Ľudia žijúci s HIV a AIDS sa často stretávajú s predsudkami, no ak sa zodpovedne liečia, je len minimálna šanca, že by nakazili niekoho ďalšieho. Rozhodne sa netreba báť bežného kontaktu či podania ruky. Pacienti sa však neraz stretávajú s tým, že sa ich okolie bojí.
Svetový deň boja proti AIDS si každoročne pripomíname 1. decembra.
Mária Borsányiová, poverená vedúca Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS, vysvetlila, že choroba sa šíri tromi spôsobmi – sexuálnym stykom, krvou, alebo z matky na dieťa, napríklad v tehotenstve či pri pôrode a dojčení.
Čítajte viac V Bratislave je možnosť bezplatne sa testovať na HIV, syfilis a hepatitídu C„Určite sa neprenáša vzduchom, kvapôčkami, podaním ruky, ani bežným bozkom,“ podčiarkla odborníčka. „Rovnako tak sa neprenáša používaním spoločných vecí, ani na toalete, v saune, bazéne, cez oblečenie či hmyzom,“ dodala.
Zároveň však upozornila, že ak sa človek s nákazou napríklad poreže alebo má nejaké poranenie, je dôležité predmety od krvi dobre umyť a vydezinfikovať. „Je dobré, keď majú pozitívni ľudia vlastné hygienické veci, napríklad muži holiace strojčeky,“ radí Borsányiová.Najlepšia prevencia – vernosť
Najčastejším zdrojom nákazy je sexuálny styk, a to najmä pri mužoch, ktorí majú sex s inými mužmi. Pri tomto type styku podľa Borsányiovej dochádza k narušeniu sliznice a vírus má ľahšiu cestu do organizmu.
Podľa jej slov je kľúčovou ochrana. Rizikovým môže byť časté striedanie partnerov, o ktorých zdravotnom stave toho veľa nevieme. „Vernosť jednému sexuálnemu partnerovi minimalizuje možnosť vzniku infekcie,“ uzatvára Mária Borsányiová
Podľa Úradu verejného zdravotníctva patrí Slovensko v rámci EÚ ku štátom s nízkym ročným výskytom HIV infekcie. Posledné dostupné štatistiky sú z júna tohto roka, podľa nich v tom čase evidoval úrad 1327 občanov žijúcich s HIV. V prvom polroku 2024 pribudlo 28 nových prípadov HIV a 6 prípadov AIDS. Traja ľudia s HIV zomreli. Viac ako 90 percent ľudí s HIV je na Slovensku na antiretrovirálnej terapii.
HIV je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Napáda imunitný systém človeka. Prvé príznaky sa môžu dostaviť už niekoľko týždňov od nakazenia a pripomínajú napríklad chrípku. Ak sa pacient nelieči, vírus môže o niekoľko rokov prepuknúť v ochorenie AIDS. Ide o posledné štádium, v ktorom človeku úplne zlyhá imunitný systém a aj bežné vírusy, ktoré väčšina ľudí ľahko prekoná, môžu byť preňho smrteľné. Očkovanie proti HIV zatiaľ neexistuje.