Fio bankaFio banka

Prečo sme náchylnejší na choroby práve v zime? Lekári odhaľujú, čo za tým je + tipy ako sa chrániť

Zima je obdobím, keď mnohí z nás zápasia s častejšími ochoreniami ako prechladnutie či chrípka. Na prvý pohľad sa môže zdať, že za to môže chladné počasie. Je to však naozaj tak?

14.12.2024 11:00
kašeľ, prechladnutie, nádcha, chrípka Foto:
Ilustračné foto.
debata

Prečo sú vírusy v zime agresívnejšie? Možno to znie neuveriteľne, ale chladné počasie samo o sebe prechladnutie nespôsobuje.

Ako správne užívať vitamín D, aby sa vstrebal?
Video
Prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., je odborník s atestáciou z vnútorného lekárstva aj z endokrinológie. Vo videu hovorí o potrebe užívať vitamín D (v skutočnosti ide o hormón) v rámci prevencie i liečby rednutia kostí, ale aj v rámci prevencie vírusových ochorení. / Zdroj: TV Pravda

Ako uvádza ScienceAlert, kľúčom je prostredie, ktoré v zime vytvára podmienky priaznivé na šírenie vírusov.

Suchý zimný vzduch znižuje vlhkosť v prostredí, čo umožňuje, aby kvapôčky obsahujúce vírusy zostávali dlhšie vo vzduchu a dosiahli väčšie vzdialenosti. Nielen to, chlad dokáže zmeniť vonkajšiu membránu vírusu chrípky na pevnú a gumovitú, čo mu uľahčuje prežiť a šíriť sa.

Naša imunita je v zime pod neustálym tlakom

Ako vysvetľuje článok The Conversation, vdychovanie chladného vzduchu môže narušiť imunitnú odpoveď v našich dýchacích cestách.

Tento proces otvára dvere vírusom, ktoré sa môžu ľahšie usadiť v našich telách. Okrem toho v zimnom období prirodzene klesá hladina vitamínu D, keďže slnečného žiarenia je menej. Vitamín D je pritom kľúčový pre správne fungovanie nášho imunitného systému.

chripka, viroza, rodina, posteľ, choroba, nádcha, teplota, horúčka Čítajte viac Zábaly, lieky, oddych a čo ďalej? Poraziť horúčku je hotová veda, pozrite si overené rady lekárky

Ďalším dôležitým faktorom je náš životný štýl počas chladných mesiacov. Viac času trávime v uzavretých priestoroch, často v spoločnosti iných ľudí, čo značne zvyšuje riziko šírenia vírusových ochorení. Ako uvádza Atlantic Health System, uzavreté priestory s nedostatočným vetraním sú ideálnym prostredím pre vírusy.

Ako sa brániť?

Prevencia je kľúčom k zvládnutiu zimných ochorení. Pravidelné umývanie rúk, čistenie povrchov a nosenie rúšok v preplnených priestoroch sú základné opatrenia, ktoré môžu výrazne znížiť riziko nákazy. Vírusy sa šíria najmä kontaktom, preto je hygiena rukou nenahraditeľná.

V zime by sme mali svedomito dbať na dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Zvlášť vitamín D a vitamín C podporujú imunitu a pomáhajú bojovať proti infekciám. Ak nemáte možnosť získať dostatok vitamínu D prirodzene zo slnka, zvážte doplnky stravy.

Video
Letné osviežujúce smoothie s avokádom

Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Smoothie z lesného ovocia na Varecha.sk

Viac videoreceptov si pozrite v TV Varecha.

Dôležitou súčasťou prevencie je aj očkovanie. Vakcinácia proti chrípke je takisto efektívnym nástrojom na ochranu jednotlivca aj celej populácie.

Zima síce prináša krásne mrazivé rána a sviatočnú atmosféru, no nemali by sme zabúdať na svoje zdravie. Ako ukazujú výskumy, prechladnutie či chrípka nie sú nevyhnutným sprievodcom zimných mesiacov. S dodržiavaním správnej hygieny, posilnením imunity a vhodnou prevenciou dokážeme minimalizovať riziko ochorení.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #chrípka #vírus #prechladnutie