Fio bankaFio banka

WHO odporúča naďalej očkovať proti covid-19. Má na to tieto dobré dôvody

V boji proti ochoreniu covid-19 stále zostáva očkovanie dôležitým opatrením. V koncoročnej sumarizácii to zdôraznila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zároveň vyzvala Čínu zverejniť údaje o pôvode vírusu.

03.01.2025 07:00
koronavírus očkovanie  vakcína Foto: ,
Príprava ampulky s vakcínou proti ochoreniu covid-19.
debata (15)

Podľa WHO sa vakcín netreba báť. „Očkovacie programy môžu pokračovať v používaní akýchkoľvek dostupných vakcín proti covid-19, ktoré sú schválené na núdzové použitie alebo predkvalifikované WHO,“ uvádza organizácia.

Benefitom očkovania proti covid-19 je, že priebeh ochorenia bude miernejší. Platí to aj pri budúcich mamičkách.
Video
Zdroj: UNLP Košice

Očkovanie tak zostáva dôležitým verejným zdravotným protiopatrením proti koronavírusu. Podľa odporúčaní generálneho riaditeľa WHO sa členským štátom odporúča pokračovať v ponuke očkovania proti covid-19 na základe odporúčaní Strategickej poradnej skupiny expertov WHO pre očkovanie (SAGE).

WHO sumarizuje, že aj v roku 2024 cirkuloval vírus SARS-CoV-2 globálne po celom svete, spôsoboval závažné prípady ochorenia, postcovid aj úmrtia. „Väčšina úmrtí na covid-19 naďalej postihuje jednotlivcov vo veku 65 rokov a starších a tých, ktorí majú sprievodné ochorenia. Stále existujú pretrvávajúce a rastúce medzery v hlásení prípadov, hospitalizácií a úmrtí zo strán členských štátov WHO, čo sťažuje vyvodenie epidemiologických trendov,“ dodáva WHO.

WHO žiada Čínu o dáta

WHO pripomenula, že v týchto dňoch uplynulo 5 rokov, odkedy ochorenie covid-19 vstúpilo do našich životov. Stalo sa tak 31. decembra 2019, keď Kancelária WHO v Číne zverejnila vyhlásenie médií na webovej stránke Mestského zdravotníckeho výboru vo Wuhane o prípadoch „vírusovej pneumónie“ v meste Wuhan v Číne.

„Zamestnanci WHO aktivovali núdzové systémy 1. januára 2020 a 4. januára informovali svet. Od 9. do 12. januára WHO zverejnila svoju prvú súbor komplexných usmernení pre krajiny a 13. januára sme spojili partnerov, aby sme zverejnili plán prvého laboratórneho testu na SARS-CoV-2. Počas celého obdobia sme zvolávali odborníkov a ministerstvá zdravotníctva z celého sveta, zhromažďovali a analyzovali dáta a zdieľali to, čo bolo hlásené, čo sme sa naučili a čo to znamenalo pre ľudí,“ napísala WHO.

„Naďalej vyzývame Čínu, aby zdieľala údaje a prístup, aby sme pochopili pôvod covid-19. Je to morálna a vedecká nevyhnutnosť. Bez transparentnosti, zdieľania a spolupráce medzi krajinami nemôže svet adekvátne predchádzať a pripravovať sa na budúce epidémie a pandémie,“ skonštatovala organizácia.

Aktuálna situácia na Slovensku

Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR bolo v 52. týždni 2024 nahlásených 25 prípadov ochorenia covid-19, týždeň predtým to bolo 91 prípadov. Za rok 2024 bolo hlásených vyše 10-tisíc prípadov. Skutočný počet je však zrejme vyšší, keďže už nie je povinné všetky pozitívne testy hlásiť.

oskar rózsa, hymna Čítajte viac Heroín alebo mRNA vakcína? Experti v tom majú jasno, Oskarovi Rózsovi odkazujú toto

Úrad odporúča očkovanie ľuďom s vyšším rizikom závažného priebehu – starším ľuďom a ľuďom so zdravotnými rizikovými faktormi. Ak pociťujete príznaky respiračného ochorenia, prípadne sa pohybujete v preplnených interiéroch i exteriéroch, za zváženie stojí prekrytie nosa a úst respirátorom.

Zoznam miest, kde je možné sa bez registrácie zaočkovať proti covid-19, nájdete na stránke ministerstva zdravotníctva.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 15 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #WHO #očkovanie #Covid-19