Na poslednú januárovú nedeľu už tradične pripadá Svetový deň lepry. Hoci ide o chorobu známu skôr z minulosti, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že ešte stále sa ňou každý rok nakazia státisíce ľudí. Už však nie je až takým strašiakom, ako kedysi.
WHO upozorňuje, že lepra stále existuje a množstvo ľudí v niektorých krajinách nemajú prístup k potrebnej liečbe. Čiastočne to spôsobila pandémia covid-19. „Sú tu ľudia žijúci s postihnutiami spôsobenými leprou, ktorí potrebujú celoživotnú podporu, a mnohí ľudia postihnutí leprou a ich rodiny stále čelia diskriminácii a marginalizácii založenej na starých stereotypoch a poverách,“ konštatuje WHO.

Lepru spomína aj Biblia. Po veľkú časť svojej dlhej histórie bol jej pôvod neznámy. Pôvodne ju považovali za dedičnú chorobu alebo za boží trest. V skutočnosti ale lepru spôsobuje druh baktérie nazývanej Mycobacterium leprae alebo, menej často, Mycobacterium lepromatosis, a je iba mierne infekčná. Lepra je chronické infekčné ochorenie, primárne postihuje kožu, ale tiež nervový systém, sliznice horných dýchacích ciest a oči. Dnešná liečba je veľmi úspešná. Ochorenie je v Európe extrémne raritné, vyskytuje sa skôr v niektorých krajinách amerického kontinentu, v Afrike a Ázii. Na Slovensku sa nevyskytlo už niekoľko desaťročí. Inkubačná doba je v priemere 5 rokov, môže byť však až 20 rokov.

Ako ďalej vysvetľuje WHO, ľudia sa často boja vyhľadať liečbu pre strach z diskriminácie a keď už sa k tomu odhodlajú, neraz bývajú nesprávne diagnostikovaní, lebo zdravotníci nepoznajú príznaky lepry. „Musíme sa viac snažiť zabezpečiť, aby zdravotnícke systémy vedeli primerane zaobchádzať s každým pacientom, a aby zdravotnícki pracovníci a verejnosť boli informovaní o lepre. Nesmieme dovoliť, aby zanedbanie, nevedomosť alebo ľahostajnosť stáli v ceste,“ uzavrela WHO.
Prvé zmienky o lepre sa datujú do roku 600 pred naším letopočtom. Baktériu, ktorá chorobu vyvoláva, objavil v roku 1873 nórsky vedec Gerhard Armauer Hansen. Podľa neho dostala svoj názov Hansenova choroba. Ochranný účinok proti lepre má očkovanie proti tuberkulóze.