Fio bankaFio banka

Vedci varujú, stúpa vek, nie kvalita života. Čo to spôsobuje a ako sú na tom Slováci?

Hoci sa v priemere dožívame čoraz viac, nejde vždy o kvalitný život. Vedci upozornili, že rozdiel medzi vekom, ktorého sa dožijeme a rokmi, ktoré prežijeme v zdraví, sa prehlbuje. Ako sú na tom Slováci?

27.12.2024 06:00
UP Seniori invalidný dôchodok Foto: ,
Rozdiel medzi vekom, ktorého sa dožijeme a rokmi, ktoré prežijeme v zdraví, sa prehlbuje
debata (1)

Očakávaná dĺžka života sa globálne predlžuje, neznamená to však, že sa vysokého veku dožijeme v dobrom zdraví. So zistením prišli vedci v štúdii, ktorú uverejnil časopis JAMA Network Open. Údaje boli zozbierané v 183 krajinách počas dvoch desaťročí Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Užitočná pravda: Slovenskí seniori priši tento rok zbytočne o viac ako 400-tisíc eur
Video
Zdroj: TV PRAVDA
Výskumníci zistili, že za posledných 20 rokov sa očakávaná dĺžka života zvýšila o 6,5 roka. Dĺžka života v dobrom zdraví sa však tak radikálne nezvýšila. Rozdiel medzi rokmi, ktoré prežijeme a rokmi, ktoré prežijeme v dobrom zdraví, sa tak zväčšuje.

„Údaje ukazujú, že zisky v dĺžke života nie sú sprevádzané rovnakým pokrokom v zdravom starnutí. Starnutie často znamená viac rokov života zaťažených chorobami,“ povedal Andre Terzic, hlavný autor štúdie a člen Mayo Clinic so sídlom v USA. Ako dodal, výskum upozorňuje na rastúcu hrozbu pre kvalitu života. Podľa jeho slov je potrebné tento rozdiel zmenšovať. Informoval web Euronews.

uzi Čítajte viac Strávite sviatky v zahraničí? Seniori na toto si dajte pozor, inak si môžete pobyt skomplikovať

Rozdiel medzi dĺžkou života v dobrom zdraví a celkovou dĺžkou života bol v roku 2019 až 9,6 roka.V roku 2000 to bolo 8,5 roka.

Najväčšie rozdiely boli pozorované v Spojených štátoch (12,4 roka), Austrálii (12,1 roka), Novom Zélande (11,8 roka), Spojenom kráľovstve (11,3 roka) a Nórsku (11,2 roka). Najmenšie rozdiely mali Lesotho (6,5 roka), Stredoafrická republika (6,7 roka), Somálsko (6,8 roka), Kiribati (6,8 roka) a Mikronézia (7,0 roka).

Výpoveď vyhodenie zmluva seniori Čítajte viac Seniori čelia vážnemu riziku, táto hrozba ich dobieha v každom veku. Vyhnúť sa im dá, odborníci radia jednoduchú vec

Ako je na tom Slovensko?

Podľa prieskumu, ktorý v auguste tohto roka zverejnil Inštitút pre stratégie a analýzy, má Slovensko tretí najnižší vek dožitia v plnom zdraví v Európskej únii. V roku 2022 sme sa v zdraví dožívali 57,3 roka. V roku 2011 to bolo 52,2 roka. V rovnakom období sa priemerný vek dožitia v zdraví v EÚ zvýšil z 61,4 na 62,6 roka. Priemerná dĺžka života ľudí na Slovensku presahuje 78 rokov.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #dožitie v zdraví