Neurológ Jesus Ramirez-Bermudez na sociálnej sieti X uviedol, že ide o účinnú metódu na identifikáciu demencie. „Kreslenie hodín. Stále patrí medzi najjednoduchšie a najlacnejšie spôsoby, ako identifikovať pacientov s mentálnymi alebo behaviorálnymi poruchami, ktorí potrebujú ďalšie neurologické a neuropsychologické vyšetrenie,“ vysvetlil Ramirez-Bermudez.
Stačí na papier nakresliť analógové hodiny. Následne do nich doplniť všetky čísla od jednej po dvanásť a nastaviť ručičky na konkrétny čas, napríklad pol dvanástej či o desať minút jedenásť. Test sa hodnotí bodmi – za správne nakreslenie kruhu, za umiestnenie čísel, za nakreslenie dvoch ručičiek a podobne. Čítajte viac Prvé príznaky tejto choroby sa objavujú nenápadne, z človeka ale urobia trosku. Aké má chorý šance sa vyliečiť a dá sa to vôbec?Nesprávne umiestnené čísla môžu naznačovať skoré príznaky ochorenia. Ak pacient nakreslí hodiny správne, demenciu možno takmer určite vylúčiť. Na splnenie tejto úlohy sú totiž potrebné široké kognitívne zručnosti.
Demencia je nezvratným procesom mozgu, pri ktorom človek postupne stráca kognitívne schopnosti. Postihuje najmä staršiu generáciu. Najčastejším typom demencie je Alzheimerova choroba. Na Slovensku trpí demenciou podľa odhadov zhruba 60-tisíc ľudí.