Európska komisia a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej správe upozornili, že 15 percent mladých dospelých v Európskej únii užilo v ostatnom roku marihuanu. Kokaín užilo 2,5 percenta mladých dospelých. Spomedzi všetkých dospelých je užívanie marihuany najvyššie v Českej republike, Taliansku, Francúzsku a Španielsku. V užívaní kokaínu „kraľujú“ Holandsko, Španielsko a Írsko.
Slovensko patrí medzi krajiny s nižšími číslami. Zatiaľ čo v susednej Českej republike užilo v uplynulom roku marihuanu 22,9 percenta ľudí vo veku 15 až 34 rokov, na Slovensku to bolo iba 10,2 percenta mladých dospelých. Kokaín užilo len 1,1 percenta mladých dospelých, zatiaľ čo napríklad v Holandsku to bolo až 5,5 percenta.
Čítajte viac Na pohárik sa už ani nepozriete. Alkohol posiela ľudí na psychiatriu v ťažkých stavoch Podľa výskumov ani prísna drogová politika krajín nemá vplyv na dostupnosť drog, aspoň medzi mladými ľuďmi. Pre portál Euronews Health to uviedla epidemiologička Sabina Molinaro, riaditeľky výskumu Národného výskumného úradu Talianska, ktorá koordinuje Európsky školský prieskum o alkohole a iných drogách. Sleduje užívanie drog u 16-ročných Európanov od 90. rokov. Podľa jej slov sú obzvlášť znepokojujúce v laboratóriách vyrábané syntetické drogy.Počet ľudí liečených zo závislostí na Slovensku rastie
Podľa dát z Národného centra zdravotníckych informácií sa v roku 2023 liečilo na Slovensku zo závislosti na drogách 2 896 ľudí. Takmer polovica z nich absolvovala liečbu opakovane. Najviac užívateľov sa liečilo pre užívanie stimulačných látok (1 144), z toho išlo najčastejšie o pervitín. Zo závislosti na opiátoch sa liečilo 731 osôb, z nich 594 užívalo heroín. Užívateľov drog zo skupiny kanabis, teda konope, bolo 510, vo väčšine prípadov išlo o vňať konope – marihuanu (487). Od roku 2004 vzrástol počet liečených osôb o štvrtinu. Muži tvoria 80,5 percenta liečených, ženy 19,5 percenta. Najviac liečených bolo vo veku 30 až 39 rokov.