Fio bankaFio banka

Každý druhý Slovák žije v omyle. Toto sú najväčšie mýty o zuboch

V poslednej časti série rozhovorov s dentálnou hygieničkou Bc. Danielou Fujakovou odhaľujeme najväčšie mýty o ústnej hygiene a o zuboch. Dozviete sa, v čom sa mýli väčšina Slovákov. Patríte medzi nich?

12.12.2024 11:00
Dentálna hygiena Foto:
Dentálna hygiena v Smart Dental Clinic
debata

Existujú nejaké mýty o starostlivosti o zuby, ktoré ľudí často vedú k nesprávnym návykom?

Áno, o starostlivosti o zuby existuje niekoľko mýtov, ktoré môžu viesť k nesprávnym návykom a potenciálnym problémom so zubami a ďasnami. Tieto mýty sa často šíria medzi ľuďmi a môžu mať negatívny vplyv na zdravie ústnej dutiny.

Biela alebo tmavá plomba? Nie každý pacient si môže vybrať
Video
Ako to teda s tými plombami je? V spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera sme sa na to opýtali stomatologičky Lucie Pitekovej z Dental Institute v Bratislave. / Zdroj: TV Pravda

Tu sú niektoré z najbežnejších:

1. „Keď ma nebolia zuby, nemusím ísť k zubárovi.“

Mýtus: Ľudia si často myslia, že ak necítia bolesť, nemajú žiadne problémy so zubami a nemusia navštíviť zubára.

Realita: Mnohé zubné problémy, ako zubný kaz, ochorenia ďasien alebo začínajúca parodontitída, nemusia spôsobovať bolesť v počiatočných štádiách. Pravidelné návštevy zubára (ideálne každých 6 mesiacov) sú kľúčové na prevenciu a včasné zistenie problémov, ktoré môžu byť inak zanedbané.

2. „Ak si zuby čistím tvrdou kefkou, budú sa lesknúť a budú biele.“

Mýtus: Mnoho ľudí si myslí, že používanie tvrdšej kefky alebo príliš silné čistenie odstráni zafarbenia a zabezpečí žiarivý biely úsmev.

Realita: Príliš tvrdá kefka a silný tlak môžu poškodiť zubnú sklovinu a ďasná, čo vedie k ich citlivosti a poškodeniu. Na čistenie zubov by mala byť použitá mäkká alebo stredne tvrdá kefka a jemný tlak. Pre odstránenie zafarbení je lepšie použiť špeciálne bieliace pasty, ale opatrne, aby sa nepoškodila sklovina.

zuby, hygiena Čítajte viac Myslíte si, že máte starostlivosť o zuby v malíčku? Odborníčka upozorňuje na základné chyby, ktoré robí celá rodina

3. „Ak používam zubnú niť, môžem si poškodiť ďasná.“

Mýtus: Niektorí ľudia sa obávajú, že používanie zubnej nite poškodí ďasná a spôsobí krvácanie.

Realita: Zubná niť je nevyhnutná na čistenie medzizubných priestorov, kde sa bežnou kefkou nedostaneme. Prvé používanie môže spôsobiť mierne krvácanie, ak sú ďasná zanesené, ale pravidelným používaním sa to zlepší. Zubná niť je veľmi účinný nástroj na prevenciu ochorení ďasien a zubného kazu.

4. „Zubná pasta s bieliacim účinkom je škodlivá pre zuby.“

Mýtus: Niektorí sa domnievajú, že bieliace pasty sú príliš agresívne a môžu poškodiť zuby.

Realita: Bieliace pasty obsahujú špecifické zložky, ktoré pomáhajú odstraňovať povrchové zafarbenia zubov, ale sú navrhnuté tak, aby nepoškodili zubnú sklovinu, pokiaľ sa používajú podľa návodu. Ak máte citlivé zuby alebo máte obavy, odporúča sa poradiť sa so zubárom a vybrať vhodnú pastu.

5. „Škvrny od kávy, čaju alebo vína môžu zmiznúť samé, keď si budem čistiť zuby.“

Mýtus: Mnoho ľudí si myslí, že pravidelným čistením zubov sa odstránia všetky škvrny od kávy, čaju alebo červeného vína.

Realita: Tieto škvrny môžu byť odolné a vyžadujú si špeciálne bielenie alebo profesionálne čistenie u zubného hygienika. Bežné čistenie zubov môže pomôcť zabrániť hromadeniu nových škvŕn, ale staršie škvrny sa môžu odstrániť iba špeciálnymi metódami.

6. „Medzizubné kefky nie sú potrebné, ak si pravidelne čistím zuby.“

Mýtus: Niektorí ľudia si myslia, že ak si pravidelne čistia zuby, nie je potrebné používať medzizubné kefky.

Realita: Medzizubné kefky sú nevyhnutné na odstránenie plaku a baktérií z medzizubných priestorov, ktoré nie je možné úplne vyčistiť bežnou zubnou kefkou. Ich používanie pomáha predchádzať ochoreniam ďasien a zubnému kazu, najmä v miestach, kde sa zubná kefka nedostane.

7. „Cukor je hlavným vinníkom za zubný kaz, takže ak sa vyhýbam sladkostiam, nezískam kaz.“

Mýtus: Cukor je často považovaný za jediný faktor spôsobujúci zubný kaz.

Realita: Aj keď cukor zohráva dôležitú úlohu pri vzniku zubného kazu, ďalšie faktory, ako je nedostatočná ústna hygiena, nedostatok fluoridu, genetika a nezdravé stravovacie návyky, môžu tiež prispieť k zubným kazom. Rovnako je dôležité venovať sa pravidelnému čistiacu zubov a ústnej hygiene ako celku.

8. „Ak nemám problémy so zubami, nemusím používať zubnú pastu s fluoridom.“

Mýtus: Niektorí sa domnievajú, že používanie zubnej pasty s fluoridom je nevyhnutné len pre ľudí so zubnými problémami.

Realita: Fluorid pomáha posilniť zubnú sklovinu a chrániť pred zubným kazom. Aj ľudia bez problémov so zubami by mali používať pastu s fluoridom na udržanie optimálneho zdravia zubov.

Tieto mýty môžu poddľa slov Bc. Daniely fujakovej zo Smart Dental Clinic viesť k nesprávnym návykom a zhoršeniu zdravia ústnej dutiny. Aby ste si udržali zdravé zuby a ďasná, je dôležité sa riadiť odporúčaniami odborníkov a pravidelne podstupovať kontroly u zubára, používať správne techniky čistenia zubov a zvoliť si vhodné produkty na starostlivosť o ústnu dutinu.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zuby #mýty #dentálna hygiena #starostlivosť o zuby