Fio bankaFio banka

Drahšie cigarety nie sú problém. Toto je ich skutočná cena. Vedci zistili, o koľko si skrátite život vždy, keď si zapálite

Zamysleli ste sa niekedy pri rannej cigarete nad tým, ako veľmi škodí vášmu zdraviu? Možno áno. Otázne je, či ste si skúsili predstaviť, o koľko minút každá zapálená cigareta skracuje váš život. Poznáme odpoveď.

04.01.2025 07:00
tabak, mládež, dobré zdravie, Foto:
Deti začínajú experimentovať s fajčením už vo veku 12 až 15 rokov.
debata (10)

O škodlivosti fajčenia vieme všetci. Tento zlozvyk ohrozuje naše srdce, pľúca aj cievy. Fajčenie neraz človeku poškodí zdravie tak, že sa jeho život skončí predčasne.

Vedci z britskej University College London prišli na to, že jedna cigareta nás stojí približne 20 minút života. Ak je v škatuľke 20 cigariet, jedna škatuľka nám zoberie takmer sedem hodín života. Výskumníci túto štúdiu zámerne publikovali začiatkom roka, aby tým posmelili fajčiarov skoncovať s týmto zlozvykom. Vyrátali, že kto cigaretu zahasí hneď po Silvestri a viac ju nezapáli, do konca roka si predĺži život o 50 dní.

MUDr. Monikou Paluškovou o pľúcach
Video
Zdroj: TV PRAVDA

„Priemerne fajčiari, ktorí s fajčením neprestanú, prichádzajú o približne 10 rokov svojho života. To je 10 rokov cennej času, životných chvíľ a míľnikov s blízkymi,“ povedala vedúca výskumníčka Sarah Jackson pre denník The Guardian. Podľa jej slov fajčiari o škodlivosti fajčenia vedia, no majú tendenciu celú situáciu podceňovať.

foto - fajcenie mladistvych - zdro Shutterstock 2 Čítajte viac Daň postihne okrem tradičných aj elektronické cigarety. Výskumníci zo SAV vysvetľujú, prečo je to správne

Štúdia využívala údaje z dlhodobej štúdie „British Doctors Study“, ktorá sa začala už v roku 1951 a skúma dlhodobé následky fajčenia, ako aj údaje zo štúdie „Million Women Study“, ktorá od roku 1996 meria zdravie žien.

„Niektorí ľudia si možno myslia, že im nevadí, keď prídu o niekoľko rokov života, pretože starnutie je často sprevádzané chronickými chorobami alebo postihnutiami. Ale fajčenie neskracuje iba nezdravú fázu na konci života,“ varuje Jackson.

UP Seniori invalidný dôchodok Čítajte viac Vedci varujú, stúpa vek, nie kvalita života. Čo to spôsobuje a ako sú na tom Slováci? Ako upozornila, fajčenie urýchľuje nástup chorôb. Znamená to, že priemerný 60-ročný fajčiar má zdravotný profil 70-ročného nefajčiara. Vedci navyše dnes už vedia, že bezpečné množstvo fajčenia neexistuje – riziko srdcových ochorení či mozgových príhod stúpa už u ľudí, ktorí vyfajčia hoc i len jednu cigaretu denne. Toto riziko majú len o 50 percent nižšie, než ľudia, ktorí fajčia 20 cigariet denne.

Viac ako štvrtina Slovákov fajčí

Podľa prieskumu, ktorý minulý rok zverejnila Európska komisia, fajčí 27 percent Slovákov. Priemer Európskej únie je 24 percent. Úrad verejného zdravotníctva SR tvrdí, že deti začínajú experimentovať s fajčením už vo veku 12 až 15 rokov.

“Deti a mládež možno považovať za ťažko liečiteľnú skupinu, pretože fajčenie a užívanie alternatív k fajčeniu si nespájajú so závislosťou a chorobami. Mnohí sa domnievajú, že prestanú fajčiť, kedy budú chcieť, no zisťujú, že to tak nie je a pri odvykaní potrebujú odbornú pomoc. Vychovávať deti k nefajčeniu je preto významnou prevenciou. Dospelým radíme posilňovať sebavedomie detí a zaujímať sa o trávenie ich voľného času. Dostatočná pohybová aktivita a osobné koníčky pomáhajú odbúravať stres,” povedala doktorka Jana Hamade, zástupkyňa hlavného hygienika SR, pri príležitosti minuloročného Svetového dňa bez tabaku.

foto - fajcenie mladistvych - zdro Shutterstock 2 Čítajte viac Kontroly SOI ukázali alarmujúci stav. Cigarety si vie stále kúpiť každé štvrté dieťa

“Nikotín je vysoko návyková látka. Závislosť na ňom patrí medzi najsilnejšie a niektorí odborníci ju označujú za silnejšiu ako závislosť na heroíne. Len približne tretine fajčiarov sa podarí prestať fajčiť, aj to po opakovaných pokusoch. Mladí ľudia sú obzvlášť náchylní pocítiť jeho negatívne účinky. Nikotín môže nepriaznivo vplývať na vývoj ich mozgu, pamäť, sústredenie, náladu a schopnosť kontrolovať svoje impulzívne správanie. Nikotín, obzvlášť u detí a mládeže, dokáže relatívne rýchlo viesť k duševnej a fyzickej závislosti,” upozornila Tatiana Zvalová z Poradne na odvykanie od fajčenia na Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Fajčenie zabíja aj nefajčiarov

  • Tabak zabíja až polovicu svojich užívateľov, ktorí s ním neskoncujú
  • Tabak zabije ročne 8 miliónov ľudí, vrátane zhruba 1,3 milióna nefajčiarov – obetí pasívneho fajčenia
  • Zhruba 80 % zo 1,3 miliardy používateľov tabaku na svete žije v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.
  • V roku 2020 používalo tabak 22,3 % svetovej populácie: 36,7 % mužov a 7,8 % žien.

Zdroj: WHO

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 10 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #fajčenie #tabak