Fio bankaFio banka

Máte doma príliš sucho alebo príliš vlhko? Pozor, hrozia vám tieto problémy

Ideálna vlhkosť vzduchu v miestnosti je medzi 40 až 60 percentami.

10.01.2025 15:00
plesne Foto:
Plesne v príliš vlhkom byte spôsobujú celú kopu zdravotných ťažkostí
debata

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) upozorňuje na riziká spojené s tým, ak vlhkosť vzduchu v miestnosti, v ktorej sa nachádzame, nie je ideálna.

„Suchý vzduch vysušuje sliznice očí, čo môže spôsobiť rezanie, štípanie očí a pocit suchého oka. Dochádza aj k vysušovaniu dýchacích ciest a narušeniu ich prirodzenej vlhkosti. To môže spôsobiť opuch slizníc so zvýšenou produkciou hlienov,“ varuje úrad s tým, že dôsledkom je zvýšená chorobnosť, opakované zápaly očných spojiviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ, dokonca aj zhoršenie symptómov astmy a alergií. K celkovým prejavom patria únava, bolesti hlavy, hrdla.

Plesne sa šíria aj v aute, kedy čistiť klímu?
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Suchý vzduch má tiež vplyv na vysušovanie pokožky tváre, pokožka nám tak môže rýchlejšie starnúť a skôr vzniknú vrásky. „Problémom je predovšetkým vo vykurovacom období, kedy sa najmä panelové a podkrovné byty nadmieru prehrievajú,“ dodáva ÚVZ SR.

A čo príliš vlhký byt? V takomto prípade hrozí vznik plesní, a to najmä v kúpeľni či kuchyni, kde je vlhkosť najvyššia. Vlhkosť zvyšujeme varením, sušením bielizne, sprchovaním či intenzívnym cvičením.

„Plesne v byte sú závažný problém pre zdravie ľudí, pretože môžu byť zdrojom toxických látok (mykotoxínov). Spóry plesní podporujú vznik a zhoršujú priebeh astmy a alergických ochorení. Niektoré druhy vyvolávajú aj časté zápaly dýchacích ciest,“ upozorňuje ÚVZ SR.

izbovky, izbové rastliny Čítajte viac 7 izbových rastlín, ktoré eliminujú plesne: Tieto musíte mať doma, ak chcete zdravší vzduch a menej vlhkosti

Ako úrad dodal, plesne produkujú prchavé organické látky, ktoré poškodzujú sliznice dýchacích ciest, spôsobujú dráždenie očí, nosa, dráždia v krku. Kontaktom s plesňami môžu vznikať aj kožné ochorenia a dlhodobá prítomnosť plesní v priestoroch bytu môže spôsobiť chronickú precitlivenosť organizmu.

„Vždy je lepšie predchádzať vzniku plesní – a to najmä krátkym a intenzívnym vetraním – ako ich likvidovať. Keďže plesne sa objavujú v súvislosti s vlhkým bytom, musí sa v prvom rade odstrániť táto príčina. Potrebné je, aby sme okno otvorili pri všetkých činnostiach, pri ktorých sa tvorí vlhký vzduch,“ uzavrel ÚVZ SR.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #pleseň #vlhkosť vzduchu