Fio bankaFio banka

Antibiotikami proti demencii? Vedci oslavujú prelomový objav a veria, že sú na ceste k objavu lieku proti demencii

Vývoj lieku na demenciu postupuje pomaly. Vedci teraz prišli s prelomovým zistením, ktoré by mohlo tento proces urýchliť.

28.01.2025 06:00
Antibiotiká Foto:
Ilustračné foto
debata

Antibiotiká, vakcíny, ale napríklad aj ibuprofén môžu znižovať riziko demencie. Prepracovanie týchto liekov by mohlo dramaticky urýchliť hľadanie lieku na demenciu, veria experti. V súčasnosti žije na svete s demenciou približne 55 miliónov pacientov. Odborníci odhadujú, že do roku stúpne ich počet na 153 miliónov.

Ide o zdravie - Mozgová príhoda
Video
Zdroj: TV PRAVDA

„Naliehavo potrebujeme nové lieky na spomalenie progresie demencie, ak nie na jej prevenciu. Ak dokážeme nájsť lieky, ktoré sú už schválené na iné ochorenia, môžeme ich dostať do klinických skúšok a – čo je kľúčové – môžeme ich sprístupniť pacientom oveľa, oveľa rýchlejšie, než by sme to dokázali u úplne nového lieku,“ povedal podľa The Guardian Ben Underwood z univerzity v Cambridge.

Zdravie, Demencia Čítajte viac Bojíte sa demencie? Tento jednoduchý test ju odhalí, vyskúšajte ho

Príznaky demencie sa môžu líšiť v závislosti od typu demencie. Vo všeobecnosti však môžu zahŕňať problémy s pamäťou, zhoršenú schopnosť orientácie v čase a priestore, problémy s plánovaním či organizovaním úloh, zmeny nálady a osobnosti, úzkosť, depresiu, podráždenosť či apatiu alebo agresivitu. Človek tiež môže mať problémy s komunikáciou či so schopnosťou vykonávať bežné každodenné úkony – riadiť financie, pripravovať jedlo alebo starať sa o svoju osobnú hygienu.

Na novej štúdii spolupracovali vedci z univerzít v Cambridge a Exeteri. Pracovali s výskumami, ktoré spájali bežne používané lieky s rizikom demencie. V spolu 14 štúdiách analyzovali údaje viac ako 130 miliónov ľudí a zahŕňali milión prípadov demencie.

topánka, telefón, alzheimer, demencia, dôchodca, senior, invalid Čítajte viac Vedie tento vírus k Alzheimerovej chorobe? Za život sa ním nakazí viac ako polovica z nás

Jedným z nečakaných zistení bolo spojenie medzi antibiotikami, antivirotikami a vakcínami a zníženým rizikom demencie. Toto zistenie podporuje hypotézu, že niektoré prípady ochorenia môžu byť spustené vírusovými alebo bakteriálnymi infekciami. Zdá sa, so zníženým rizikom demencie súvisia aj protizápalové lieky, ako je ibuprofén.

„Spojenie medzi antibiotikami, antivirotikami a vakcínami a zníženým rizikom demencie je zaujímavé. Vírusové a bakteriálne infekčné príčiny bežných demencií boli navrhované, podporené epidemiologickými údajmi, ktoré spájajú infekciu s rizikom demencie, antivirotické lieky boli identifikované ako niektoré z najprominentnejších liekov na prepracovanie pre demenciu a rastie záujem o vakcináciu ako o všeobecne ochrannú,“ uviedli výskumníci.

Demencia je nezvratným procesom mozgu, pri ktorom človek postupne stráca kognitívne schopnosti. Postihuje najmä staršiu generáciu. Najčastejším typom demencie je Alzheimerova choroba. Na Slovensku trpí demenciou podľa odhadov zhruba 60-tisíc ľudí.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #antibiotiká #demencia