Fio bankaFio banka

Vedci bijú na poplach. Životu dôležité lieky prestávajú účinkovať, zomierajú milióny

Odolnosť baktérií voči antibiotikám je globálna hrozba. Spotreba týchto liekov by mala klesať, no ideme opačným smerom.

15.12.2024 10:00
debata (20)
MUDr. Anna Popracová o antibiotikách
Video
Zdroj: TV PRAVDA
Až o dvadsať percent by mala do roku 2030 klesnúť spotreba antibiotík na celoeurópskej úrovni. Ideme však opačným smerom, medzi rokmi 2019 a 2023 sa spotreba zvýšila o takmer jedno percento. Upozornilo na to Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). lieky - tablety - medikamenty - objednávka cez internet Čítajte viac Jeden z vynálezov medicíny prestáva účinkovať, čoho sa máme báť?

„Dosiahnutie cieľov EÚ do roku 2030 si vyžaduje jednotnú, naliehavú reakciu v celej EÚ, aby sa zabránilo tomu, že antimikrobiálne rezistencie (AMR) podryjú zdravotnú starostlivosť. Táto reakcia je kľúčová pre ochranu pacientov a udržanie účinnosti antibiotík pre budúce generácie,“ upozornila riaditeľka ECDC Pamela Rendi-Wagner.

Podľa analýzy epidemiológov a zdravotných ekonómov, ktorá bola publikovaná v odbornom časopise PNAS, dokonca v rokoch 2016 až 2023 vzrástla spotreba antibiotík o 16 percent. Výskumníci analyzovali predajné údaje o antibiotikách z 67 krajín .

Nadužívanie antibiotík spôsobuje, že baktérie začínajú byť voči nim odolné a tieto lieky na ne účinkujú čoraz menej. Ročne pre túto antimikrobiálnu rezistenciu zomiera v EÚ približne 35-tisíc ľudí, celosvetovo je to až 5 miliónov úmrtí.

urady cotrebanahlasit chripka nemocenske Čítajte viac Chrípka nie je banálne ochorenie, dá sa na ňu umrieť a prečo nie sú pri nej potrebné antibiotiká
  • Antibiotiká užívajte iba vtedy, keď vám ich predpíše lekár na bakteriálnu infekciu.
  • Na vírusové ochorenia ako je chrípka alebo nachladnutie antibiotiká neúčinkujú, sú určené na liečbu bakteriálnych ochorení.
  • Dodržiavajte správne dávkovanie a dĺžku liečby. Lieky užívajte presne podľa pokynov lekára. Doužívajte celé balenie, aj keď sa cítite lepšie. Predčasné ukončenie liečby môže spôsobiť, že baktérie prežijú a stanú sa odolnými.
  • Nikomu lieky nedávajte a neužívajte lieky, ktoré boli predpísané niekomu inému. Každá infekcia si vyžaduje presnú diagnózu a správne lieky.
  • Trieďte liekový odpad a nepoužité lieky odneste do lekárne. Baktérie cirkulujú medzi ľuďmi, zvieratami a životným prostredím. Správne nakladanie s odpadom prispieva k ochrane životného prostredia a znižuje antibiotickú rezistenciu.
  • Predchádzajte ochoreniam. Dodržiavajte hygienu a pravidelne sa očkujte, čím znížite potrebu užívania antibiotík.

Zdroj: ŠÚKL

Odborníci varujú, že problémom je zbytočné predpisovanie antibiotík, prípadne ich nesprávne užívanie. Stále množstvo pacientov očakáva od svojho všeobecného lekára, aby im predpísal antibiotiká aj pri bežnom prechladnutí. To, ako aj väčšinu ochorení dýchacích ciest, spôsobujú vírusy a na tie antibiotiká nezaberajú.

Podľa údajov Eurobarometra z roku 2018 až 61 percent ľudí na Slovensku nevedelo, že antibiotiká neúčinkujú proti vírusom a až 25 percent Slovákov uviedlo, že naposledy užilo antibiotiká proti chrípke alebo prechladnutiu.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 20 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #rezistencia na antibiotiká