Fio bankaFio banka

Na pohárik sa už ani nepozriete. Alkohol posiela ľudí na psychiatriu v ťažkých stavoch

Najčastejšou príčinou, pre ktorú boli v minulom roku hospitalizovaní pacienti na psychiatrických oddeleniach, bol alkohol. Odborník na liečbu závislostí potvrdil, že to tak skutočne je. Pacienti holdujúci alkoholu neraz prichádzajú do nemocnice vo veľmi vážnom stave.

09.12.2024 06:00
debata
Na psychiatrických oddeleniach bolo v roku 2023 hospitalizovaných 40 320 pacientov. Najčastejšou príčinou hospitalizácie boli poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu. Štatistiku zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií.
IDE O PRÁVO - Alkohol za volantom
Video
Zdroj: TV PRAVDA
Psychiater a riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica pre Pravdu potvrdil, že alkohol je skutočne najčastejším dôvodom hospitalizácií na psychiatrii.

Prichádzajú v ťažkom stave

„Je to číslo jeden. Viac ako každý tretí pacient je hospitalizovaný kvôli alkoholu. Prichádzajú vo veľmi ťažkých stavoch, je to neodkladná zdravotná starostlivosť, lebo bývajú v ohrození života,“ uviedol Okruhlica.

ústavný súd Čítajte viac Trest za odmietnutie vyšetrenia na alkohol nie je protiústavný, znie verdikt Ústavného súdu

Problém je podľa neho najmä v tom, že chýbajú ambulantní psychiatri, na ktorých by sa pacienti mohli obrátiť skôr a svoj problém riešiť. „Nevedia sa dostať do ambulancií. A tí, čo sa tam aj dostanú, často nedostanú takú starostlivosť, akú by potrebovali,“ pokračuje psychiater.

Podľa jeho slov môže alkohol psychické problémy zapríčiniť, ale aj spustiť tie, ktoré by sa možno prejavili neskôr. „Alkohol je vždy problém,“ zdôraznil.
Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí... Foto: Jaroslav Novák
SR Svetový deň tabak fajčenie CPLDZ TK BAX Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica
Situácii neprospieva, že sa v spoločnosti často riešia rôzne ťažkosti práve pri poháriku. „Človek má nejaký problém a počúva – a čo, vypi si, zabudneš. Alebo si ide sadnúť s priateľmi a problém rozoberajú pri alkohole. Je to bežné aj v rodinách, doma,“ opisuje expert, no pripomína, že problémy sa tým len znásobujú. žena, zákaz Čítajte viac Znaky, že trpíte depresiou a treba s tým niečo robiť. Počas života postihne takmer každého štvrtého človeka „Nie je to kvalitné riešenie a veľmi ľahko potom vzniká závislosť. Najmä, ak ide o situáciu, ktorú človek rieši dlhodobo – rozchod, rozvod, úmrtie blízkeho alebo pri strate zamestnania. Toto ale nie je cesta,“ upozorňuje Okruhlica.
Ako ďalej opísal, alkohol u svojich užívateľov často spôsobuje depresiu. „Je to ale typická alkoholová depresia, ktorá odoznie v priebehu týždňa – dvoch, keď začne človek abstinovať. Je to depresia, ktorá je vyslovene farmakologická, vyvolaná alkoholom,“ vysvetľuje expert. Okruhlica upozornil, že takýto pacient často vyhľadá lekára, vypýta si antidepresíva, no zatají, že nadmieru pije alkohol. „Potom sa to vlečie a závislosť sa zhoršuje,“ varuje uznávaný lekár.

Ak stráca kontrolu, mal by vyhľadať pomoc

A kedy treba spozornieť, ak máme podozrenie, že niekto v našom okolí prepadol alkoholu a potrebuje pomoc? „Opakovane popíja a nie je schopný prestať, ani keď ho upozorní jeho blízky. Nemusí piť pravidelne, ale keď začne, nevie sa zastaviť. Aj keď ide raz týždenne s kamarátmi piť, no na rozdiel od nich si nedá jeden – dva poháre vína, ale pije ďalej a domov chodí vždy opitý. Stráca kontrolu. To je signál, že sa to rozbehne a neskôr prejde do pravidelného opíjania sa,“ uzavrel Ľubomír Okruhlica.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #alkohol #psychiatrické problémy