Fio bankaFio banka

Kedy to zvládnete doma a kedy treba utekať k lekárovi. Dokážete rozlíšiť obyčajné prechladnutie od chrípky?

Horúčka, kašeľ, bolesť kĺbov a hlavy, či nepríjemná nádcha. Viete, aký vírus vás trápi? Pozrite si rozdiely medzi najčastejšími chorobami, ktoré môžeme v zime "nachytať". S čím si ešte poradíme aj sami doma? A dá sa ochorieť na chrípku aj viackrát za sezónu?

07.01.2025 07:00
chrípka, covid, kašeľ, choroba, horúčka Foto:
Ak prechladnutie nekomplikuje ďalšia infekcia, dá sa zvládnuť doma svojpomocne.
debata

Najmä v zime choroby okolo nás doslova prekvitajú. Nepríjemné vírusy vedia poriadne potrápiť. Najčastejšie sa zrejme stretávame s bežným prechladnutím, ktoré sem-tam potrápi každého a vo väčšine prípadov ho zvládneme bez lekárskeho zásahu. Viete však, kedy už zrejme ide o nebezpečnejšie ochorenie?

Lekárka: Chrípka je vážne ochorenie, nie je to iba prechladnutie
Video
Zdroj: TV PRAVDA

„Ak prechladnutie nekomplikuje ďalšia infekcia, dá sa zvládnuť doma svojpomocne. Naopak, liečbu chrípky je potrebné zveriť do rúk lekára. V žiadnom prípade by sa nemala “prechodiť”, treba ju vyležať doma,“ upozorňuje ministerstvo zdravotníctva.

koronavírus očkovanie  vakcína Čítajte viac WHO odporúča naďalej očkovať proti covid-19. Má na to tieto dobré dôvody

A aké sú tie hlavné rozdiely? Rezort zdravotníctva spolu s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zdôraznili tie najvýznamnejšie odlišnosti.

Pri chrípke nastupujú príznaky prudko a sú výrazné – vysoká horúčka a zimnica, chrípka býva bez nádchy a kýchanie je zriedkavé. Príznaky sa stupňujú dva až päť dní, striedajú sa lepšie a horšie dni. Objaviť sa môže aj výrazná bolesť a pálenie hrdla, problémy s prehĺtaním, suchý kašeľ, bolesť hlavy, kĺbov, svalov a očí. Pacient sa cíti chorý, extrémne unavený, trpí nechutenstvom, prípadne aj zvracaním či hnačkou.

Žltačka v osadách na Spiši Čítajte viac Vyzerať môže najskôr ako chrípka, potom pacient zmení farbu. Ako prebieha žltačka? Sabaka: Človek sa môže nakaziť aj dvoma typmi hepatitídy naraz

Oproti tomu prechladnutie najneskôr do týždňa ustúpi a každým dňom sa stav zlepšuje. Príznaky prichádzajú pozvoľne a sú miernejšie – napríklad len nízka alebo aj žiadna teplota. Pacient často kýcha, vodnaté hlieny sa po niekoľkých dňoch zmenia na husté, až celkom zmiznú. Kašeľ je mierny, spolu s bolesťou krku do niekoľkých dní odznejú. Pacient pociťuje miernu únavu.

Ako je to aktuálne s chrípkou

V 52. týždni roka 2024 evidoval ÚVZ SR 1 753 prípadov chrípky a jej podobných ochorení. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Nitrianskom kraji, najnižšia v Košickom kraji. Chrániť proti chrípke sa dá dostupným, bezpečným a účinným očkovaním. Očkovaný človek má vysokú pravdepodobnosť ochrany pred ťažkým priebehom ochorenia a trvalými následkami.

ÚVZ SR varuje, že je možné ochorieť na chrípku aj viackrát za sezónu. „Môže sa to stať, pretože vírus chrípky ľahko a často podlieha mutáciám, ako aj preto, že existuje viacero druhov chrípkových vírusov súčasne,“ vysvetľuje úrad.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #chrípka #prechladnutie