Fio bankaFio banka

Poznáme recept na zdravie v starobe. Návod je jednoduchší, ako by ste čakali

Starnutie populácie je realitou aj na Slovensku. A zatiaľ čo celosvetovo rastie priemerný vek dožitia, vek dožitia v zdraví sa tak zásadne nepredlžuje. Vedci teraz odhalili recept, s ktorým získate väčšiu šancu na spokojnú penziu v zdraví.

12.02.2025 06:00
senior, staroba, dôchodok, dôchodca, vnúča, vnuk Foto:
K spokojnej a zdravej starobe môže pomôcť pohyb.
debata

Hýbte sa a starnite zdravo. Znie to až príliš jednoducho. Vedci z Kanady to však odporúčajú v článku, ktorý publikovali v časopise Canadian Medical Association Journal. Zhrnuli dôkazy, ktoré podporujú dôležitosť fyzickej aktivity pri prevencii alebo znižovaní účinkov ochorení a tiež uvádzajú, ako predpisovať účinné cvičenie pre starších dospelých.

Užitočná pravda: Seniori prichádzajú každý deň o tisíce eur. Ako tomu vie zabrániť polícia?
Video
Zdroj: TV PRAVDA

„Fyzická aktivita je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako zachovať alebo zlepšiť funkčnú nezávislosť, vrátane starších dospelých, ktorí sú krehkí alebo považovaní za rizikových pri možnosti pádu,“ uviedla Jane Thornton, docentka na kanadskej univerzite Schulich School of Medicine & Dentistry, Western University a riaditeľka oblasti zdravia, medicíny a vedy pri Medzinárodnom olympijskom výbore. „Vyššie úrovne fyzickej aktivity v staršom veku sú spojené so zlepšením kognície, duševného zdravia a kvality života.“

žena, váha, cvičenie, chudnutie Čítajte viac Cvičíte, lebo chcete schudnúť? Podľa vedcov je dôležitejšia iná motivácia Analýza z roku 2023, ktorá zahŕňala niekoľko veľkých štúdií, zistila, že 150 minút miernej fyzickej aktivity každý týždeň znižuje riziko úmrtia zo všetkých príčin o 31 percent. Fyzická aktivita je nevyhnutná pre zdravé starnutie a môže pomôcť predchádzať alebo znižovať choroby vo viac ako 30 chronických stavoch – ochorenia srdca, srdcové zlyhanie, diabetes 2. typu, chronická obštrukčná pľúcna choroba, osteoporóza, depresia, demencia a rakovina.
Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča 150–300 minút týždenne miernej až intenzívnej fyzickej aktivity pre dospelých, vrátane starších dospelých. meranie pása, obvod pása, krajčírsky meter, meter, obezita, nadváha Čítajte viac Vedci volajú po novej definícii obezity. Číslo na váhe nestačí, musíme sa zamerať aj na toto

Výhody fyzickej aktivity

  • Ochranu pred rizikom úmrtia zo všetkých príčin
  • Prevenciu pádov prostredníctvom zvýšenej svalovej sily a lepšej rovnováhy
  • Zdravie kostí a kĺbov, vrátane zlepšenia hustoty kostí a zmiernenia niektorých príznakov osteoartrózy
  • Zlepšenie kognitívnych funkcií, lepšiu náladu a duševné zdravie
  • Schopnosť vykonávať každodenné činnosti a zlepšenie kvality života

Vek, krehkosť alebo existujúce funkčné obmedzenia by nemali byť považované za absolútne kontraindikácie pre fyzickú aktivitu, ale vzhľadom na prínosy fyzickej aktivity pre starších dospelých by to mal byť kľúčový dôvod na predpisovanie cvičenia, hovoria autori štúdie.

UP Seniori invalidný dôchodok Čítajte viac Vedci varujú, stúpa vek, nie kvalita života. Čo to spôsobuje a ako sú na tom Slováci?

Opletačky s chorobami vo vyššom veku sú celosvetový problém. Výskumníci zistili, že za posledných 20 rokov sa očakávaná dĺžka života zvýšila o 6,5 roka. Dĺžka života v dobrom zdraví sa však tak radikálne nezvýšila. Rozdiel medzi rokmi, ktoré prežijeme a rokmi, ktoré prežijeme v dobrom zdraví, sa tak zväčšuje.

Podľa prieskumu, ktorý v auguste minulého roka zverejnil Inštitút pre stratégie a analýzy, má Slovensko tretí najnižší vek dožitia v plnom zdraví v Európskej únii. V roku 2022 sme sa v zdraví dožívali 57,3 roka. V roku 2011 to bolo 52,2 roka. V rovnakom období sa priemerný vek dožitia v zdraví v EÚ zvýšil z 61,4 na 62,6 roka. Priemerná dĺžka života ľudí na Slovensku presahuje 78 rokov.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #starnutie #pohyb