Fio bankaFio banka

Revolučná štúdia odhalila účinný „liek“ na boj proti šedinám. Prekvapí vás, že látku nájdete vo vašej chladničke

Vedci objavili prírodný antioxidant, ktorý môže spomaliť šedivenie vlasov.

14.02.2025 06:00
vlasy Foto:
šedivé vlasy
debata

Šedivenie vlasov je jedným z najvýraznejších prejavov starnutia a často sa považuje za neodvrátiteľný proces. Nedávny výskum z Nagoyskej univerzity v Japonsku však naznačuje, že by tento jav mohol byť ovplyvniteľný.

Identifikovali totiž antioxidant luteolín, nachádzajúci sa bežných potravinách, ktorý môže pomôcť spomaliť šedivenie vlasov. Ich objav otvára nové možnosti pre vývoj produktov v oblasti starostlivosti o vlasy.

Ide o zdravie - Peter Jackuliak - diabetológ
Video
Prečo je pre pacienta s diabetom dôležité včasné zachytenie tohto ochorenia? Čo je na cukrovke najnebezpečnejšie? Ku koncu roka 2022 bolo podľa údajov z ministerstva zdravotníctva evidovaných takmer 316-tisíc pacientov s diabetom. Tieto čísla sú však pravdepodobne podhodnotené. Ochorenie diabetes 2. typu predstavuje vyše 93 % všetkých prípadov. O nových možnostiach liečby, ale aj o tom, prečo je také dôležité odhaliť komplikácie cukrovky včas, sa vo videu zhovárame s diabetológom doc. MUDr. Petrom Jackuliakom, PhD. / Zdroj: Pravda

Vedci sa v štúdii zamerali na tri antioxidanty – luteolín, hesperetín a diosmetín – a testovali ich účinok na špeciálne vyšľachtených myšiach, ktoré šediveli podobným spôsobom ako ľudia. Výsledky boli prekvapivé. Zatiaľ čo väčšina myší začala strácať pigment, tak tie, ktorým bol podávaný luteolín, si zachovali čiernu srsť.

Luteolín nájdete v bežných potravinách, v zelenine – zeler, mrkva, cibuľa, paprika či brokolica.

Tento efekt bol pozorovaný bez ohľadu na spôsob aplikácie – či už bol luteolín podávaný perorálne alebo aplikovaný priamo na kožu.

šediny, šedivé vlasy, žena, Čítajte viac Kvíz: Koľko vlasov vám denne vypadne a akého lekára vyhľadať, ak s nimi máte problém? Otestujte si svoje vedomosti o korune krásy na vašej hlave

„Tento výsledok nás prekvapil,“ uviedol vedec Masashi Kato, ktorý spolu s Takumi Kagawaom vedie výskum. „Očakávali sme, že antioxidanty môžu mať účinky proti šediveniu, ale iba luteolín – na rozdiel od hesperetínu a diosmetínu – preukázal významné výsledky. Tento objav naznačuje, že luteolín môže mať jedinečný liečivý účinok, ktorý zabraňuje šediveniu,“ píše Science Daily.

Mechanizmus účinku luteolínu súvisí s jeho schopnosťou ovplyvňovať endotelíny – proteíny, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v bunkovej signalizácii.

V rámci experimentu sa ukázalo, že luteolín pomáha udržiavať expresiu endotelínov a ich receptorov, čo zabezpečuje správne fungovanie buniek a zabraňuje úbytku melanocytov, ktoré sú zodpovedné za pigmentáciu vlasov.

Jemný prebiotický šampón Basiclab s jemným...
Maska na vlasy Glazing Queen Glow Mania od...
+3Upokojujúci šampón Scalp Sync Biolage čistí,...

„Zaujímavé je, že luteolín mal len obmedzený vplyv na vlasový cyklus, čo naznačuje, že jeho hlavný účinok spočíva v zachovaní pigmentácie, nie v raste alebo vypadávaní vlasov,“ vysvetlil Kato. „Táto cielená aktivita robí z luteolínu mimoriadne zaujímavého kandidáta na riešenie šedivenia súvisiaceho s vekom.“

Keďže testované myši šediveli podobne ako ľudia, výsledky štúdie naznačujú, že luteolín by mohol mať potenciál aj pri ľudskej aplikácii.

Najväčšími prírodnými zdrojmi luteolínu sú brokolica, mrkva, zeler, paprika, ale aj kapusta. Nachádza sa taktiež aj v jablkách – v ich šupke.

Luteolín je okrem zeleniny už dostupný aj vo forme doplnkov na perorálne aj lokálne použitie, čo z neho robí sľubného kandidáta na ďalší výskum a vývoj produktov na boj proti šediveniu vlasov.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vlasy #zelenina #šedivé vlasy #zdravie a prevencia