Fio bankaFio banka

Koronavírus nikam neodchádza. Hrozí opäť zatváranie škôl?

Ochorenie Covid-19 stále cirkuluje po celom svete. Výnimkou nie je ani Slovensko. Na čo by sme sa mali pripraviť a plánujú sa nejaké celoplošné opatrenia?

05.12.2024 10:00
celoplošný skríning, testovanie v autobuse,kovid, Foto: ,
Covid-19 cirkuluje po svete už 5 rokov
debata (8)
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje, že ochorenie Covid-19 zo sveta nezmizlo. „Výnimkou nie je ani Slovensko, svedčí o tom napríklad aj kontinuálny výskyt vírusu SARS-CoV-2 vo vyšetrovaných odpadových vodách v SR,“ informuje úrad.
Video

Ako ďalej uvádza, v najbližšom období – najmä počas chrípkovej sezóny – očakávajú odborníci zvýšený výskyt nielen akútnych respiračných ochorení, ale aj hospitalizácií. V súčasnosti sa oficiálny počet prípadov koronavírusu ráta na desiatky. Podľa posledných údajov ich bolo od začiatku chrípkovej sezóny evidovaných 45. Skutočný počet je pravdepodobne vyšší a bude ešte narastať, varuje ÚVZ. Presné čísla známe nie sú, keďže sa už nemusí hlásiť každý pozitívny test na Covid-19.

Aký variant vírusu aktuálne prevláda?

V Európe v súčasnosti dominuje variant BA.2.86., vrátane jeho subvariantu KP.3. Subvariant BA.2.86 sa radí pod variant omicron vírusu SARS-CoV-2. BA.2.86 je pozoruhodný tým, že má viac ako tridsať mutácií na svojom „spike“ proteíne v porovnaní s líniou omicronu BA.2. Uvádza sa, že BA.2.86 je menej nákazlivý, avšak môže viesť k závažnejšiemu ochoreniu tým, že sa dostane ďalej do dolnej časti pľúc. KP.3 je súčasťou skupiny variantov s názvom „FLiRT“, spadajúcej pod variant omicron. V súčasnosti neexistuje jasný dôkaz, že KP.3 spôsobuje závažnejšie ochorenie ako iné kmene.

Ak máte podozrenie, že ste sa nakazili Covidom-19, najjednoduchšie je otestovať sa antigénovým testom, ktorý je bežne dostupný v lekárni. „AG testy nie je potrebné aktualizovať pri výskyte každého nového variantu, pretože zachytávajú celý antigén,“ vysvetľuje úrad.

injekcia, analgosedácia, bolesť, ihla, vakcína Čítajte viac Vakcína zachraňuje životy, heroín ich berie... Ideálnym časom na posilňujúcu dávku očkovania boli mesiace október a november, ani teraz však nie je neskoro. Zvážiť by ju mali najmä ľudia s vyšším rizikom závažného priebehu ochorenia, teda starší ľudia a ľudia so zdravotnými rizikovými faktormi.

V tomto období by sme mali myslieť aj na ochranu respirátormi a rúškami, a to najmä v nemocniciach, čakárňach, v ambulanciách lekárov, domovoch sociálnych služieb, lekárňach a aj rehabilitačných zariadeniach.

„V týchto priestoroch sa nachádzajú zraniteľné skupiny osôb, napríklad ľudia s akútnymi či chronickými ochoreniami, osoby s oslabenou imunitou, tehotné ženy či osoby vo vyššom veku, u ktorých by prípadný vznik ochorenia mohol znamenať komplikovanejší priebeh,“ vysvetľuje ÚVZ.

Použiť respirátor sa odporúča aj v autobusoch či vlakoch, v obchodoch, na úradoch, v divadle či v kostole, skrátka všade, kde sa v interiéroch zhromažďuje veľa ľudí.

Ako sa chrániť pred ochorením Covid-19?

  • Dôkladná hygiena rúk mydlom a teplou vodou, ale aj dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu
  • Kašlite a kýchajte do jednorazovej hygienickej vreckovky, ktorú následne zahoďte do koša a umyte si ruky
  • Ak nemáte vreckovku, prekryte si ústa pri kašli a kýchaní lakťom
  • Obmedzte podávanie rúk a objatie pri pozdrave
  • Pravidelne vetrajte s oknami dokorán
  • Zvýšte príjem vitamínov A, C, E, B a D. Nájdete ich v čerstvej zelenine, ovocí, strukovinách a celozrnných obilninách
  • Nezabudnite na dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, otužujte sa, nezanedbávajte spánok
  • Obliekajte sa primerane počasiu
kašeľ, prechladnutie, nádcha, chrípka Čítajte viac Komu sa predovšetkým odporúča očkovanie proti chrípke?

V súčasnosti už nie je nariadená povinná karanténa či izolácia chorého človeka s Covidom. Každý zodpovedný pacient by však mal izoláciu dodržať, aby nenakazil ďalších ľudí. „Je dôležité ochorenie vyliečiť a “neprechodiť ho”. Nepredlžujeme tým trvanie ochorenia a zabránime ďalšiemu šíreniu ochorenia na ostatných, vrátane zraniteľných skupín,“ podčiarkol úrad.

Hrozí zatváranie škôl?

Celoplošné zatváranie škôl tak, ako to bolo počas najsilnejších vĺn koronavírusu, zrejme túto jeseň nehrozí. ÚVZ pripomína, že vyučovanie možno pre vysokú chorobnosť prerušiť, to sa však týka nielen ochorenia Covid-19, ale aj chrípky. Stať sa tak môže vtedy, ak chýba viac ako 20 percent žiakov V ostatnom týždni nahlásilo prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu 15 materských škôl a deväť základných škôl.

Aktuálne sa neuvažuje ani o iných celoplošných opatreniach. „V prevencii vzniku ochorenia Covid-19 v súčasnosti preferujeme zodpovedný a proaktívny prístup občanov pri ochrane ich vlastného zdravia,“ radí Úrad verejného zdravotníctva. „Vzhľadom na počet ľudí, ktorí boli zaočkovaní, resp. ochorenie prekonali, už priebeh ochorenia nebýva u väčšiny pacientov natoľko závažný,“ dodáva na záver ÚVZ.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 8 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19