„Ochorenie sa zvyčajne diagnostikuje v rámci novorodeneckého skríningu. V súčasnosti je možné odhaliť ho aj prenatálne,“ uviedla vedúca oddelenia komunikácie a marketingu NCZI Alena Krčová. Dodala, že v rokoch 2019 až 2023 bolo na Slovensku nahlásených 78 novo diagnostikovaných prípadov cystickej fibrózy.
Priblížila tiež, že minulý rok bolo na Slovensku s diagnózou cystická fibróza a primárna ciliárna dyskinéza hospitalizovaných 128 pacientov, najpočetnejšiu skupinu tvorili deti vo veku päť až 14 rokov.

Baktérie v pľúcach
Krčová špecifikovala, že pri cystickej fibróze sa v pľúcach usádzajú baktérie, čo spôsobuje ťažké infekcie a zápaly. Podobne je postihnutý aj pankreas, ktorý nevylučuje dostatočné množstvo enzýmov potrebných na strávenie potravy.
Ochorenie sa prejavuje aj vysokou koncentráciou elektrolytov v pote, ktorý je veľmi slaný – preto sa v súvislosti s detskými pacientmi používa výraz „slané deti“. Liečba ochorenia spočíva najmä v boji s infekciou pomocou antibiotík, ako aj v starostlivosti o priechodnosť dýchacích ciest.