Rizikové faktory: Vek, genetika aj životný štýl
Ochorenie prostaty je jedným z najčastejších druhov rakoviny, postihujúcich mužov po celom svete. „Medzi preukázané rizikové faktory patria vek nad 50 rokov, rasa, keďže rakovina prostaty sa častejšie vyskytuje u europoidnej rasy, a rodinná predispozícia. Menej objasnenými faktormi sú strava, nedostatok pohybu, fajčenie, obezita, vystavenie chemickým látkam a slnečnému žiareniu, zápal a pohlavne prenosné choroby,“ uviedla lekárka urologickej ambulancie.
Ochorenie môže postihnúť aj mladších mužov
Hoci riziko vzniku ochorenia podľa nej výrazne narastá po 50. roku života, vyskytnúť sa môže aj u mužov mladších, dokonca ešte pred štyridsiatkou. „Veľa o vplyve veku hovorí aj fakt, že ochorenie postihuje až šesť z desiatich mužov starších ako 65 rokov. Vo svojej praxi však, žiaľ, evidujem aj podstatne mladších mužov, ktorí majú potvrdený zhubný nádor prostaty. V tomto prípade zohrala úlohu genetika,“ doplnila.
![doktor, muž, bolesť, bok, prostata, strach](https://ipravda.sk/res/2020/09/08/thumbs/doktor-muz-bolest-bok-prostata-strach-stvorec.jpg)
Prvé príznaky: Problémy s močením a metastázy
Ochorenia prostaty začínajú nenápadne a v počiatočných štádiách ani rakovina nemusí mať žiadne prejavy. „Postupne ako nádor rastie a rozširuje sa, objavujú sa ťažkosti s močením – spomalený prúd moču, krv v moči, pocity neúplného vymočenia alebo úniky moču. V prípade pokročilého ochorenia sa už objavujú aj príznaky metastatického postihnutia iných orgánov – kostné bolesti či neurologické prejavy,“ priblížila lekárka. Rakovina prostaty nie je podľa nej jediným vysvetlením týchto príznakov, často sa pri nich lekári stretávajú aj s nezhubným zväčšením prostaty, ktoré súvisí s vekom, alebo tiež so zápalovými ochoreniami prostaty, ktoré sa vyskytujú skôr u mladších mužov. „Pri akýchkoľvek ťažkostiach s močením, alebo ak sa mužom niečo nepozdáva, určite odporúčam zahodiť predsudky a vyhľadať odborníka,“ vyzvala Filipovičová.Prevencia môže zachrániť život
Muži nad 40 rokov by tak mali pravidelne absolvovať preventívnu prehliadku u urológa, ktorá môže odhaliť nielen rakovinu, ale aj iné ochorenia ešte v ich bezpríznakovej fáze a výrazne tak zvýšiť šancu na ich úspešné vyliečenie.
Vyšetrenie nie je bolestivé, ale predsudky pretrvávajú
„Vyšetrenie prostaty nie je bolestivé a pacienti pociťujú diskomfort skôr kvôli strachu a ostychu, ktoré počas neho prežívajú. Zahŕňa hmatovú kontrolu prostaty cez konečník, ultrasonografické vyšetrenie pomocou ultrazvukovej sondy umiestnenej na oblasť podbrušia a odber krvi so stanovením hodnoty onkomarkera PSA,“ dodala urologička.