Nie je to prvý výskum, ktorý hovorí o tom, že antikoncepcia znižuje riziko rakoviny vaječníkov. Túto informáciu uvádza aj Svetová zdravotnícka organizácia.
Je vzrušujúce, že naše analýzy založené na dátach odhalili kľúčové rizikové faktory pre rakovinu vaječníkov, na ktoré je možné reagovať.
Autori štúdie zdôraznili že rakovina vaječníkov je charakterizovaná neskorou diagnostikou a zlou prognózou. Cieľom bolo identifikovať faktory, ktoré môžu prispieť k prevencii a skoršej detekcii rakoviny vaječníkov.

Výskumníčka Amanda Lumsden tvrdí, že pochopenie rizík a preventívnych faktorov pre rakovinu vaječníkov je kľúčové pre zlepšenie liečby a výsledkov. „Rakovina vaječníkov je notoricky diagnostikovaná v neskorých štádiách, pričom približne 70% prípadov je identifikovaných až v pokročilom štádiu,“ hovorí Lumsden.
Ročne je na Slovensku diagnostikovaných približne 600 nových prípadov rakoviny vaječníkov. Každý rok zomiera na toto ochorenie približne 390 žien. Najviac žien je diagnostikovaných vo vekovej skupine 50 až 60 rokov.
„Neskorá diagnostika prispieva k prežívaniu menej ako 30% počas piatich rokov, v porovnaní s viac ako 90% pri rakovine vaječníkov, ktoré sú zachytené včas. Preto je také dôležité identifikovať rizikové faktory. V tomto výskume sme zistili, že ženy, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu, mali nižšie riziko rakoviny vaječníkov. A tie, ktoré užívali pilulku až do svojich stredných 40. rokov, mali ešte nižšiu úroveň rizika. To vyvoláva otázku, či by sa intervencie, ktoré znižujú počet ovulácií, mohli využiť ako potenciálny cieľ prevencie rakoviny vaječníkov,“ podčiarkla výskumníčka.

Štúdia využila umelú inteligenciu na vyhodnotenie dát 221 732 žien vo veku 37–73 rokov na začiatku štúdie. Dáta obsahovali informácie z takmer 3000 rôznych charakteristík – napríklad užívanie liekov, strava, životný štýl či fyzické merania.
Vedúca projektu, profesorka Elina Hyppönen, hovorí, že identifikovanie rizikových faktorov pre rakovinu vaječníkov by mohlo pomôcť zlepšiť miery prežitia prostredníctvom prevencie a skoršej detekcie. „Je vzrušujúce, že naše analýzy založené na dátach odhalili kľúčové rizikové faktory pre rakovinu vaječníkov, na ktoré je možné reagovať,“ hovorí profesorka Hyppönen.
„Je možné, že užívaním antikoncepčnej pilulky na zníženie počtu ovulácií alebo znížením škodlivej obezity by sme mohli znížiť riziko rakoviny vaječníkov. Ale je potrebný ďalší výskum na stanovenie najlepších prístupov k prevencii, ako aj spôsobov, akými môžeme identifikovať ženy, ktoré sú najviac ohrozené,“ dodala Hyppönen.