Fio bankaFio banka

Tieto lacné obyčajné veci nahradia predražené vitamíny a určite ich máte vo svojej kuchyni

Nie sú to len dochucovadlá. Tieto koreniny vás prekvapia svojimi veľkými zdravotnými benefitmi. Ktoré ďalšie koreniny by ste mali poznať?

13.02.2025 07:00
koreniny - zdravie Foto:
debata

Chcete jesť zdravo, no máte pocit, že zdravé jedlá sú často nevýrazné a nudné? Riešenie je jednoduché – koreniny!

Okrem toho, že zvýraznia chuť vašich pokrmov, môžu priniesť aj množstvo zdravotných benefitov. Niektoré koreniny sú doslova prírodným liekom, ktorý pomáha bojovať proti zápalom, znižuje hladinu cukru v krvi, podporuje trávenie a chráni srdce.

A najlepšie na tom je, že ich pravdepodobne už máte doma. Zistite, ktoré koreniny by ste mali zaradiť do svojho jedálnička a ako ich správne používať, aby ste získali maximum z ich zdravotných účinkov.

Ide o zdravie - kardiológ - MUDr. Allan Böhm
Video
Chronické zlyhávanie srdca je jedným z najčastejších ochorení vo svete, ktorým trpia 2 – 3 % populácie. Na Slovensku je práve toto ochorenie najčastejšou príčinou hospitalizácie a vyznačuje sa vysokou úmrtnosťou. S MUDr. Allanom Böhmom sa o tom zhovárame v nasledujúcom videu. / Zdroj: Pravda

Prírodný regulátor cukru v krvi

Škorica patrí medzi najsilnejšie prírodné koreniny a už po tisícročia sa využíva v tradičnej medicíne po celom svete. Vďaka svojej sladkastej chuti a širokému spektru zdravotných účinkov je obľúbená dodnes. Okrem toho, že dokáže jedlám dodať lahodnú arómu, obsahuje aj silné antioxidanty a ďalšie bioaktívne látky s pozitívnym vplyvom na zdravie.

Vedci dokonca zistili, že škorica patrí medzi najbohatšie prírodné zdroje ochranných antioxidantov a zároveň disponuje antibakteriálnymi, protiplesňovými a antidiabetickými vlastnosťami.

Získava sa z kôry stromu Cinnamomum verum (známeho aj ako Cinnamomum zeylanicum), pričom jej hlavné účinné zložky zahŕňajú škoricový aldehyd, kyselinu škoricovú a cinnamát. Tieto zlúčeniny sú zodpovedné za množstvo priaznivých účinkov, ktoré robia zo škorice skutočný poklad v kuchyni aj v prírodnej medicíne.

Ideálna je kuracina i morčacie mäso
Seniori...
Pomôžu sardinky i oriešky
Nenadarmo sa...
+1Čučoriedkami proti stresu a podráždenosti...

1. Škorica ako silný zdroj antioxidantov

Škorica je nabitá antioxidantmi, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a chránia bunky pred poškodením. Vedci identifikovali viac ako 41 ochranných zlúčenín, ktoré z nej robia jeden z najsilnejších prírodných zdrojov antioxidantov.

2. Prírodná ochrana proti zápalom

Zápaly v tele môžu viesť k rôznym zdravotným problémom, ako sú srdcové ochorenia, rakovina či degeneratívne ochorenia mozgu. Škorica obsahuje flavonoidy, ktoré pomáhajú bojovať proti nežiaducim zápalovým procesom a zmierňujú bolesti svalov, opuchy a ďalšie nepríjemné symptómy spojené so zápalmi.

3. Podpora zdravia srdca

Výskumy potvrdzujú, že škorica môže znížiť hladinu zlého LDL cholesterolu a triglyceridov, čím chráni zdravie srdca a ciev. Okrem toho pomáha regulovať krvný tlak a podporuje lepší prietok krvi.

Vďaka svojim antikoagulačným vlastnostiam dokáže zabrániť nadmernému zrážaniu krvi a podporiť hojenie tkanív, čím znižuje riziko infarktov, mŕtvic a kardiovaskulárnych ochorení.

4. Stabilizácia hladiny cukru v krvi

Škorica patrí medzi najlepších prírodných pomocníkov pri regulácii krvného cukru, preto je obľúbená medzi ľuďmi s diabetes mellitus 2. typu.

Pomáha zlepšiť citlivosť na inzulín a podporuje efektívnejšie využívanie cukru v tele. Niektoré štúdie naznačujú, že škorica môže spomaľovať vstrebávanie sacharidov, čo pomáha predchádzať prudkým výkyvom cukru v krvi.

prevencia - vysoky krvny tlak Čítajte viac Tichý zabijak ohrozuje viac ako 240-tisíc Slovákov: Tieto všedné potraviny môžu byť vašou záchranou. Doma ich má každý

5. Možná prevencia rakoviny

Škoricový aldehyd, hlavná aktívna zložka škorice, môže chrániť DNA pred poškodením, potláčať rast nádorov a zabíjať rakovinové bunky. Výskumy naznačujú, že škorica môže byť obzvlášť prospešná pri ochrane hrubého čreva pred rakovinovými zmenami.

7. Boj proti baktériám, vírusom a plesniam

Škorica má prírodné antibakteriálne a antivírusové účinky, vďaka čomu môže pomôcť v boji proti infekciám, chrípke či angíne.

8. Zlepšenie ústnej hygieny

Škorica pomáha bojovať proti baktériám spôsobujúcim zápach z úst, zubný kaz a zápaly ďasien. Jej prírodné antibakteriálne vlastnosti môžu podporiť zdravie ústnej dutiny a znížiť riziko infekcií. Preto sa škorica často využíva v prírodných ústnych vodách, zubných pastách a žuvačkách.

9. Ochrana pred premnožením kvasiniek (kandida)

Kandida je častou príčinou tráviacich ťažkostí a oslabenej imunity. Škorica môže pomôcť znížiť množstvo kvasiniek Candida albicans v tráviacom trakte a podporiť rovnováhu črevnej mikroflóry.

Keďže tiež stabilizuje hladinu cukru v krvi, môže pomôcť znížiť riziko premnoženia kvasiniek spôsobeného nadmerným príjmom cukrov.

10. Prírodné sladidlo bez cukru

Škorica má prirodzene sladkastú chuť, takže môže slúžiť ako zdravá alternatíva k cukru.

Je ideálna na dochutenie kávy, čaju, jogurtu, ovsených vločiek či ovocia, pričom pomáha znížiť príjem pridaného cukru a kalórií. Pre ľudí s inzulínovou rezistenciou môže byť škorica skvelým doplnkom stravy, pretože pomáha regulovať hladinu glukózy v krvi.

Ako ju zaradiť do jedálnička?

Pridajte ju do jogurtu, ovsených kaší, ovocia alebo použite v dusených pokrmoch, čili či ako ochutenie na mäso.

Podiel slovenských potravín na Slovenských...
+5Podiel slovenských potravín na Slovenských...

Kurkuma: Prírodný bojovník proti zápalom

Kurkuma patrí medzi najcennejšie koreniny nielen pre svoju charakteristickú chuť a farbu, ale aj pre široké spektrum zdravotných benefitov. Táto rastlina obsahuje niekoľko bioaktívnych zlúčenín známych ako kurkuminoidy, pričom najvýznamnejšou z nich je kurkumín. Tento silný antioxidant a protizápalová látka má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus.

Pozrime sa na najvýznamnejšie zdravotné benefity kurkumy a jej hlavnej zložky – kurkumínu

1. Môže pomôcť znížiť riziko krvných zrazenín

Výskumy ukazujú, že kurkumín môže ovplyvňovať zrážanlivosť krvi tým, že znižuje agregáciu krvných doštičiek, čím pomáha predchádzať tvorbe nebezpečných zrazenín. Tento účinok môže byť obzvlášť prospešný pre ľudí s predispozíciou na cievne trombózy alebo tých, ktorí potrebujú kombinovať terapiu na artritídu s podporou kardiovaskulárneho zdravia.

2. Môže zmierniť symptómy depresie

Kurkumín dokáže ovplyvniť neurotransmitery v mozgu a podporovať tvorbu mozgového neurotrofického faktora (BDNF), čo môže zlepšiť náladu a zmierniť depresiu.

Štúdia z roku 2014 publikovaná v Phytotherapy Research porovnávala účinky kurkumínu a antidepresíva fluoxetínu u 60 pacientov s ťažkou depresiou. Po šiestich týždňoch sa ukázalo, že kurkumín bol rovnako účinný ako fluoxetín pri zmierňovaní symptómov.

3. Silný bojovník proti zápalom

Kurkumín je jednou z najúčinnejších prírodných protizápalových látok. Štúdia publikovaná v časopise Oncogene analyzovala viacero protizápalových zlúčenín a zistila, že kurkumín patrí medzi najefektívnejšie.

Výskumy na zvieratách tiež naznačujú, že kurkumín môže pomôcť pri Alzheimerovej chorobe, pretože dokáže redukovať hromadenie amyloidových plakov v mozgu, ktoré sú jedným z hlavných faktorov progresie tohto ochorenia.

4. Zlepšuje zdravie pokožky

Kurkumín má silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu prispieť k riešeniu viacerých kožných problémov. Prehľad z roku 2021 potvrdil, že kurkuma môže:

  • podporovať prirodzený jas a zdravý vzhľad pokožky
  • urýchľovať hojenie rán
  • znižovať prejavy akné a jeho následkov
  • kontrolovať vzplanutia psoriázy
  • pomáhať pri ochoreniach ako svrbivá pokožka či určité typy rakoviny kože
Jednoduché triky, ako dosiahnete, aby čerstvé potraviny dlhšie vydržali Čítajte viac Tieto potraviny zvyšujú riziko úmrtia a vážne poškodzujú zdravie, potvrdila to veľká nová štúdia. Delia sa do 4 skupín, ktorá je najnebezpečnejšia?

5. Zmierňuje bolesti pri artritíde

Kurkumín vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam pomáha ľuďom s artritídou. Štúdia porovnávajúca účinky kurkumínu a NSAID lieku diklofenak sodný u 45 pacientov s reumatoidnou artritídou preukázala, že pacienti užívajúci kurkumín dosiahli lepšie výsledky v zmiernení symptómov ako tí, ktorí užívali lieky.

Preskúmanie viacerých štúdií potvrdilo, že denná dávka 1 000 mg kurkumínu môže významne zlepšiť stav pacientov s artritídou.

6. Môže pomáhať v prevencii a liečbe rakoviny

Kurkumín patrí medzi látky s veľkým potenciálom pri liečbe rakoviny. Organizácia Cancer Research UK uvádza, že laboratórne štúdie preukázali protivírusové a protirakovinové účinky kurkumínu, vrátane schopnosti zastaviť rast rakovinových buniek a dokonca ich zničiť.

Najlepšie výsledky sa preukázali pri rakovine prsníka, hrubého čreva, žalúdka a kože.

Ako ju použiť v kuchyni?

Dochucujte ňou pečenú zeleninu a mäso, pridajte do kari, smoothies alebo dochuťte tacos.

Zázvor: Účinná pomoc pri nevoľnosti

Zázvor sa už po stáročia využíva v tradičnej ázijskej medicíne na liečbu tráviacich problémov, nevoľnosti a hnačky. V súčasnosti sa predáva v rôznych formách – ako cukríky, čaje, kapsuly alebo sušený prášok v koreninovej sekcii obchodov.

Výskumy potvrdili, že zázvor môže zmierniť tehotenskú nevoľnosť a znížiť žalúdočné ťažkosti po chirurgických zákrokoch. Navyše sa ukázalo, že môže znižovať závažnosť kinetózy a dokonca pomôcť pri nevoľnosti vyvolanej chemoterapiou. Ak však podstupujete onkologickú liečbu, je vhodné pred užívaním zázvoru konzultovať situáciu s lekárom.

Ako ho zaradiť do jedálnička?

Použite ho do wok jedál, smoothie alebo si pripravte zázvorový čaj. Dochutiť ním môžete aj šalátové dresingy či pečivo.

Cesnak: Ochranca srdca a ciev

Cesnak patrí medzi základné suroviny v kuchyni, no zároveň môže mať dôležitý vplyv na zdravie srdca.

S pribúdajúcimi rokmi sa v cievach postupne ukladá cholesterol a iné tukové látky, čo vedie k ateroskleróze – stavu, ktorý zvyšuje riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody. Niektoré štúdie naznačujú, že pravidelná konzumácia cesnaku pomáha udržiavať cievy pružné, najmä u žien, a zároveň môže znižovať hladinu cholesterolu a triglyceridov.

Cesnak je tiež jedným z kľúčových prvkov stredomorskej diéty, ktorá je často odporúčaná kardiológmi.

Ako ho zaradiť do jedál?

Kombinujte ho s olivovým olejom a čiernym korením na dochutenie zeleniny alebo ho použite na prípravu marinád a dresingov.

Ďalšie koreniny, ktoré sú prospešné pre vaše zdravie: koriander, oregano, paprika, čierne korenie, rozmarín, šafran, tymián, rebríček obyčajný.

Koreniny nie sú len obyčajným dochucovadlom – mnohé z nich majú výrazné zdravotné účinky. Či už ide o reguláciu cukru v krvi, zmiernenie zápalov, ochranu srdca alebo podporu trávenia, pravidelné používanie korenín môže mať pozitívny vplyv na vaše zdravie.

Stačí malé množstvo denne a váš jedálniček získa nielen lepšiu chuť, ale aj množstvo výhod pre organizmus.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zázvor #cesnak #kurkuma #koreniny #zdravie a prevencia