Nová tréningová miestnosť na lekárskej fakulte v Bratislave má najväčšiu kapacitu pre tento typ vzdelávania, je vybavená mobilným nábytkom a modernými technológiami. Využívať ju budú študenti všetkých ročníkov LF UK, ktorých je približne tritisíc.
Novootvorený priestor Ústavu medicínskeho vzdelávania a simulácií LF UK ponúka študentom päť rôznych možností simulačnej medicíny. Prvé pracovisko pozostáva z plne programovateľnej figuríny, na ktorej je možné trénovať prvú pomoc, resuscitáciu, podanie elektrického výboja, tímovú prácu. Adrenalín však ponúkne aj druhé stanovište, softvérové riešenie virtuálneho pacienta, ktoré pripomína sofistikovanú počítačovú hru s rôznymi scenármi a patológiami. Do tretice je tu nácvik zručností v laparoskopii, orientácia v trojrozmernom priestore. Nasleduje ultrasonografia a piatym stanovišťom je virtuálna realita. Podrobne si ich pozrite vo videu.
„Nič nenahradí lôžko pacienta, ale vieme, že dostať sa k živému pacientovi a učiť sa na ňom je pre študentov čoraz náročnejšie,“ vysvetľuje prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Prispieva k tomu aj súčasný príklon k jednodnodňovej starostlivosti , keď pacient ostáva hospitalizovaný naozaj len nevyhnutný čas. Aj preto sa neoddeliteľnou súčasťou moderného medicínskeho vzdelávania stalo simulačné vzdelávanie, do ktorého sa čoraz viac zapájajú technológie, umelá inteligencia, virtuálna realita.
„Poznatky a vedomosti, ktoré musí absorbovať študent medicíny, sú obrovské. Pacienti sú náročnejší, chcú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a bezchybný prístup. Nie vždy prijímajú, keď majú byť objektom výuky. Práve vznik tréningových miestností, akou je aj táto, má pre výuku medikov obrovský význam,“ tvrdí Mgr. MUDr. Marian Faktor, člen predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera. Tá projekt podporila sumou 100-tisíc eur.
„Táto podpora je investíciou do odborného rastu našich študentov, ale aj do budúcnosti nášho zdravotníctva, keďže naša fakulta vychováva najväčší podiel budúcich lekárov na Slovensku,“ dodala MUDr. Silvia Hnilicová, PhD., prednostka Ústavu medicínskeho vzdelávania a simulácií LF UK v Bratislave.