Lymská borelióza a kliešťová encefalitída sú dve ochorenia, ktoré sa najčastejšie spomínajú v súvislosti s kliešťami. Zatiaľ čo na boreliózu zatiaľ očkovanie neexistuje, proti kliešťovej encefalitíde vieme bojovať veľmi úspešne. Očkovaním, na ktoré je práve v týchto dňoch ideálny čas.
„Kliešte môžu začínať svoju aktivitu pri teplote nad 5 stupňov Celzia, prípady kliešťovej encefalitídy však evidujeme takmer počas celého roka. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je preto možné realizovať celoročne, aj keď ideálne je začať očkovanie už počas zimných mesiacov pred zvýšenou sezónnou aktivitou kliešťov,“ radí Úrad verejného zdravotníctva SR.
Účinnosť je vysoká
Odborníci hovoria o 95 až 99-percentnej účinnosti tohto očkovania. Povinné nie je, absolvovať ho môžu deti od jedného roka. Slovensko je krajinou s vysokým výskytom kliešťov, očkovanie by preto mali zvážiť aj dospelí.Kliešťová encefalitída je vážne zápalové ochorenie mozgu. Prejavuje sa zvyčajne 7 až 14 dní po napadnutí kliešťom. Prvé príznaky sa podobajú na chrípku, vyskytnúť sa môže zvýšená teplota, bolesť hlavy, kĺbov a svalov, únava či nechutenstvo. Po odznení tejto fázy ochorenia nastáva zlepšenie, no môže prísť aj druhá fáza – zvracanie, vysoká horúčka, veľké bolesti hlavy, poruchy pamäte, stuhnutie svalov, tras, dezorientácia. Niektoré tieto prejavy môžu u pacienta zostať aj ako trvalé následky choroby.
Základné očkovanie pozostáva z troch dávok, chráni minimálne tri roky a potom sa odporúča preočkovanie jednou dávkou.
V bezpečí nemusíme byť ani po prekonaní tejto choroby. Úrad verejného zdravotníctva varuje, že hoci sa po prekonaní predpokladá dlhodobá imunita, nemusí byť celoživotná. „Preto sa osobám, ktoré prekonali ochorenie v mladšom veku, odporúča po 20 až 30 rokoch od prekonania ochorenia kontrola hladiny protilátok v krvi a konzultácia s ošetrujúcim lekárom,“ uvádza úrad.