O okamžitom účinku nového lieku atogepant informuje štúdia zverejnená v časopise Neurology. Migréna podľa nej postihuje až 1,1 miliardy ľudí na celom svete. Negatívne ovplyvňuje ich životy v každej oblasti. Nájsť liek, ktorý by im pomohol ihneď, by tak znamenalo obrovskú zmenu k lepšiemu.
Čítajte viac Jar dokáže záchvaty migrény zhoršiť„U mnohých súčasných liekov na prevenciu migrény trvá nejakú dobu, kým sa nájde správna dávka pre daného jedinca. Môže trvať týždne alebo dokonca mesiace, kým je najúčinnejší. Niektorí ľudia to vzdajú a prestanú lieky užívať skôr, než tento bod dosiahnu. Navyše sa u mnohých ľudí pri súčasnej liečbe objavujú vedľajšie účinky. Vyvinúť liek, ktorý bude účinný a zároveň rýchly, je veľmi dôležité,“ povedal podľa Science daily autor štúdie Richard B. Lipton z Albert Einstein College of Medicine a člen Americkej neurologickej akadémie.
Podľa výsledkov štúdie mali pacienti užívajúci atogepant menšiu pravdepodobnosť migrény už v prvý deň, keď začali liek užívať. Mali tiež menej migrén za týždeň. Kontrolná skupina dostala placebo prípravok, úľavu od bolesti nezaznamenala.
Čítajte viac Bolesť hlavy, pocit na vracanie a búšenie srdca oznamujú, že prichádza nebezpečná vec. Záchranári pri nej radia totoVýskumníci sa v tejto štúdii pozreli na údaje z troch skúšok týkajúcich sa bezpečnosti a účinnosti atogepantu počas 12 týždňov, aby sa zamerali na to, ako rýchlo sa zlepšenia prejavili. Pri prvých dvoch skúškach mali ľudia užívajúci atogepant v priemere o jeden deň menej migrény za týždeň v porovnaní s priemerom menej ako pol dňa za týždeň u tých, ktorí užívali placebo. Pre tretiu skúšku klesol priemerný počet migrenóznych dní za týždeň o približne 1,5 dňa u tých, ktorí užívali liek, v porovnaní s približne jedným dňom u tých, ktorí užívali placebo.
Tento liek už majú k dispozícii naši susedia v Česku, nedávno ho tam úrady schválili. Podľa portálu CNN Prima News ho môžu lekári predpísať, ak iná liečba zlyhá. Zaujímalo nás preto, či sa tejto novinky dočkáme aj na Slovensku.
Hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Lucia Balážiková uviedla, že liek s liečivom atogepant pod názvom Aquipta je registrovaný centrálne v celej EÚ od augusta 2023, to znamená, že jeho registrácia je platná aj na Slovensku. „Momentálne neevidujeme dovoz tohto lieku na slovenský trh. To, v ktorej krajine bude liek uvedený na trh záleží od držiteľa registrácie, čiže farmaceutickej spoločnosti,“ povedala Balážiková.
Ministerstvo zdravotníctva SR potvrdilo, že držiteľ registrácie lieku Aquipta podal na Slovensku žiadosť o kategorizáciu lieku s účinnou látkou atogepant. „Aktuálne sme v štádiu rokovania o uzatvorení zmluvy o podmienkach úhrady lieku s držiteľom,“ skonštatoval komunikačný odbor rezortu.
Čítajte viac Drahšie cigarety nie sú problém. Toto je ich skutočná cena. Vedci zistili, o koľko si skrátite život vždy, keď si zapálitePripomenul tiež, že v súčasnosti sú už na Slovensku dostupné 4 moderné lieky pre pacientov trpiacich ťažkou migrénou. „Tieto 4 lieky, podobne ako liek Aquipta, ovplyvňujú CGRP receptor a patria medzi najmodernejšiu profilaktickú liečbu dostupnú v súčasnej svetovej farmakoterapii. Všetky tieto 4 lieky prešli riadnym kategorizačným procesom a sú hradené z verejného zdravotného poistenia,“ dodalo ministerstvo zdravotníctva.
Migréna nie je bolesť hlavy
Pri migréne nejde len o bežnú bolesť hlavy, z ktorej sa vyspíte, alebo ju vyriešite jednou tabletkou. Ide o chronické záchvatové ochorenie, prejavuje sa najmä bolesťou v niektorých častiach hlavy, ale tiež napríklad nechutenstvom, zvracaním, citlivosťou na svetlo či zvuky, únavou. Atak migrény môže trvať až 72 hodín. Spustiť ho môže napríklad stres, nedostatok spánku alebo alkohol. Liečba, ktorá by ju úplne vyliečila, zatiaľ neexistuje.