Čierny kašeľ straší aj na Slovensku. Viete ho rozoznať a ako sa mu vyhnúť? A vieme, ako mu najľahšie predídete

Zhruba každých päť rokov sa zvyknú na Slovensku objavovať zvýšené počty prípadov čierneho kašľa.

09.01.2025 10:00
Zdravie kašel Foto:
Prevenciou pred čiernym kašľom je očkovanie.
debata (2)

V prvom týždni nového roka evidoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR 58 prípadov čierneho kašľa. Počas minulého roka boli každý týždeň evidovaných niekoľko desiatok až stoviek chorých na túto chorobu. Očkujú sa proti nej pritom už malé deti. Napriek tomu sa čierny kašeľ stále objavuje v populácii a trápi deti aj dospelých.

Ide o zdravie: MUDr. Monika Palušková o rakovine pľúc
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Príčina je zrejmá. „Počet nezaočkovaných ľudí a v minulosti očkovaných osôb, u ktorých hladina protilátok klesla pod ochrannú úroveň, vzrastie natoľko, že sa ochorenie dokáže ľahšie šíriť,“ vysvetľuje ministerstvo zdravotníctva.

Ako pripomína, očkovanie proti čiernemu kašľu je súčasťou povinného očkovania detí, pričom očkovacia látka je plne hradená zo zdravotného poistenia. Ide o najúčinnejší prostriedok v prevencii čierneho kašľa. V 30 rokoch veku by sme sa mali preočkovať a následne každých 15 rokov, obvykle kombinovanou vakcínou naraz s očkovaním proti tetanu a záškrtu

chrípka, covid, kašeľ, choroba, horúčka Čítajte viac Kedy to zvládnete doma a kedy treba utekať k lekárovi. Dokážete rozlíšiť obyčajné prechladnutie od chrípky?

Príznaky, pri ktorých spozornite

  • Prvé štádium choroby sa vyznačuje horúčkou u najmenších detí a miernou zvýšenou teplotou u starších detí a dospelých. Dostaviť sa môže únava, nechutenstvo, nádcha, kýchanie a mierny, neproduktívny a občasný kašeľ.
  • V druhom štádiu sa u detí vyskytuje typické štekavé nadýchnutie a následne krátke, viacnásobné kašľanie, nočné záchvaty suchého dráždivého kašľa, ktoré trvajú minimálne 2 týždne, ale pokojne aj 2 mesiace.
  • V 3. štádiu prichádza uzdravovanie, záchvaty kašľa postupne v priebehu niekoľkých týždňov ustupujú.

Čierny kašeľ netreba podceňovať. Minulý rok naň zomrelo v Česku 12 ľudí, vrátane novorodenca. Hospitalizovať s touto chorobou museli až 280 detí.

Čierny kašeľ je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie dýchacích ciest. Vyznačuje sa charakteristickými záchvatmi kašľa. Pôvodcom ochorenia je baktéria Bordetella pertussis. Prameňom pôvodcu nákazy je chorý človek alebo nosič. Ide o kvapôčkovú infekciu, pričom pôvodcu nákazy vylučuje chorý človek 3 až 4 dni pred objavením sa klinických príznakov. Účinným liekom sú antibiotiká, ktoré významne znížili výskyt komplikácií po tomto ochorení. Súčasťou liečby je aj tlmenie príznakov, najmä kašľa. Základné očkovanie proti čiernemu kašľu sa vykonáva v 3., 5. a 11. mesiaci života dieťaťa tzv. hexavakcínou. Preočkovanie sa vykonáva v 6. roku života a v 13. roku života dieťaťa.

Zdroj: ÚVZ SR

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #čierny kašeľ #ÚVZ SR