať sám proti sebe. Na druhej strane sa dožívame aj vyššieho veku, zlepšuje sa diagnostika. Áno, autoimunitný zápal štítnej žľazy je najčastejšou príčinou zníženej funkcie štítnej žľazy v krajinách, kde je v strave dostatok jódu.
A máme teda v strave dostatok jódu? Jódová profylaxia sa u nás zaviedla v 50. rokoch.
Odkedy je u nás jodidovaná kuchynská soľ, sme krajinou s dostatkom jódu. Kedysi bola v našich končinách veľkým problémom endemická struma, chorobné zväčšenie štítnej žľazy. Endemickou sa nazýva, ak postihuje veľkú časť populácie. Najťažšie formy nedostatku jódu v pôde, a tým následne aj v potrave, viedli až k duševnej menejcennosti. Odkedy sa však soľ jodiduje, klesol výskyt strumy a spätne sa dokonca zistilo, že to zvýšilo IQ populácie o osem až desať bodov.
Ako súvisí nedostatok jódu a poruchy funkcie štítnej žľazy s vyvíjajúcim sa plodom a prečo si špeciálny pozor musia dávať tehotné a dojčiace ženy?
Vyvíjajúci sa plod nemá vlastnú štítnu žľazu a je odkázaný na hormóny od matky. Tie prechádzajú cez placentu a pôsobia na vývoj mozgu. V minulosti obyvatelia na jód chudobných regiónov denne prijímali iba jednu pätinu, prípadne tretinu množstva odporúčanej dávky tohto stopového prvku. Dnes je však soľ obohacovaná jódom a navyše každá tehotná má na Slovensku vyšetrenú funkciu štítnej žľazy.