Trápia vás každý mesiac ukrutné bolesti? Možno patríte medzi 10 % žien s týmto vážnym ochorením

Endometrióza je stále tak trochu záhadné ochorenie, ktoré postihuje milióny žien na celom svete. Mnohé o ňom však nikdy nepočuli alebo nepoznajú príznaky. Tie môžu zahŕňať bolesti v oblasti malej panvy, počas menštruácie, pri pohlavnom styku alebo po ňom, pri návšteve toalety, ale aj neobvyklé symptómy, ako sú bolesti ramien či hrudníka, kašeľ objavujúci sa v pravidelných cykloch, únavu, úzkosť a dokonca neplodnosť. Čo spôsobuje toto ochorenie? Aké sú možnosti liečby a prečo by ste ju nemali odkladať? Prečítajte si, čo všetko máte vo vlastných rukách.

30.12.2024 11:00
žena, menštruácia, bolesti Foto:
Ilustračné foto.
debata

Endometrióza postihuje každú desiatu ženu na Slovensku v plodnom veku, najčastejšie sa vyskytuje od 26 do 30 rokov. Mnohé ženy však celé roky trpia bolesťami, kým zistia skutočnú príčinu svojich problémov.

Akými spôsobmi možno riešiť príliš silnú menštruáciu u žien?
Video
Prof. MUDr. Peter Urdzík, gynekológ z Košíc, vysvetľuje, aké majú ženy možnosti. / Zdroj: TV Pravda

Podľa jednej štúdie musia navštíviť lekára priemerne až sedemkrát, kým získajú odporúčanie k špecialistovi. Symptómy endometriózy sú často nesprávne diagnostikované ako iné ochorenia alebo sú prehliadané a zľahčované: kŕče pri menštruácii alebo bolesť v podbrušku sú predsa normálnou súčasťou života žien. Je to príprava na pôrod. Aj tvoja mama to mala!

Gynekologička Michaela Grossová však tieto mýty vyvracia: „Zničujúca bolesť, ktorá vás doslova pohltí, skončíte kvôli nej v nemocnici, nemôžete pracovať alebo vám trvá niekoľko dní, kým sa z nej zotavíte, nie je normálna.“ Včasná diagnostika, liečba a úprava životného štýlu môžu mnohým ženám výrazne zlepšiť kvalitu života.

Endometrióza v číslach

  • Toto ochorenie postihuje 10 % žien na celom svete.
  • 5 – 21 % skončí v nemocnici s panvovou bolesťou.
  • 5 – 50 % ostane neplodných.
  • 2 – 11 % nemá žiadne prejavy ochorenia.
  • Najčastejšie sa vyskytuje u žien vo veku 26 až 35 rokov.
  • Na Slovensku má endometriózu 10 až 15 % žien. Stredne závažné až závažné príznaky má 53 % z nich.
  • Približne 1/3 žien s endometriózou majú problémy s plodnosťou.

Endometrium je sliznica, ktorá vystiela dutinu maternice. Počas menštruačného cyklu pod vplyvom hormónov mení svoju hrúbku a funkciu. Pri menštruácii sa časť tejto sliznice odlučuje a spolu s krvou odchádza von cez krčok maternice. Niekedy sa však stane, že časť endometria začne „cúvať“ do vajcovodov. Toto tkanivo sa môže „uchytiť“ na vaječníkoch, ale aj iných miestach v brušnej dutine alebo na panvových orgánoch, ako sú črevá či močový mechúr. Aj mimo maternice reaguje na ženské hormóny a každý mesiac krváca, čo vedie k zápalom, zrastom a zjazveniu na rôznych miestach. Tieto procesy môžu spôsobovať také intenzívne bolesti, že ženy často omdlievajú alebo bývajú hospitalizované. Endometrióza môže navyše ovplyvniť centrálnu nervovú sústavu a zvýšiť jej vnímavosť, čo spôsobuje bolesť aj po odstránení lézií alebo po menopauze.

psychoterapeutka Čítajte viac Touto poruchou trpí každý tretí človek na svete. Odborníčka prezradila, ako ju dostať pod kontrolu

Život s endometriózou je náročný, predovšetkým kvôli bolesti, ktorá je jej hlavným príznakom. Je zodpovedná za časté absencie v škole či v práci, pretože „menštruačné kŕče“ dokáže posúvať na vyšší level. Objavuje sa už deň alebo dva pred začiatkom menštruácie a môže pretrvávať aj niekoľko dní po nej. Petra si dodnes spomína, ako v pätnástich každý mesiac vynechala pár dní zo školy, lebo nedokázala fungovať. „Na ružových tabletkách som bola nonstop a neraz som od bolesti doma odpadla.“ Prešlo pár rokov, Petra začala užívať antikoncepciu a bolesti ustúpili. Keď si našla stáleho priateľa a antikoncepciu vysadila, bolesti boli späť vo svojej pôvodnej intenzite. Pridali sa však ďalšie prejavy ako únava a vyčerpanie. Bolesti boli také silné, že keď si na brucho priložila termofor s horúcou vodou, ani si nevšimla, že si spálila kožu.

Endometrióza výrazne ovplyvňuje kvalitu života vrátane partnerských vzťahov, pretože môže narušiť intímny život a spôsobiť problémy s otehotnením. Ochorenie však môže byť zdrojom aj ďalších ťažkostí, ktoré si s ním ženy často nespoja – napríklad bolestí pri vyprázdňovaní či močení, nevoľnosti, vracania, hnačky, nafukovania, bolesti hlavy alebo bolesti mimo menštruačného cyklu. Medzi sprievodné príznaky patria aj psychické problémy, ako sú depresia či úzkosť.

Príznaky, ktoré sa spájajú s endometriózou

O tomto ochorení by sa malo uvažovať už vtedy, ak sa vyskytne jeden z týchto symptómov.

  • bolestivá menštruácia
  • bolestivý pohlavný styk
  • bolestivé močenie
  • bolestivé vyprázdňovanie
  • bolestivé krvácanie z konečníka
  • prítomnosť krvi v moči
  • bolesť ramien
  • katameniálny pneumotorax
  • cyklický kašeľ/hemoptýza/bolesť hrudníka
  • cyklický opuch a bolesť jazvy
  • únava
  • neplodnosť

„Diagnostika a liečba endometriózy často prichádzajú neskoro,“ upozorňuje gynekologička Michaela Grossová. Od prvých príznakov po stanovenie diagnózy môže uplynúť priemerne sedem až jedenásť rokov. Odborníčka poukazuje na viacero dôvodov, prečo je to tak: „Doteraz neexistuje biomarker, ktorý by diagnózu endometriózy jednoznačne potvrdil. Diagnostiku odďaľuje aj užívanie liekov proti bolesti, ktoré potláčajú a maskujú symptómy. Tie sú často zľahčované nielen rodinou, ale aj zdravotníckym personálom, čo ženy vedie k tomu, aby o svojich problémoch nehovorili ani so svojím lekárom. Myslia si, že sú súčasťou ich života a intenzívne bolesti vnímajú ako nevyhnutné zlo, ktoré ich každý mesiac sprevádza. Mnohé ženy dokonca ani netušia, že existuje ochorenie ako endometrióza.“

Nediagnostikovaná a neliečená endometrióza spôsobuje ženám nielen fyzické, ale aj psychické utrpenie. Neliečená bolesť môže negatívne ovplyvniť vzťahy, kariéru, ale aj poškodiť periférny a centrálny nervový systém, čo môže viesť k chronickej bolesti. Zároveň môže mať zásadný vplyv na plodnosť – a zatiaľ čo ženy žijú s neplodnosťou, ich ovariálna rezerva (počet vajíčok) sa postupne znižuje, takto strácajú drahocenný čas na naplnenie svojich rodičovských plánov.

Presná príčina endometriózy nie je známa, no jedným z najčastejších rizikových faktorov je pozitívna rodinná anamnéza. Toto ochorenie sa môže objaviť u každej ženy v reprodukčnom veku, no najčastejšie sa diagnostikuje u žien okolo tridsiatky, čo pravdepodobne súvisí s počtom rokov menštruácie. „Do istej miery môžeme endometriózu považovať za civilizačné ochorenie. Dôvodom je aj odkladanie tehotenstva na neskorší vek, často po 35. alebo 40. roku, a celkovo nižší počet detí,“ vysvetľuje gynekológ Mikuláš Redecha.

Liečba závisí od toho, aké má žena plány, či a kedy plánuje otehotnieť. Výhodou farmakologickej liečby je cielené odstraňovanie symptómov, nevýhodou hormonálnej terapie môže byť jej antikoncepčný účinok, ak sa žena snaží otehotnieť. „Zatiaľ najlepšou cielenou liečbou endometriózy ale zostáva tehotenstvo,“ vysvetľuje gynekológ Redecha.

Až polovice žien s endometriózou sa nedarí otehotnieť prirodzenou cestou. To bol aj Petrin prípad. Po operácii vaječníkov, z ktorých jej odstránili cysty, brala niekoľko rokov antikoncepciu. Keď sa s partnerom rozhodli, že prišiel čas na dieťa, po vysadení antikoncepcie sa opäť dostavili intenzívne bolesti. „Bola som pripravená na IVF. Bola to hra o čas, lebo môj stav sa každý mesiac zhoršoval. Našťastie sa to podarilo na prvý raz,“ pochvaľuje si Petra a hladká si tehotenské bruško. Tehotenstvu vďačí za to, že nemá bolesti.

avokádo Čítajte viac Obľúbená superpotravina nie je až tak super. Prekvapí vás, čo všetko môže táto „zelená lahôdka“ spôsobiť

Rovnako ako Petra, aj mnoho iných žien pre neznesiteľnú bolesť podstupuje chirurgickú liečbu. Bolesť spôsobená endometriózou patrí medzi najčastejšie dôvody hysterektómie u žien vo veku 30 až 34 rokov. Ak sa ochorenie rozšíri do iných oblastí, ani hysterektómia nemusí vždy vyriešiť všetky symptómy. Pri odstránení vaječníkov – zdroja estrogénov a gestagénov – dochádza k nástupu menopauzy, čo by malo viesť k ústupu ochorenia. Napriek tomu však až 10 % žien zažíva pretrvávajúce problémy aj po takomto radikálnom zákroku. Odborník však upozorňuje, že pre zápaly a zmeny v anatómii, môže byť chirurgický zákrok omnoho náročnejší než v prípade onkologickej gynekológie. Najmä ak sa chirurg snaží odstrániť len ložiská endometriózy a pri tom nepoškodiť orgány v brušnej dutine a zachovať vaječníky.

„Endometrióza má viacero charakteristík podobných rakovinovému ochoreniu – je progresívna, chronická, spôsobuje poškodenie orgánov a šíri sa do vzdialených oblastí tela. Existujú prípady, keď sa ložiská endometriózy objavili v neobvyklých lokalitách, ako je pupok, pľúca. Popisované sú aj prípady s edometriózou v oku, z ktorého pacientka pravidelne každý mesiac krvácala. Endometrióza môže spôsobiť dokonca aj vážne komplikácie, ako napríklad pneumotorax,“ hovorí gynekológ Mikuláš Redecha.

Jedným z parametrov, ktoré má endometrióza podobný s onkologickými ochoreniami, je i vysoké riziko rekurencie. Čiastočne ho dokáže zmierniť následná hormonálna terapia po chirurgickom zákroku, no napriek tomu sa u 50 % pacientok symptómy a lézie vrátia do piatich rokov po operácii. Až 42 % pacientok, ktoré podstúpili chirurgický zákrok kvôli endometrióze, muselo podstúpiť tri a viac ďalších operácií, pričom väčšina prípadov sa končí hysterektómiou. Rekurencia, teda návrat symptómov a lézií, môže nastať aj po vykonaní hysterektómie, čo znamená, že samotné odstránenie maternice ešte nemusí byť konečným riešením endometriózy. Dôvodom je schopnosť endometriálneho tkaniva prežiť mimo maternice – v oblastiach, kde už predtým vytvorilo ložiská – alebo sa šíriť do nových miest. Endometrióza nie je len lokálne ochorenie súvisiace s maternicou, ale systémový problém, ktorý môže vyžadovať dlhodobé sledovanie a komplexnú liečbu, často kombinujúcu chirurgický zásah s hormonálnou terapiou.

Foto: freepik
bolest brucha, pr

Endometrióza je ochorenie, ktoré zasahuje ženy v ich najproduktívnejších rokoch, keď si budujú kariéru, vzťahy alebo rodinu. Nie je výsledkom životného štýlu ani osobných rozhodnutí, no často ovláda ich každodenný život. Boj s týmto ochorením si vyžaduje nielen správnu diagnostiku a liečbu, ale aj väčšiu informovanosť a podporu okolia. Každá žena si predsa zaslúži život bez bolesti a obmedzení, ktoré jej bránia naplniť potenciál.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #ochorenie #endometrióza #ženské zdravie