Štúdiu zverejnil časopis PLOS One. Vedcov z Univerzity v Južnej Austrálii zaujímalo, ako ponáranie sa do studenej vody prospieva bežným ľuďom.
„Ponáranie sa do studenej vody bolo dôkladne preskúmané a používané v športových kontextoch na pomoc športovcom pri regenerácii, ale napriek jeho rastúcej popularite v kruhoch zdravia a pohody, málo sa vie o jeho účinkoch na širšiu populáciu,“ povedala Tara Cain vedúca autorka štúdie pre portál New Atlas.
Výskumníci preskúmali a analyzovali 11 štúdií publikovaných v rokoch 2014 až 2023, ktoré zahŕňali celkovo 3 177 zdravých dospelých účastníkov. Desať štúdií sa zameriavalo na ponáranie sa do ľadového kúpeľa alebo studeného ponoru a jedna štúdia skúmala účinok studených spŕch. Účastníci museli byť ponorení minimálne po úroveň hrudníka. Teplota vody sa pohybovala od 7 °C do 15 °C a doba ponorenia trvala 30 sekúnd až dve hodiny.

Najzaujímavejšie výsledky sa týkali spánku, stresu, únavy, energie, zdravia pokožky, imunity, zápalov, duševnej pohody, depresie, úzkosti, nálady, koncentrácie a bdelosti či sústredenia. Ide väčšinou o časovo obmedzené výsledky.
„Zistili sme, že ponáranie sa do studenej vody môže znížiť úroveň stresu, ale iba na približne 12 hodín po vystavení. Tiež sme zaznamenali, že účastníci, ktorí sa sprchovali studenou vodou 30, 60 alebo 90 sekúnd po dobu 30 dní, uviedli mierne vyššie skóre kvality života. Ale opäť, po troch mesiacoch tieto účinky vyprchali," skonštatovala Cain.
"Tiež sme našli niektoré spojenia medzi ponáraním sa do studenej vody a lepšími výsledkami v spánku, ale údaje boli obmedzené na mužov, takže širšie použitie týchto zistení je obmedzené. A hoci sa tvrdí, že skúsenosti s ponáraním sa do studenej vody môžu posilniť imunitu a zlepšiť náladu, našli sme veľmi málo dôkazov na podporu týchto tvrdení,“ podčiarkla výskumníčka.
Do istej miery prekvapujúco výskumníci zistili, že ponáranie sa do studenej vody bolo spojené s významným zvýšením zápalových markerov okamžite po ponorení a hodinu po ňom.
„Na prvý pohľad to vyzerá protichodne, keďže vieme, že ľadové kúpele sa bežne používajú elitnými športovcami na zníženie zápalu a bolesti svalov po cvičení,“ povedal autor štúdie Ben Singh. „Okamžité zvýšenie zápalu je reakciou tela na chlad ako stresor. Pomáha telu adaptovať sa a zotaviť, a je podobné tomu, ako cvičenie spôsobuje poškodenie svalov, než ich posilní, čo je dôvod, prečo ich športovci používajú napriek krátkodobému zvýšeniu zápalu," doplnil.

Ako dodal, ľudia s predchádzajúcimi zdravotnými problémami by mali venovať osobitnú pozornosť tomuto faktu, ak sa rozhodnú ponárať sa do studenej vody, pretože počiatočný zápal môže mať negatívne zdravotné dôsledky.
„Či už ste elitný športovec alebo bežný hľadač pohody, je dôležité pochopiť účinky toho, čo svojmu telu robíte. V súčasnosti neexistuje dostatok kvalitného výskumu na to, aby sme presne vedeli, kto z toho má najväčší úžitok alebo aký je ideálny prístup k ponáraniu do studenej vody,“ uzavrela Cain.