Fio bankaFio banka

Obľúbený nápoj Slovákov môže byť „tichý zabijak“. Čo všetko sa môže stať s vaším telom, ak ho budete piť pravidelne

Káva je pre mnohých neodmysliteľná, no poznáte jej skryté riziká? Dlhodobé pitie môže mať prekvapivé vedľajšie účinky, o ktorých by ste mali vedieť!

08.02.2025 08:40
Ide o zdravie - kardiológ - MUDr. Allan Böhm
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Káva je pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Pomáha nám zvládnuť ranné vstávanie, zvyšuje sústredenosť a dodáva energiu. Napriek jej výhodám však môže dlhodobá konzumácia kofeínu ovplyvniť naše zdravie rôznymi spôsobmi. Od problémov so spánkom cez možné interakcie s liekmi až po riziká spojené s nadmerným príjmom – veda sa neustále zaoberá účinkami tejto obľúbenej látky.

Chronické zlyhávanie srdca je jedným z najčastejších ochorení vo svete, ktorým trpia 2 – 3 % populácie. Na Slovensku je práve toto ochorenie najčastejšou príčinou hospitalizácie a vyznačuje sa vysokou úmrtnosťou. Zlyhávajúce srdce nedokáže dostatočne prečerpávať krv a pokrývať potreby organizmu, dochádza k hromadeniu tekutín v tele a k riziku akútneho srdcového zlyhania. Pacienti majú zníženú kvalitu života nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke." *]

Koľko kofeínu je už príliš veľa? Ako ovplyvňuje naše telo v dlhodobom horizonte?

V našom tele neustále prebiehajú životne dôležité procesy, ako je regulácia srdcovej činnosti, prietok krvi a cyklus spánku a bdenia. Jednou z látok, ktorá významne ovplyvňuje tieto funkcie, je adenozín – prirodzene sa vyskytujúca chemická zlúčenina, ktorej úlohou je navodiť pocit únavy na konci dňa.

Podľa Kennetha Jacobsona, vedúceho oddelenia molekulárneho rozpoznávania v Národnom inštitúte pre cukrovku, tráviace a obličkové choroby v USA je „adenozín jednou z prirodzene produkovaných látok v tele, ktoré tlmia aktivitu rôznych orgánov, ktoré sú pod stresom alebo potrebujú znížiť energetický výdaj.“

Adenozínové receptory, nachádzajúce sa na vonkajšom povrchu mnohých buniek, monitorujú hladinu adenozínu v ich okolí. Keď jeho koncentrácia stúpne, receptory vyšlú signál do vnútra bunky, čím sa zníži jej aktivita. Tento mechanizmus pomáha regulovať činnosť srdca, obličiek, imunitného systému a ďalších tkanív, čím podporuje spánok a regeneráciu organizmu. Prečo o tom hovoríme? Odpoveď je jasná.

Po požití kofeínu sa však tento proces naruší. Kofeín sa rýchlo dostáva do krvného obehu, kde sa viaže na adenozínové receptory a blokuje ich, čím bráni adenozínu v jeho prirodzenej funkcii. Výsledkom je pocit bdelosti a zvýšenej pozornosti, pretože bunky nedostávajú signál na zníženie svojej aktivity.

Doktorka Sarah Robbins, gastroenterologička a odborníčka na zdravie tráviaceho traktu hovorí o dlhodobých dôsledkoch pravidelného pitia kávy – pozitívne aj negatívne. Hoci jej účinky sa môžu u každého líšiť, toto je prehľad desiatich najčastejších dlhodobých vplyvov, o ktorých by ste mali vedieť.

Lekáreň neďaleko mesta Kemer na tureckej riviére.
Zovirax, účinná látka acyklovir, určený na...
+6Daflon 500 vyrába rovnaká firma ako Detralex....

Pijete viac ako 4 šálky kávy denne?

Ak pijete viac ako 4 šálky kofeínovej kávy denne môžete mať vedľajšie účinky, ako napríklad:

  • Bolesť hlavy
  • Nespavosť
  • Nervozita
  • Podráždenosť
  • Časté močenie alebo neschopnosť kontrolovať močenie
  • Rýchly tep srdca
  • Svalové chvenie

5 pozitívnych dlhodobých účinkov pravidelného pitia kávy

1. Káva má protizápalové účinky

Káva obsahuje množstvo bioaktívnych zlúčenín, ako sú polyfenoly, ktoré majú protizápalové vlastnosti. Štúdia publikovaná v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry zistila, že kombinácia polyfenolov a proteínov, napríklad v káve s mliekom, môže posilniť protizápalový účinok.

2. Posilnenie kardiovaskulárneho zdravia

Výskumy ukazujú, že mierna konzumácia kávy môže byť spojená so zníženým rizikom srdcových ochorení. Metaanalýza publikovaná v American Heart Association zistila, že konzumácia niekoľkých šálok kávy denne je spojená s nižším rizikom vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Antioxidanty v káve môžu prispieť k zlepšeniu funkcie ciev a zníženiu zápalov. (Pozor však s pitím kávy pri ochorení srdca.)

3. Podpora zdravia mozgu

Kofeín v káve má stimulačný účinok na centrálny nervový systém, čo môže zlepšiť kognitívne funkcie, vrátane pamäte, nálady a bdelosti. Štúdia zverejnená v Journal of Alzheimer's Disease naznačuje, že pravidelná konzumácia kávy môže byť spojená so zníženým rizikom neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.

4. Ochrana pečene

Konzumácia kávy je spojená so zníženým rizikom ochorení pečene, vrátane cirhózy a rakoviny pečene. Výskum publikovaný v Gastroenterology ukázal, že ľudia, ktorí pijú kávu, majú nižšie riziko vzniku chronických ochorení pečene. Predpokladá sa, že káva môže znižovať hladiny pečeňových enzýmov a chrániť pečeňové bunky pred poškodením.

5. Protirakovinové vlastnosti

Štúdia publikovaná v časopise JAMA Oncology zistila, že u pacientov s kolorektálnym karcinómom, ktorí konzumovali kávu, bola pozorovaná vyššia miera prežitia a nižšie riziko progresie ochorenia. Tento účinok bol pozorovaný pri konzumácii kávy s kofeínom aj bez neho.

Je však dôležité konzumovať kávu s mierou. Nadmerný príjem kofeínu môže viesť k nežiaducim účinkom, ako sú nespavosť, nervozita alebo zvýšený krvný tlak. Odporúča sa obmedziť denný príjem kávy na 3 až 4 šálky denne, pokiaľ neexistujú kontraindikácie.

5 potenciálne negatívnych dlhodobých vedľajších účinkov pitia kávy

1. Ovplyvňuje pravidelnosť spánku

Kofeín v káve je stimulantom, ktorý môže narušiť spánkový cyklus. Nadmerná konzumácia kávy, najmä v popoludňajších a večerných hodinách, môže spôsobiť ťažkosti so zaspávaním, zníženú kvalitu spánku a nespavosť. Podľa Mayo Clinic môže príjem kofeínu viesť k nespavosti a nervozite. Štúdia z roku 2023 zistila, že konzumácia kofeínu môže skrátiť celkový čas spánku o 45 minút a efektivitu spánku o sedem percent.

2. Môže vyvolať migrény a bolesti hlavy

Pravidelný vysoký príjem kofeínu môže byť spojený s výskytom bolestí hlavy a migrén. Náhle zníženie alebo vysadenie kofeínu u ľudí zvyknutých na jeho vysoký príjem môže viesť k abstinenčným príznakom, vrátane bolestí hlavy. Mayo Clinic uvádza, že nadmerná konzumácia kofeínu môže spôsobiť bolesti hlavy.

3. Môže zvýšiť očný tlak

Niektoré štúdie naznačujú, že kofeín môže dočasne zvýšiť vnútroočný tlak, čo môže byť rizikovým faktorom pre osoby s glaukómom. Podľa prehľadu publikovaného v Graefe's Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology môže kofeín zvýšiť vnútroočný tlak u jedincov s glaukómom, zatiaľ čo u zdravých jedincov tento účinok nebol pozorovaný.

4. Negatívne ovplyvňuje mladších ľudí

U adolescentov môže vysoký príjem kofeínu viesť k zvýšenej úzkosti, poruchám spánku a zvýšenému krvnému tlaku. Štúdia publikovaná v časopise Pediatrics zistila, že konzumácia kofeínu u dospievajúcich môže byť spojená s negatívnymi účinkami na kardiovaskulárny systém a spánok.

5. Môže ovplyvniť tehotenstvo

Nadmerná konzumácia kávy počas tehotenstva môže zvýšiť riziko potratu, predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca. Americká vysoká škola pôrodníkov a gynekológov odporúča tehotným ženám obmedziť denný príjem kofeínu na menej ako 200 mg.

Je dôležité si uvedomiť, že reakcia na kofeín je individuálna a závisí od mnohých faktorov, vrátane genetiky a celkového zdravotného stavu. Preto je vhodné konzumovať kávu s mierou a sledovať, ako na ňu vaše telo reaguje.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zdravie #štúdia #kofeín #káva #zdravie a prevencia