„Toto prvé predschválenie diagnostického testu na tuberkulózu predstavuje kľúčový míľnik v úsilí WHO podporovať krajiny pri rozširovaní a urýchľovaní prístupu k testom na tuberkulózu vysokej kvality, ktoré spĺňajú odporúčania WHO a jej prísne normy kvality, bezpečnosti a výkonu,“ povedala zástupkyňa generálneho riaditeľa WHO pre prístup k liekom a zdravotníckym produktom Yukiko Nakatani.
„Zdôrazňuje to dôležitosť takýchto priekopníckych diagnostických nástrojov pri riešení jednej z najnebezpečnejších infekčných chorôb na svete,“ dodala
- V roku 2023 bolo na Slovensku 221 prípadov, v roku 2022 to bolo 155 prípadov a v roku 2021 len 137 prípadov pacientov s TBC
- V roku 2021 zomrelo na TBC vo svete 1,6 milióna ľudí
- Ide o 13. najčastejšiu príčinu úmrtí
- Viac ako 80% prípadov a úmrtí je v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.
Predschválenie tohto testu zo strany WHO sa očakáva ako záruka kvality diagnostických testov, ktoré sa používajú na zlepšenie prístupu k včasnej diagnostike a liečbe. Test identifikuje mutácie spojené s rezistenciou na rifampicín, kľúčový indikátor viacnásobne rezistentnej tuberkulózy.
Je určený pre pacientov, ktorí vykazujú pozitívny výsledok na pľúcnu tuberkulózu a ktorí ešte nezačali liečbu proti tuberkulóze alebo dostali menej ako tri dni liečby v posledných šiestich mesiacoch.
Čítajte viac Únava, závraty i modrasté pery. PAH je rýchlo postupujúce smrteľné ochorenie, ktoré postihuje srdce a pľúca„Testy na diagnostiku vysokej kvality sú základom účinnej starostlivosti o TBC a prevencie,“ povedal riaditeľ WHO pre reguláciu a predschválenie Rogerio Gaspar.
„Predschválenie otvára cestu k rovnakému prístupu k najmodernejším technológiám, čím umožňuje krajinám riešiť dvojitú záťaž tuberkulózy a rezistencie na lieky.“ WHO v súčasnosti hodnotí ďalších sedem testov na tuberkulózu.
Tuberkulóza je infekčné ochorenie, ktoré najčastejšie napáda pľúca. Šíri sa vzdušnou cestou. Zvyčajne sa ohlási dlhodobým kašľom, vykašliavaním s prímesou krvi a tlakom na hrudníku. Je dôležité vedieť, že tuberkulózny pacient sa môže dlho cítiť pomerne dobre a kašľať iba občas. Medzi ďalšie príznaky patrí nevysvetliteľná únava, horúčka, nočné potenie, bolesť svalov a kĺbov, zníženie chuti do jedla či pokles hmotnosti. Rizikovou skupinou sú ľudia, ktorí sú v úzkom kontakte s pacientom s TBC, osoby s celkovo oslabeným organizmom a chorobami ako cukrovka, pacienti dlhodobo liečení kortikoidmi, podvyživené osoby, alkoholici, narkomani, zdravotnícki pracovníci pracujúcich s pacientmi s tuberkulózou, pacienti s HIV.
Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií