Fio bankaFio banka

Žijú s HIV aj s predsudkami. Koho ohrozuje AIDS a čoho sa netreba báť?

Ľudia s HIV a AIDS nemusia bojovať len so samotnou chorobou. Točí sa okolo nich aj veľa mýtov a predsudkov. V skutočnosti však nie sú zodpovední pacienti pre nikoho hrozbou.

01.12.2024 10:00
HIV, AIDS, vírus, infekčná choroba, infekcia Foto:
Ak sa HIV pozitívny človek zodpovedne lieči, nie je pre svoje okolie nebezpečný
debata (1)

Ľudia žijúci s HIV a AIDS sa často stretávajú s predsudkami, no ak sa zodpovedne liečia, je len minimálna šanca, že by nakazili niekoho ďalšieho. Rozhodne sa netreba báť bežného kontaktu či podania ruky. Pacienti sa však neraz stretávajú s tým, že sa ich okolie bojí.

Svetový deň boja proti AIDS si každoročne pripomíname 1. decembra.

Mária Borsányiová, poverená vedúca Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS, vysvetlila, že choroba sa šíri tromi spôsobmi – sexuálnym stykom, krvou, alebo z matky na dieťa, napríklad v tehotenstve či pri pôrode a dojčení.

odber krvi, krv, lekár Čítajte viac V Bratislave je možnosť bezplatne sa testovať na HIV, syfilis a hepatitídu C

„Určite sa neprenáša vzduchom, kvapôčkami, podaním ruky, ani bežným bozkom,“ podčiarkla odborníčka. „Rovnako tak sa neprenáša používaním spoločných vecí, ani na toalete, v saune, bazéne, cez oblečenie či hmyzom,“ dodala.

Zároveň však upozornila, že ak sa človek s nákazou napríklad poreže alebo má nejaké poranenie, je dôležité predmety od krvi dobre umyť a vydezinfikovať. „Je dobré, keď majú pozitívni ľudia vlastné hygienické veci, napríklad muži holiace strojčeky,“ radí Borsányiová.
O HIV a AIDS sa hovorí aj ako o chorobe narkomanov. Prípadov, keď sa pacient nakazil injekčnou striekačkou s drogou, je však na Slovensku minimum. Vírus sa u nás monitoruje od roku 1985, celkovo bolo odvtedy zaznamenaných 1647 prípadov a z toho sa injekčným užívaním drog nakazilo len 20 ľudí.
Video

Najlepšia prevencia – vernosť

Najčastejším zdrojom nákazy je sexuálny styk, a to najmä pri mužoch, ktorí majú sex s inými mužmi. Pri tomto type styku podľa Borsányiovej dochádza k narušeniu sliznice a vírus má ľahšiu cestu do organizmu.

Podľa jej slov je kľúčovou ochrana. Rizikovým môže byť časté striedanie partnerov, o ktorých zdravotnom stave toho veľa nevieme. „Vernosť jednému sexuálnemu partnerovi minimalizuje možnosť vzniku infekcie,“ uzatvára Mária Borsányiová

Podľa Úradu verejného zdravotníctva patrí Slovensko v rámci EÚ ku štátom s nízkym ročným výskytom HIV infekcie. Posledné dostupné štatistiky sú z júna tohto roka, podľa nich v tom čase evidoval úrad 1327 občanov žijúcich s HIV. V prvom polroku 2024 pribudlo 28 nových prípadov HIV a 6 prípadov AIDS. Traja ľudia s HIV zomreli. Viac ako 90 percent ľudí s HIV je na Slovensku na antiretrovirálnej terapii.

HIV, vírus, AIDS, skúmavka, krv, test Čítajte viac Koľko trvá, kým HIV spôsobí ochorenie AIDS?

HIV je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Napáda imunitný systém človeka. Prvé príznaky sa môžu dostaviť už niekoľko týždňov od nakazenia a pripomínajú napríklad chrípku. Ak sa pacient nelieči, vírus môže o niekoľko rokov prepuknúť v ochorenie AIDS. Ide o posledné štádium, v ktorom človeku úplne zlyhá imunitný systém a aj bežné vírusy, ktoré väčšina ľudí ľahko prekoná, môžu byť preňho smrteľné. Očkovanie proti HIV zatiaľ neexistuje.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #prevencia #HIV #AIDS