1. Ovplyvňuje vaše stravovacie návyky
Keď sme vystavení stresu, často si vyberáme nezdravé jedlá, ako sú sladkosti alebo mastné pochutiny. Tento jav má vedecké vysvetlenie: stres spôsobuje pokles hladiny serotonínu, hormónu šťastia, čo vedie k túžbe po potravinách, ktoré rýchlo zvyšujú hladinu energie. Takéto „kompenzačné“ jedlá však spôsobujú výkyvy inzulínu, čo vedie k únave a opätovnému hladu. Dlhodobé nezdravé stravovanie spôsobené stresom môže viesť k obezite, cukrovke a ďalším metabolickým poruchám.
2. Strácate motiváciu na cvičenie
Stres vás oberá o energiu a motiváciu, čím odďaľuje akúkoľvek fyzickú aktivitu. Po náročnom dni je ľahšie sadnúť si pred televízor, než si obliecť športové oblečenie. Ale fyzická aktivita dokáže znížiť hladinu kortizolu (stresového hormónu) a zvýšiť produkciu endorfínov, hormónov, ktoré podporujú dobrú náladu. Dokonca aj 20-minútová prechádzka môže mať významný pozitívny vplyv na psychiku.
3. Zvyšuje riziko vzniku závislostí
Stres je častým spúšťačom návykového správania, ako je nadmerné pitie alkoholu, fajčenie či užívanie drog. Štúdie ukazujú, že stres narúša chemickú rovnováhu v mozgu, čo vedie k potrebe úniku prostredníctvom týchto látok. Navyše stres môže zhoršiť už existujúce závislosti a sťažiť ich prekonanie. Prevencia zahŕňa rozvoj zdravých copingových mechanizmov, ako je meditácia, šport či rozhovor s blízkymi.
Rozdiel medzi adrenalínom a kortizolom?
V nervovom systéme adrenalín prenáša signály medzi nervovými bunkami. Zjednodušene, je to hormón, ktorý nám dáva „nadľudskú“ silu a rýchlosť v krízových situáciách. Ak je však jeho hladina často zvýšená vinou chronického stresu, môže to viesť k vyčerpaniu, zvýšenému riziku vysokého krvného tlaku a k srdcovým ochoreniam.
Adrenalín: pôsobí okamžite počas akútneho stresu, vyvoláva rýchlu reakciu. Jeho účinky sú krátkodobé.
Kortizol: pôsobí aj pri chronickom strese, udržiava telo pripravené na dlhšie obdobie.
4. Narušuje kvalitu spánku
Chronický stres bráni telu a mysli v úplnom uvoľnení, čo vedie k problémom so zaspávaním, častému prebúdzaniu a plytkému spánku. Nedostatok kvalitného spánku následne zvyšuje úroveň stresu, čím sa vytvára negatívny cyklus. Riešením môžu byť relaxačné techniky pred spaním, pravidelný spánkový režim a obmedzenie stimulov, ako je kofeín či elektronika pred spaním.
Čítajte viac Problémy s dýchaním, pľúcna hypertenzia alebo zástava srdca. Táto pomôcka zachraňuje život. Oplatí sa ju mať doma po ruke5. Ovplyvňuje menštruačný cyklus
Ženské telo reaguje na stres zmenou hormonálnej rovnováhy, čo môže viesť k nepravidelným alebo úplne vynechaným menštruačným cyklom. Tento jav je dôsledkom toho, že stres narušuje komunikáciu medzi hypotalamom, hypofýzou a vaječníkmi – kľúčovými orgánmi regulujúcimi cyklus. V extrémnych prípadoch môže stres dokonca zastaviť ovuláciu, čo má vplyv na plodnosť.
6. Ovplyvňuje plodnosť
U žien i mužov môže stres vážne narušiť reprodukčné zdravie. U žien sa častejšie vyskytujú nepravidelné cykly a hormonálne poruchy, zatiaľ čo u mužov môže dôjsť k zníženiu kvality spermií. Výskumy ukazujú, že chronický stres zdvojnásobuje pravdepodobnosť problémov s plodnosťou, najmä keď je kombinovaný s ďalšími faktormi, ako je nezdravý životný štýl.
7. Znižuje imunitu
Stres spomaľuje imunitný systém, čo spôsobuje, že ste náchylnejší na infekcie, ako sú prechladnutia, chrípka či zápaly. Keď ste v strese, telo produkuje kortizol, ktorý potláča zápalové reakcie, ale zároveň oslabuje schopnosť tela bojovať proti chorobám. Na posilnenie imunity je dôležité znížiť stres, dostatočne spať, jesť vyváženú stravu a pravidelne cvičiť.
8. Môže spustiť pásový opar a častejšie opary
Stres aktivuje vírusy, ktoré boli v tele v neaktívnej forme, napríklad herpes zoster spôsobujúci pásový opar alebo herpes simplex, ktorý vedie k oparom na perách. Tieto prejavy sú nielen nepríjemné, ale naznačujú, že telo je oslabené. Pravidelné zvládanie stresu a podpora imunity môžu zabrániť ich prepuknutiu.
Čítajte viac Ako pracovať menej a nájsť rovnováhu medzi zamestnaním a súkromím? Overené tipy a stratégie9. Zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny
Tráviaci trakt je jednou z prvých oblastí, kde sa stres prejavuje. Zvýšená produkcia žalúdočnej kyseliny môže viesť k refluxu, páleniu záhy a v horších prípadoch k tvorbe vredov. Ak pociťujete časté tráviace ťažkosti počas stresových období, skúste upraviť jedálny lístok a pridajte relaxačné techniky, ako je hlboké dýchanie.
Trochu teórie: ako to v tele funguje?
Nervová sústava sa delí na centrálnu CNS – miecha a mozog a autonómnu ANS, ktorú nevieme vedome kontrolovať. Autonómna nervová sústava sa ďalej delí na sympatický (prevažuje, keď sme v strese) a parasympatický nervový systém (najviac je zapojený, keď sme najedení alebo relaxujeme). CNS „velí“ ANS. Napríklad, keď zaznamenáme nebezpečenstvo, CNS spustí stresovú reakciu a cez ANS sa zvýši srdcová frekvencia, rozšíria zreničky a telo sa pripraví na rýchlu akciu. Po odznení nebezpečenstva CNS aktivuje parasympatickú časť ANS, aby sa telo vrátilo do normálneho stavu.
Špecifické oblasti mozgu zohrávajú v týchto procesoch významnú úlohu. Napríklad mozgová kôra sa podieľa na udržiavaní bdelosti, pozornosti a kognície. Limbický systém je spojený s emóciami, ako sú strach alebo hnev. Talamus funguje ako centrum prenosu informácií a podieľa sa na prijímaní, triedení a prenose zmyslových vnemov a hypotalamus koordinuje reakcie autonómneho nervového systému a endokrinného systému v tele.
10. Narušuje trávenie a funkciu čriev
Mozog a črevá sú prepojené tzv. osou mozog-črevo, čo znamená, že stres priamo ovplyvňuje trávenie. Častými príznakmi sú kŕče, hnačka, zápcha alebo nadúvanie. U osôb s diagnózou syndrómu dráždivého čreva (IBS) sa počas stresu príznaky často zhoršujú.
11. Môže zničiť nechty
Nielenže si ľudia pod stresom často obhrýzajú nechty, ale stres spomaľuje ich rast tým, že presúva energiu tela na zvládanie iných úloh. Nedostatok živín spôsobený stresom môže viesť k vzniku vodorovných línií na nechtoch, známym ako Beauove línie. Keď sa stres zníži, nechty sa opäť začnú zotavovať.
12. Oberá vás o zdravé vlasy
Stres spôsobuje hormonálne výkyvy, ktoré vedú k vypadávaniu vlasov alebo k spomaleniu ich rastu. V niektorých prípadoch môže spôsobiť ochorenie nazývané telogénne efluvium, ktoré sa prejavuje masívnym vypadávaním vlasov po stresujúcom období. Správna výživa a zvládanie stresu môžu pomôcť obnoviť zdravie vlasov.
Čítajte viac Stres je pre srdce škodlivý13. Zvyšuje krvný tlak a zaťažuje srdce
Stres zvyšuje hladinu kortizolu a adrenalínu, čo vedie k zvýšeniu krvného tlaku a zrýchleniu srdcovej frekvencie. Tieto zmeny sú prirodzené v krátkodobých stresových situáciách, ale chronický stres núti srdce pracovať tvrdšie, čím zvyšuje riziko srdcových ochorení a mozgovej príhody.
14. Zhoršuje náladu a psychické zdravie
Chronický stres ovplyvňuje produkciu serotonínu a dopamínu, čo vedie k podráždenosti, úzkosti, depresii a emočnej nestabilite. Ak sa dlhodobo cítite v napätí alebo náladoví, stres môže byť hlavným vinníkom.
15. Ohrozuje kognitívne funkcie
Dlhodobý stres môže poškodiť pamäť, koncentráciu a zvyšuje riziko vzniku demencie v neskoršom veku. Štúdie naznačujú, že ženy, ktoré zažili vysoký stres v strednom veku, majú o 65 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku demencie.