Fio bankaFio banka

Menej spánku aj riziko vzniku cukrovky či rakoviny. Jedna vec ovplyvní naše zdravie na celý život. Vedci varujú, ktorých chyb sa vyvarovať

S prechodom zo školy do zamestnania sa môže náš život radikálne zmeniť. Často ide o zmeny, ktorých následky na zdraví znášame celý život.

06.02.2025 06:00
absolvent, sociálna poisťovaňa, zamestnanie,... Foto:
Mladí dospelí menia všetky svoje zvyklosti - dennú rutinu, fyzickú aktivitu aj množstvo spánku.
debata

Keď čerství dospeláci začnú pracovať, množstvo ich dennej fyzickej aktivity sa výrazne zvýši. V nasledujúcich rokoch sa to však zmení a hýbeme sa opäť menej. No a spánku máme so začiatkom pracovného života tiež menej. Výskum publikovali vedci z Univerzity v Cambridge v časopise International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity.

Čo treba urobiť, ak chceme dobre spávať
Video
Vysielané 16.10.2023 / Zdroj: TV PRAVDA

Zvýšenie fyzickej aktivity bolo najviac pozorované u tých, ktorí vykonávali polo-rutinné profesie, ako je šoférovanie autobusu alebo kaderníctvo, a rutinné profesie, ako je upratovanie alebo práca čašníka, alebo technické práce. U ľudí, ktorí vstúpili do manažérskych alebo profesionálnych profesií, sa pozorovali len malé zmeny. Najväčší pokles úrovne fyzickej aktivity bol zaznamenaný u ľudí, ktorí pracujú z domu – aj keď ich úroveň spánku sa pri začatí práce nezmenila.

žena, váha, cvičenie, chudnutie Čítajte viac Cvičíte, lebo chcete schudnúť? Podľa vedcov je dôležitejšia iná motivácia

Ako „mladá dospelosť“ definovali vedci vek v rozmedzí 16 až 30 rokov. Ide o obdobie, keď väčšina ľudí prechádza zo škôl do zamestnania, menia svoje každodenné rutiny a aktivity, mení sa to, koľko majú času či peňazí a tiež ich sociálne a fyzické prostredie. Všetko toto ovplyvňuje ich zdravie v neskoršom živote.

Z hľadiska zdravia ide teda o významné obdobie. Nachádzame sa na vrchole našich fyzických síl, zároveň však začínajú vznikať rizikové faktory pre dlhodobé ochorenia ako napríklad srdcové choroby, cukrovka 2. typu či rakovina.
„Vieme o fyzickej aktivite a spánkových vzorcoch medzi mladými ľuďmi, keď sú ešte na škole, ale veľmi málo vieme o tom, čo sa deje, keď začnú pracovať. Vzhľadom na dopad, ktorý práca môže mať na naše životy – a trvalé dopady, ktoré to môže mať na naše zdravie – je dôležité pokúsiť sa pochopiť, čo sa deje počas tohto prechodu,“ povedala výskumníčka z Imperial College v Londýne Eleanor Winpenny.

Zdravotné pokyny odporúčajú, aby mladí dospelí spali medzi siedmimi a deviatimi hodinami denne, venovali sa 150 minútam alebo viac miernej fyzickej aktivity každý týždeň a denne konzumovali aspoň päť porcií ovocia a zeleniny.

Mlieko v plaste, tetrapaku alebo v skle. V akom obale vydrží dlhšie? Čítajte viac Tento nápoj máte zrejme aj vy v chladničke. Podľa vedcov znižuje riziko rakoviny, na ktorú zomiera každý týždeň 32 Slovákov

Vedecký tím skúmal dáta od viac ako 3000 účastníkov vo veku 16 až 30 rokov, ktorí začali po prvýkrát pracovať v rokoch 2015 až 2023.

Analýza ukázala, že keď ľudia začali pracovať, ich fyzická aktivita sa zvýšila o množstvo zodpovedajúce približne 28 minútam miernej aktivity – ako je cyklistika – denne v priemere. Následne sa ale každý rok po začatí práce znížila o približne 7 minút denne.

Práca z domu sa zdala byť spojená s počiatočným poklesom fyzickej aktivity, ekvivalentným približne 32 minútam miernej aktivity denne.

Zmenil sa aj spánok

Keď čerství dospeláci začali pracovať, množstvo času, ktorý spali za noc, sa okamžite znížilo o takmer 10 minút a zostalo stabilné na tejto úrovni v priebehu času. Avšak ľudia bez vysokoškolského titulu vykazovali pokračujúci pokles asi o 3 minúty spánku za noc každý rok po začatí práce, zatiaľ čo tí, ktorí mali titul, pomaly zvyšovali spánok späť na úroveň pred prácou.

Med, čaj, sladenie, Čítajte viac Doprajete si každé ráno šálku čaju? Okrem medu či citrónu v nej zrejme máte aj tieto neželané prísady, varujú vedci

Čo sa týka zdravého stravovania, zmena v množstve konzumovaného ovocia a zeleniny vedci nezaznamenali.

Výskumníčka Alena Oxenham z Univerzity v Cambridge skonštatovala, že začatie práce môže mať hlboký dopad na naše životné štýly a správanie, ktoré môžu ovplyvniť naše zdravie, ak nie okamžite, tak neskôr v živote

„Ak chceme zostať zdraví po celý život, musíme si pamätať, že udržiavanie aktivity je dôležitým spôsobom, ako nám pomôcť dosiahnuť tento cieľ. Tí, ktorí pracujú z domu, by mali zvážiť začlenenie fyzickej aktivity do svojho dňa, napríklad ísť na prechádzku pred alebo po práci, alebo počas obednej prestávky,“ podčiarkla Oxenham

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #spánok #fyzická aktivita #dospelosť