Ojedinelá, no vážna choroba ohrozuje hlavne malé deti

Na Slovensku lekári v roku 2024 doposiaľ nahlásili desať prípadov mumpsu. Najviac prípadov sa týka detí vo veku päť až deväť a jeden až štyri roky.

29.11.2024 11:00
dieta v nemocnici Foto: ,
Ochorenie je našťastie ojedinelé.
debata

Na webe o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Ubezpečil, že výskyt mumpsu má za posledných desať rokov klesajúci trend. „Doteraz sa výraznejší nárast vo výskyte prípadov ochorení na mumps, ako ani epidémie tohto ochorenia nezaznamenali,“ ozrejmil úrad.

Mumps alebo „príušnice“ je akútne infekčné ochorenie sprevádzané opuchom slinnej žľazy. Zo začiatku sa prejavuje malátnosťou, pocitom napätia v oblasti príušných žliaz, zvýšenou telesnou teplotou alebo horúčkou. Postupne sa vyvíja opuch žľazy, ktorý je citlivý na tlak. V ústnej dutine sa nachádza opuch a začervenanie vývodov príušných žliaz.

„Najčastejšou komplikáciou, predovšetkým u dospievajúcich a v dospelom veku, je rozvoj jednostranného alebo obojstranného zápalu semenníkov, čo môže viesť k neplodnosti. Ďalšou častou komplikáciou, hlavne v dospelosti, je postihnutie centrálneho nervového systému pod obrazom meningitídy alebo meningoencefa­litídy. Medzi možné komplikácie patrí aj postihnutie pankreasu. Vzácne sa vyskytujú zápal srdcového svalu, artritída, zápal obličiek a trvalé postihnutie sluchu,“ doplnil ÚVZ.

osýpky, dieťa, infekcia Čítajte viac Poznáte, ako sa prejavujú osýpky? Na Slovensku sa znovu objavili

Vírus sa prenáša kvapôčkami

Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou z osoby na osobu. Inkubačný čas je 18 až 21 dní. „Aj osoby s bezpríznakovým priebehom môžu šíriť vírus,“ upozornil úrad. Liečba podľa jeho slov spočíva v tlmení príznakov. Jej súčasťou je aj pokojový režim.

Podotkol, že najúčinnejšou a najefektívnejšou ochranou pred mumpsom je očkovanie. „Očkovanie proti mumpsu (kombinovanou vakcínou proti osýpkam, mumpsu a ružienke) je súčasťou pravidelného povinného očkovania detí. Aktuálne sa prvá dávka podáva najskôr v prvý deň 15. mesiaca života a najneskôr v 18. mesiaci života dieťaťa. Očkovanie druhou dávkou očkovacej látky sa vykonáva v piatom roku života,“ ozrejmil úrad.

Dodal, že prevenciou môžu byť aj opatrenia, ktoré sa uplatňujú aj pri iných respiračných ochoreniach. Ide najmä o dôkladnú hygienu rúk, respiračnú hygienu, vyhýbanie sa preplneným priestorom, časté nárazové vetranie miestností či vyhýbanie sa dotykom tváre. Dôležité je aj posilňovanie imunity.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #mumps